Sağlıkta uçan KDV’ler önlendi
SON altı aydır ısrarla üzerine gittiğimiz, katrilyonluk (milyar YTL’lik) KDV kaybı, nihayet kesin olarak önlendi-Şükrü Kızılot'un yazısı
02 Mart 2005 -
Okurlarımız hatırlayacaktır, daha önce bu köşede ‘Yüz trilyonlarca lira böyle kayboluyor’, ‘Vatandaş hastaneye yüzde 15 fazla para ödüyor’, ‘Sağlıkta katrilyonluk KDV skandalı’ başlığı altındaki yazılarımızla, devletin ve vatandaşın, katrilyonlarca liralık kaybını ortaya koymuş ve bu olaya bir an önce müdahale edilmesi gerektiğini belirtmiştik.

Sonunda, beklenen müdahale yapıldı ve katrilyonluk kayba neden olan uygulamaya ‘dur’ denildi.

OLAY NEYDİ?

Yıllardır, sağlık sektöründeki hatalı bir uygulama nedeniyle, devletin katrilyonlarca lirası kayboluyordu. Hastanelerin çoğu, KDV’den müstesna olduğu halde ‘KDV dahil tarife’ üzerinden, fatura kesip, ona göre tahsilat yapıyorlar, böylelikle ekstradan bir gelirleri oluyordu. Daha açıkçası devletin çeşitli kurumları KDV’ye tabi olmayan hastanelere KDV ödüyorlardı. Bunun yıllık tutarı da katrilyon lirayı (milyar YTL’yi) aşıyordu.

Bu arada, hiçbir sosyal güvencesi olmayan vatandaş da ‘KDV dahil tarife’ üzerinden ödeme yaptığı için, KDV’den müstesna olan hastanelere yüzde 15 fazla para ödüyordu.

YAPILAN NE?

1 Ocak 2005 tarihinden itibaren, sağlık hizmetleriyle ilgili yüzde 18’lik KDV yüzde 8’e indirildi. Bunun yanısıra, yukarıda belirttiğimiz ‘Katrilyonluk KDV Skandalı’na da ‘Dur’ denildi. 2005 yılı tedavi yardımına ilişkin fiyatlar, önceki yıllardan farklı olarak, ‘Katma Değer Vergisi Hariç’ olarak belirlendi. Böylelikle, KDV’den müstesna olan sağlık kuruluşlarına, KDV ödenmesi Türkiye genelinde, kesinlikle önlendi.

Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü’nün, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan imzası ile 24 Şubat 2005 tarih ve BMK.0.18.100/2951 sayılı bir genelgesi yayımlandı. Tüm Bakanlıklara, genel müdürlüklere, valiliklere, rektörlüklere, bütçe dairesi başkanlığı ve saymanlıklara gönderilen genelge ile 2005 yılı tadavi yardımına ilişkin ödemeler yapılırken;

KDV’ye tabi olan özel sağlık kurum ve kuruluşları, fatura bedeline yüzde 8 oranında KDV ekleyip, bunu faturalarında gösterecekler. Saymanlıklar da kendilerine KDV dahil edilmiş fiyatlar üzerinden ödeme yapacaklar.

Resmi sağlık kurum ve kuruluşları ile katma değer vergisi mükellefi olmayan diğer sağlık kurum ve kuruluşlarına ise tarifedeki KDV’siz fiyat üzerinden ödeme yapılacak.

Maliye Bakanlığı’nın, yukarıdaki Genelgesi ile haksız yere ödenen KDV’lere de ‘dur’ denilmiş oldu.

ÖNCEKİLER NE OLACAK?

Sağlıkta, bu yıla kadar devam eden KDV skandalı, son 20 yılın sorunu... KDV’den müstesna tutulan hastanelere ‘KDV dahil’ şeklinde hatalı ödeme yapılması sonucu, Devlet’in katrilyonlarca liralık (milyarlarca YTL’lik) kaybı oldu.

Bu aşamada ‘Peki geçmişte, haksız yere yapılan ödemeler ne olacak?’ sorusu akla geliyor. Sayıştay denetçilerinin görüşü, katrilyonlarca liralık fazla ödemenin, ilgililere zimmet çıkartılıp, geri alınması yolunda. Aslında, normal hukuk düzeninde yapılması gereken de bu.

Ancak, şu aşamada bu yönde bir girişime başlanılmış değil. Sayıştay’ın bu konudaki tavrı, olayın sonucu yönünden belirleyici olacak.

Şükrü Kızılot-Hürriyet

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA