Birgen'e üç ay men
İşkence görenlere verdiği sağlam raporu nedeniyle "6 ay meslekten men" cezası aldığı halde Adli Tıp Kurumu 3. ihtisas Kurulu Başkanlığı'na getirilen Dr. Nur Birgen, bu kez de hafızasını yitiren hükümlülere çelişkili rapor verdi ve 3 ay meslekten men ile cezalandırıldı
14 Şubat 2005 -
İşkence görenlere verdiği sağlam raporu nedeniyle "6 ay meslekten men" cezası aldığı halde Adli Tıp Kurumu 3. ihtisas Kurulu Başkanlığı'na getirilen Dr. Nur Birgen, bu kez de hafızasını yitiren hükümlülere çelişkili rapor verdi ve 3 ay meslekten men ile cezalandırıldı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Wernicke-Korsakoff'lu hükümlülere çelişkili rapor verdikleri gerekçesiyle İstanbul Tabip Odası'nca 3 ay meslekten men ile cezalandırılan Adli Tıp Kurumu 3. ihtisas Kurulu Başkanı Dr. Nur Birgen ve 5 doktorun cezalarını onayladı.
F tipi cezaevlerinin kapatılması istemiyle yaptığı ölüm orucu eylemi sonucu Wernicke-Korsakoff hastalığına yakalanan, Enver Yanık, Ashan Gençay ve Bekir Balyemez'e çelişkili rapor verdikleri gerekçesiyle Dr. Nur Birgen, Dr. Oktan Aktürk, Dr. Ömer CanGökdoğan,Dr. Erbil Gözükırmızı, Dr. Esin Öztürk, Dr. Cemal Yalçın Ergezer ve Dr. Birsen Ülkü İTO Onur Kurulu'na şikâyet edilmişti. Kurul incelemelerinde, ilk raporlarda, "ileri derecede beslenme yetersizliğine bağlı genel durum bozukluğu, organik amnestik sendronı ve Wernicke-Korsakoff Sendromu" hastalığı tanısı konulan ve ilk 6 aydan sonra iyileşmesi beklenmeyen, Balyemez, Yanık ve Gençay'ın son raporlarına "düzelme gözlendiği yazıldığını belirledi. Raporları çelişkili bulan bilirkişi görüşü üzerine Onur Kurulu, raporların altında imzası bulunan doktorlara "gerçeğe aykırı rapor düzenledikleri" ve "Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'nün 16. maddesini ihlal ettikleri" gerekçesiyle her dosya için "1 ay süreyle geçici olarak meslekten men cezası" verdi.
Buna göre Dr. Birgen, Dr. Aktürk ve Dr. Gökdoğan, bu üç kişinin raporu altında imzası bulunduğu için 3 ay, Dr. Gözükırmızı, Yanık ve Balyemez adına, Dr. Ersin Öztürk, Balyemez ve Gençay adına düzenlenen raporunda İmzalan bulunduğu için 2 ay, Dr. Ergezer de 1 ay meslekten men cezası almıştı. TTB Yüksek Onur Kurulu'nun onayladığı bu cezaları uygulayacak kurum Adalet Bakanlığı. Ancak Beyoğlu Adli Tıp Şube Müdürü'yken karakolda işkence gören altı kişiye sağlam raporu düzenleyen Birgen hakkında, Türk Tabipleri Birliği Yüksek Onur Kurulu'nun verdiği 6 ay meslekten men cezasını Adalet Bakanlığı uygulamamış, aksine Birgen, Adli Tıp Kurumu'nda ihtisas Daire Başkanlığı'na terfi ettirilmişti.

Cumhuriyet

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA