Hocaların maaşı (67)
Öğretim üyelerinin maaşları konusunda daha önce 66 yazı yazmış ve sonunda profesörlerle, doçentlerin bir bölümüne, Ecevit hükümetinden zam kopartabilmiştik.
AKP iktidarından ise bu konuda tık yok-Abbas Güçlü'nün yazısı
05 Şubat 2005 -
Öğretim üyelerinin maaşları konusunda daha önce 66 yazı yazmış ve sonunda profesörlerle, doçentlerin bir bölümüne, Ecevit hükümetinden zam kopartabilmiştik.
AKP iktidarından ise bu konuda tık yok. YÖK yasası ile birlikte yükseköğretimi ilgilendiren tüm konuları rafa kaldırdılar. Maaşlara zam konusunda tüm kesimler gibi Genelkurmay da sesini yükseltti. Ama YÖK'ten çıt yok. Umarız öğretim üyelerinin bu sıkıntısını, Üniversitelerarası Kurul dile getirir. 11 Şubat'taki toplantıda bu da gündeme gelir.
Hatırlanacağı gibi, Ecevit'in başbakan, ANAP ve MHP'nin de koalisyon ortağı olduğu bir önceki hükümet döneminde, kamu personelinin maaşlarındaki adaletsizliği gidermek için bir yasa çıkarılmış ve kademeli olarak üç yıl içerisinde, özellikle mağdur kesimlerdeki çalışanlara zam yapılması öngörülmüştü. Mağdur kesimlerin en başında da üniversiteler geliyordu. Ecevit ile rektörler arasında defalarca yapılan toplantılar sonrasında profesör ve doçentlerin bir bölümüne hatırı sayılır bir zam yapıldı. Diğer akademik kadrolara ise sıranın kısa bir süre sonra geleceği sözü verildi. Ama hiç hesapta olmayan erken seçimle, Ecevit ve ortakları sandığa gömülünce, öğretim üyelerine zam da unutuldu gitti. Oysa hukuk devletinde devamlılık esastır. Ama nerede...

AKP sorunlardan kaçıyor
AKP iktidarı, üniversitelerle ilgili konularda müthiş derecede çekingen davranmaya başladı. En acil konularda bile sanki iktidarda değilmişçesine hiç taraf olmuyor. Bu da gençlerin ve anne babaların gözündeki güvenirliğini sürekli erozyona uğratıyor. Ama hâlâ farkında değiller.
Söz verildiği halde veya yasal bir gereklilik olduğu halde yerine getirilmeyen konuları bir kez daha hatırlayalım:

Üniversiteye giriş sistemi ÖSS'nin değiştirilerek mağduriyetlerin giderilmesi
YÖK yasasının değiştirilmesi
Öğrenci affı
Bedelli askerlik
Öğretim üyelerinin ücretlerine zam
Yeni üniversitelerin açılması
TÜBİTAK yasasının yeniden düzenlenmesi
Gün geçmiyor ki eğitimde yeni bir projeyle karşılaşmayalım. Bakanlığın son projesi, okul duvarlarına reklam alarak para kazanmakmış. Bir ara karnelere de alacaklardı. Ama çabuk vazgeçtiler. Daha doğrusu eleştiriler nedeniyle hayata geçirilemedi. Madem ilan ve reklam konusunda bu kadar kararlılar, öğrenci formalarına, ders kitaplarına, ders aralarına, merasim törenlerine hemen her yere reklam alsınlar. Böylece ticari zihniyetli öğrenciler yetiştiririz. Onlar da gelecekte ülkeyi zengin ederler. Elbette her şeyin bir sınırı olmalı. Ama Çelik ve arkadaşlarını yaratıcılıkları nedeniyle kutlamak gerekir. Bir de doğru projeleri bulup hayata geçirme konusunda kararlılıklarını ortaya koyarlarsa, kimse onları tutamaz.
Özetin özeti: Milli Eğitim Bakanı Çelik, yeni projeler peşinde koşarken hem zaman kaybediyor hem de yıpranıyor. Oysa çözüm bekleyen sorunlara çare üretse kahraman olacak. Ama hep eskilerin değil, yenilerin peşinde...

aguclu@milliyet.com.tr

Abbas Güçlü-Milliyet

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
23/11-23/11 Türk Kardiyoloji Derneği Ulusal Kardiyo Onkoloji Toplantısı KARDİYOLOJİ İSTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
20/11-24/11 24. Prof. Dr. A.Lütfi Tat Sempozyumu DERMATOLOJİ ANTA
22/11-24/11 7. Uluslararası Ürojinekoloji Kongresi ÜROLOJİ İSTA