SSK yolsuzluk takibine başladı
Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK), yolsuzlukları engellemek için ‘e-sağlık’ projesine geçiyor. Daha önce kamuoyuna, ‘bayan hastaların prostat ameliyatı olması’, ‘aynı kişiye bir günde 50 kez boğaz kültürü testi uygulanması’ gibi yolsuzluklar belgeleriyle yansımıştı
22 Ocak 2005 -
Daha önce kamuoyuna, ‘bayan hastaların prostat ameliyatı olması’, ‘aynı kişiye bir günde 50 kez boğaz kültürü testi uygulanması’ gibi yolsuzluklar belgeleriyle yansımıştı. Bundan sonra kurumun tüm sağlık harcamaları bilgisayar ortamında takip edilecek. Provizyon sistemiyle kurumdan hak etmeyenlerin hizmet alması, şişirilmiş faturalar, ilaç ve tıbbi malzeme israfı engellenecek. 3 ilde denenmeye başlanan sistemden yıllık 2 katrilyon lira tasarruf bekleniyor. SSK’nın sağlık harcamalarını yüzde 20 azaltacak sistem 40 bin dolara mal oldu. Gereken provizyon yazılımı kurumun kendi personelince hazırlandı. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü, yalnızca ilaç reçetelerini takip için kullanılan provizyon yazılımını özel bir şirkete yaklaşık 1 milyon dolara yaptırmıştı.

Suiistimaller SSK’yı çözüm arayışına yöneltti. Kayıp ve kaçakları önlemek için tüm sağlık giderlerinin bilgisayar ortamında izlenmesini sağlayacak provizyon sistemi hazırlandı.

Daha önce e-bildirgeyle sigortacılık hizmetlerini internetten takibe başlayan kurum, şimdi de sağlık harcamalarını dijital ortama taşıyor.

Herhangi bir kamu ya da özel sağlık kuruluşunda ilk olarak başvuran SSK’lının aktif sigortalı olup olmadığı internetten yapılacak on-line sorguyla öğrenilecek. Böylece sahte vizite kağıdı ya da sağlık karnesi kullanımı önlenecek. Sistem, sigortalıları vizite kağıdı taşıma ve sevk alma zorunluluğundan da kurtaracak. Hastaya yapılacak tahlil ve tetkik istemleri için on-line çalışan provizyon sisteminin onayı gerekecek. Acil durumlarda izin aranmayacak.

SSK, e-sağlık sistemiyle hastalara gerekmediği halde pek çok farklı tetkik yazılmasını, çıkar karşılığı başka kurumlara sevk edilmesini önlemeyi amaçlıyor. Provizyon sisteminde hastalara yapılan tüm tahlil ve tetkiklerle tıbbi işlemler sicil No’suna göre kişisel olarak saklanacak. Böylece aynı tetkiklerin defalarca yapılmasına gerek kalmayacak. Eczaneler SSK’lıların ilaçlarını önce internete girecek. Sistem, bir kişinin kullanacağı miktardan fazla ilaç alımlarına izin vermeyecek.

Sistem için sağlık kuruluşları ek bir donanıma ihtiyaç duymayacak. Bilgisayar ve internet bağlantısı yeterli olacak. e-sağlık projesi Sosyal Sigortalar Kurumu’na hizmet satan kurumları da aylar süren fatura inceleme derdinden kurtaracak. Sistemin onay verdiği tüm işlemlerin faturaları incelemeye gerek kalmadan ödenecek. Provizyonun dışında tıbbî gerekçelerle yapılan giderlerin faturaları da SSK doktorlarından oluşturulan komisyonun kontrolünden geçirilecek.

SSK yetkilileri, kurum hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devriyle 6,4 katrilyon lira civarındaki sağlık giderlerinin 10 katrilyon lirayı aşacağını tahmin ediyor. Sağlık hizmetlerinde yüzde 20 kaçak olduğunu düşünen kurum yöneticileri, e-sağlık projesiyle 2 katrilyon liralık tasarruf bekliyor. Sosyal Sigortalar Kurumu Sağlık Hizmetleri Satınalma Daire Başkanı Halil İbrahim Yakut, İstanbul’da başlatılan pilot provizyon sistemi sayesinde bir hastanedeki tek bir tahlil türünden 3 ayda 27 milyar liralık tasarruf sağlandığını belirtiyor. SSK’nın büyük umut bağladığı provizyon sistemi Eylül 2004’te İstanbul, İzmir ve Trabzon’daki bazı hastanelerde başlatıldı. Uygulama şubat ayından itibaren Çanakkale, Balıkesir, Ankara, Çorum, Yozgat, Amasya ve Tokat’ta da hayata geçirilecek. 2005 Haziran ayına kadar Türkiye geneline yaygınlaştırılacak. Türkiye çapında toplam 10 bin 800 kamu ve özel sağlık kuruluşunun tamamının provizyon sistemini kullanması hedefleniyor. 2 katrilyon lira tasarruf getirmesi beklenen provizyon sistemi yalnızca 40 bin dolara mal oldu. Özel şirketlere yüksek bedel ödemek istemeyen Sosyal Sigortalar Kurumu, provizyon yazılımını kendi bilişim uzmanlarına hazırlattı. TAİ, 5-6 ay süren çalışmada teknik destek verdi. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü, üyelerinin ilaç harcamalarını kontrol etmek için geçtiğimiz yıllarda özel bir kuruluşa provizyon sistemi kurdurmuştu. e-sağlık projesine göre daha kısıtlı sistem için Emekli Sandığı 1 milyon dolar ödemişti.

Bazı kamu ve özel sağlık kuruluşlarının Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan daha fazla para alabilmek için ‘bayan hastalara prostat ameliyatı, aynı kişiyle bir günde 50 kez boğaz kültürü testi yapıldığını gösteren’ şişirilmiş faturalar gönderdiği biliniyor. Ayrıca kontrol sistemi bulunmadığı için sağlık karneleri birden çok kişi tarafından kullanılabiliyor. Bazı SSK’lılar hak etmeyen başkalarının ilaçlarını da kendi karneleri üzerinden alıyor. Böylece kurumun ilaç masrafları katlanıyor.


Zaman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA