Ziraat Bankası ‘nema karşılığı’ kredi verecek
Ziraat Bankası, 18 ayda alınan nema karşılığı kredi imkanı sağlayacak. Yüzde 2 faizle kullandırılacak kredi miktarı, şu ana kadar ödenen nema miktarının yüzde 115’i olabilecek. Kredi ödemesi ise, sonraki nema taksitlerinden alınacak
08 Şubat 2005 -
Ziraat Bankası, Zorunlu Tasarruf nema ödemeleri kapsamında, hak sahiplerinin toplam 6 taksitte, 18 ayda alacağı nema karşılığında kredi verecek. Normal tüketici kredisi kullandırılırken kefil ve teminat aranırken, özellikle nema hak sahiplerinden Ziraat Bankası’na, “nemanın teminat kabul edilerek” kredi verilmesi önerisi geldi. Banka yetkilileri de buna sıcak bakarken, nemanın teminat olarak kabul edilmesi ve böylelikle cari tüketici kredisi verilmesi kararlaştırıldı.
Buradan hareketle Banka, deneme amaçlı yaklaşık 500 kişiye bu krediyi kullandırdı. Banka’nın bugünden itibaren başlatacağı uygulama ise öncelikle kamu çalışanlarından başlayacak, ardından özel sektör çalışanları da uygulama kapsamına alınacak.

NE KADAR PARA ALABİLECEK?
Uygulamada, hak sahiplerinin şimdiye kadar 4 taksitte aldıkları nemanın yaklaşık “yüzde 115’i kadar” kredinin kullandırılması öngörülürken, vatandaş nemasını teminat gösterecek ve kredi taksitleri3 ayda bir yatan nema taksitlerinden alınacak.
Kullandırılacak kredinin aylık faizi yüzde 2 olarak öngörülürken, her 3 ayda bir taksit ödeme dönemindeki yüzde 1.2’lik sabit faiz rakamı ile 3 aylık enflasyon farkı ise hak sahibine kalacak. Ancak kredinin ana para ve faizleri, hiç bir şekilde hak sahibininiçerdeki alacağını geçemeyecek.
Söz gelimi, şimdiye kadarki 4 nema taksitinde toplam 1 milyar liraalan bir hak sahibi, uygulama kapsamında yaklaşık 1 milyar 150 milyon lira kredi alabilecek. Bunun karşılığı gelecek nema taksitleri Banka tarafından hak sahibi adına alınacağından, bir anlamda vatandaş nemasını daha düşük bedelle ancak peşin almış gibi olacak. Bir başka örnek vermek gerekirse, şimdiye kadar 3 milyar lira nemaalan vatandaş, 3 milyar 450 milyon lira civarında kredi çekebilecek.Kredi işlemleri sırasında, kredi başına hayat sigortası vb. masraflar için 40-50 milyon liralık bir masraf olabileceği belirtiliyor.
Ziraat Bankası bugünden itibaren söz konusu krediyi vermeye başlarken, başvurularda kimlik ve Tasarrufu Teşvik Kartı aranacak. Bu arada bankanın yaklaşık 4.9 milyon kişiye nema ödemesi yaptığı dikkate alındığında, uygulamayla önemli bir operasyonel yükten de kurtulunacağı kaydedildi. Uygulamanın, Banka’nın kredi limitleri dahilinde yapılacağı da vurgulandı.

NTV

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA