Dişhekimliğinin Harvard'ı olduk
AB standardında eğitim veren Marmara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi dünyanın en gözde okulları arasına girdi. Prof. Erverdi, 'italya, Yunanistan ve Libya gibi ülkelerden gelen öğrenciler, bu okulda doktora ve master yapabilmek için sıraya giriyor" diyor
31 Ocak 2005 08:04 -
Marmara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi bundan 12 yıl önce yabancı öğrencilere yüksek lisans ve doktora programı uygulamaya başladı. İlk yıllar sadece 1-2 öğrencileri vardı. Ama zaman içinde öğrenci sayısı arttı, mezunlar verildi. Yıl 2005: mezun sayısı 35, öğrenim gören öğrenci sayısı ise 23. Artık dünyanın dört bir yanından öğrenciler burada okumak için sıraya giriyor. Ama yeterli puanları tuttursa bile mülakatsız hiçbir öğrenci kabul edilmiyor. Bu yıl dünyanın dört bir yanından 25 öğrenci başvurdu, sadece 4'ü kayıt yaptırabildi. Ortodonti Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nejat Erverdi, okulun şu anda dünyanın sayılı merkezlerinden biri olduğunu söylüyor:

Diplomalar AB uyumlu
'AB ülkelerinde ortodonti, yani diş çarpıklığı ve çene bozukluğunun tedavisinde standart eğitim programı uygulanıyor. Bu programın adı Erasmus. Bizim bölümde de Erasmus uygulanıyor ve AB verdiğimiz diplomayı kabul ediyor. Bizden mezun olan öğrenci istediği AB üyesi ülkede muayenehane açabiliyor. Tercih edilmemizin önemli nedenlerinden biri bu. Bir diğeri ise ben AB Ortodonti Yönetim Kurulu üyesiyim. Dünyadaki gelişmeleri yakından takip ediyorum ve burada uyguluyorum. Ayrıca öğrenciler yurt dışında 20 hastayı tedavi etme imkanına sahipken bizde bu rakam 150'ye çıkıyor. Ne kadar çok vaka o kadar çok tecrübe demektir."

Mezunlar başkan oldu
"12 yıl içinde mezun edilen öğrenciler çok önemli yerlere geldi. Pakistan'da 5 dişhekimliği fakültesi var. 3'ünde bizim mezunlarımız anabilim dalı başkanı. Aynı şekilde İsrail'de de bizden mezun anabilim dalı başkanı var. Ayrıca Harvard ve Colombia Üniversiteleri'nde öğretim üyeleri var. Şu anda ise Libya'da Ortodonti Anabilim Dalı'nı kuracak 3 öğrenci yetiştiriyoruz."

Yabancı öğrencilerden 1 milyon dolar geldi
Yurt dışından gelen öğrenciler okula aynı zamanda döviz de kazandırıyor. Ancak Prof. Dr. Erverdi, YÖK yüzünden öğrencilerden doğrudan gelir elde etmenin mümkün olmadığını söylüyor: "Burada kullandıkları eğitim malzemelerini biz satıyoruz. Buradan elde ettiğimiz gelir öğrenci başına 11 bin doları buluyor. 12 yıl içinde bu şekilde 1 milyon dolar dolayında bir gelir elde ettik. Bu gelir ile Marmara Üniversitesi'nin Teşvikiye'deki kampusunu neredeyse baştan yaptık. Binalar yenilendi, eğitim araç ve gereçleri alındı. Kampus yapılırken devlete 1 kuruş yük getirmedik."


Vatan

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer