20 bin 543 memura sicil affı geliyor
Hükümet toplugörüşmeler sırasında kamu çalışanlarına verdiği sözü tuttu. Memura sicil affı getiren düzenleme, Başbakanlığa sunuldu. Aftan, toplam 20 bin 543 memur yararlanacak
20 Ocak 2005 09:23 -
Hükümet, 2005 yılı toplu görüşmeleri sırasında kamu çalışanları sendikalarının talep ettiği 'memura sicil affı' için hazırlıklarını tamamladı. Hazırlanan sicil affı tasarısı taslağı, Başbakanlığ'a sunuldu.


Bakanlar Kurulu'nda görüşüldükten sonra TBMM'ye sevk edilecek tasarı, 'devlet şahsiyetine karşı işlenmiş suçlar, zimmet, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik' gibi suçlar hariç olmak üzere, memurların tüm idari cezalarını af kapsamına alıyor. Tasarıda öngörülen aftan yargıda çalışanlar dahil tüm memurlar yararlanacak ve siciller de temizlenecek.

Memuriyet hakkı
Buna göre, en son memur sicil affının çıkarıldığı 1999'dan, toplu görüşmelerin yapıldığı 2004 yılının ekim ayı sonuna kadar olan sürede, Devlet Memurları Yasası'nda düzenlenen 'uyarma, kınama, aylıktan kesme ve kademe ilerlemesinin durdurulması' cezası alan memurların bu cezaları, sicillerinden silinecek. 'Affa uğramış dahi olsalar kamu görevine dönemeyecekleri' suçlar dışındaki herhangi bir suçu işleyerek meslekten atılan devlet memurları da, memuriyete geri dönebilecek.

Yakında Meclis'te
Hükümetin yakında Meclis'ten geçirmeyi planladığı memur sicil affından tam 20 bin 543 memur yararlanacak. Konuya ilişkin yapılan değerlendirmede bu memurların 9 bin 361'i uyarma, 5 bin 682'si kınama, 3 bin 123'ü aylıktan kesme, 1551'i kademe ilerlemesinin durdurulması, 639'unun da memuriyetten çıkarma cezasını aldığı belirtildi. 187 memurun da 'diğer sebepler'den sicillerine not düşüldüğü kaydedildi.

Sendika bastırdı ve oldu
Memura sicil affı, ilk kez 2005 yılı memur ücret zammına ilişkin toplu görüşmeler döneminde gündeme sendikalar tarafından getirilmişti. Kamu çalışanları sendikaları, 1991 yılından sonra göreve başlayan memurlara '1' derece verilmesi ve 1999-2004 yılları arasındaki sicillerle ilgili af çıkarılması için bastırmış, görüşmeleri hükümet adına yürüten Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de, konuyu Bakanlar Kurulu'na taşıyacağı sözünü vermişti.


Bakanlar Kurulu da bu düzenlemeleri uygun görürken, derece verilmesine ilişkin tasarı Meclis'e sunulmuştu. Sicil affı ile ilgili tasarının da önümüzdeki günlerde sunulacağı belirtiliyor.

Radikal

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer