Yardımcı doçentler 'derece' mağduru
Müktesepleri olmadığı halde, yaklaşık 1 milyon memura 1 derece verilmesini öngören yasa kabul edildi. Ancak Yardımcı doçentlerin özlük sorunlarının çözümü için hiçbir iyileştirme yapılmadı
07 Şubat 2005 -
Hizmet sürelerine göre müktesepleri olmadığı halde, yaklaşık 1 milyon memura 1 derece verilmesini öngören yasa, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Ancak Yardımcı doçentlerin özlük sorunlarının çözümü için hiçbir iyileştirme yapılmadı. Yardımcı doçentler, hizmet süreleri kaç yıl olursa olsun 3. derecenin üstüne çıkamayacaklar. Hükümetin YÖK'e yapmayı planlandığı yeniden yapılandırmaya ilişkin çalışmaların askıya alınması, öğretim görevlilerinin mağduriyetinin devam etmesine yol açıyor.

Eğitimciler Birliği Sendikası Basın Sözcüsü Yrd. Doç. Dr. Ali Kaygusuz, öğretim görevlilerinin derece mağduriyetiyle ilgili olarak memurlara geçmişte (1979 ve 1991 yıllarında) 2 defa birer üst derece verildiğini, sonradan işe başlayan kamu görevlileri açısından ortaya çıkan mağduriyetin giderilmesi amacıyla söz konusu yeni kanunun çıkarıldığına işaret ederek şunları kaydetti:

"Geçmişte üst derece verilmesi uygulamasından yararlanamayan kamu görevlilerinin mağduriyetinin giderilmesine yönelik olarak çıkarılan kanuna hiç kimsenin bir şey dediği yok. Ancak bu kanun teklifini hazırlayanlar ve kanunlaştıranların yani Maliye Bakanlığı bürokratlarının ve milletvekillerinin yardımcı doçentlerin hizmet süreleri ve müktesepleri ne olursa olsun 3. derecenin üstüne çıkamamaları, adaletsizliğinin neden giderilmediğini açıklamaları gerekmez mi?"

Kaygusuz, bütün yüksek okul mezunlarının (2 yıllık yüksek okul mezunları dahil) her 1 yılda kademe, her 3 yılda derece terfi alarak 1. dereceye kadar ilerleyebildiklerini belirterek, Yardımcı doçentlerin ise 3. dereceden yukarıya çıkamadıklarını söyledi. 58 devlet üniversitesinde görev yapan 17 bin civarında yardımcı doçent öğretim üyesi bulunduğunu ve hak kaybına uğradıklarını ifade eden Kaygusuz, bu konuda TBMM, Maliye ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden makul bir açıklama yapılması gerektiğini söyledi.

Mynet

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
09/11-13/11 26. Ulusal Alerji ve İmmünoloji Kongresi ALLERJİK... ANTA
15/11-16/11 4. Diyabet Tedavisi Sempozyumu ENDOKRİNO... ANKA
14/11-17/11 1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi HEMATOLOJİ ANTA
13/11-17/11 10. Uluslararsı Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi - AHEKON 2019 AİLE... ANTA
13/11-17/11 41. Türk Ulusal KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi KULAK-BUR... ANTA
14/11-17/11 Dudak Damak Yarıkları 6. Uluslararası Kongresi ORTOPEDİ... ANTA
14/11-17/11 HIV-AIDS Kongresi 2019 HALK SAĞLIĞI ANTA