SSK'lı hastalar için hayatta kalma kılavuzu
SSK hastanelerinin devrinden sonra yaşanan kargaşada hazırlık yetersizliğinin yanı sıra, bilgilendirme eksikliğinin de payı var. Radikal'den SSK'lılara basit ama etkili rehber:
23 Şubat 2005 -
SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devri sağlık birimlerinde geçmişte yaşanan sıkıntılara yenilerinin de eklenmesine neden oldu. Devir öncesinde hastanelerdeki sıkıntılı sürece çeşitli yöntemlerle çözüm bulan hastalar şimdi yeni sistemin getirdiği sorunları aşmak için uğraş veriyor. Hastalar hangi birime, hangi evrakla başvuracağını, ilaç alırken, muayene olurken ya da sevk yaptırırken hangi evrakı bulunduracağını, nelerin fotokopisini çektireceğini anlamaya çalışıyor. Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, sıkıntıların en aza indirilmesi için Sağlık Bakanlığı ile çalıştıklarını belirtirken, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yayımladığı genelge ile kuyruklarda bunalan hastalara 'Güler yüzlü ve şefkatli yaklaşın. Bürokrasiyi ve kuyrukları azaltın' talimatı veriyor. Bazı hastanelerde 'fotokopi kuyruklarını' azaltmak için 'görülmüştür' kaşesi ve erken mesai uygulaması hazırlanıyor. Ancak, tüm bu kaosun içinde ayakta tedavi görecek olan, sevk işlemi yaptırması gereken, başka hastanede tetkik gibi durumlarda hastanın dikkat etmesi gereken temel noktalar şunlar:

Bunları unutmayın
1- Hastaneye giderken, sağlık karnenizi, vizite kâğıdınızı, nüfus cüzdanınızı ve TC vatandaşlık numaranızı almayın sakın unutmayın. Emeklilerden vizite kâğıdı istenmiyor.
2- Sağlık karnesi ile nüfus cüzdanı fotokopisinin yanınızda olması, sizi bazı hastanelerde saatlerce süren fotokopi kuyruğundan kurtaracaktır.
3- Burada sizlere zaman kazandıracak olan önemli bir ayrıntı da sağlık
karneleri ile ilgili olanı. Eğer sağlık karneniz el yazısı ile yazılmış ise başhekim yardımcısı tarafından 'Aslı gibidir' onayı almanız gerekecek.
4- Sağlık karnesi için öncelikli olarak Sağlık Bakanlığı'nın hastane içindeki hasta kayıt sistemine kaydettirin. Burada size verilecek olan bilgi işlem numarası, daha sonraki olası rahatsızlıklarınızda hastaneye geldiğinizde, bilgisayar ortamındaki şahsınıza ait dosyaya ulaşmak için gerekli olacak.
5- Hastanede muayene için 'protokol sıra numarası' alın. Bakanlığa devredilen eski SSK hastanelerinde telefonla randevu sistemi gelecek pazartesi gününe kadar sürecek ancak randevu almadan da sıra numarası alınabiliyor.


Başka hastaneye sevk
6- Sırası geldiğinde ilgili poliklinikte muayene olan hasta, doktorun tetkik istemesi durumunda, tetkik bankolarından 'laboratuvar sevk onayı' aldıktan sonra ilgili laboratuvarlarda tetkiklerini yaptıracak.
7- Doktor, hastadan kendi hastanesinde yapılamayan bir tetkik isterse hastayı başka hastaneye sevk edecek. Bu durumda da hasta sağlık karnesi ve nüfus cüzdanı ile bunların fotokopilerinin yanı sıra doktorun verdiği sevk belgesiyle birlikte sevkin yapıldığı sağlık kuruluşuna başvuracak.
8- Burada yapılan tetkiklerin sonuçları, hastanın muayene olduğu ilgili birime gönderildikten sonra doktor, sonuçlara göre tedavi yöntemini belirleyecek ve ilaç yazacak.
9- Doktor hastanın yatarak tedavisini isterse ilaç temininde sorun yok ancak ayakta tedavi olanlar o kadar da şanslı değil. Çünkü hastanelerin eczaneleri ayakta tedavi gören hastalara ilaç vermiyor. Bu hastalar, ilaçlarını ancak anlaşmalı serbest eczanelerden alabilecek.
10- Anlaşmalı eczanelerin adresli listeleri, söz konusu hastanelerdeki
ilan panolarından ilan ediliyor.


Devletteki SSK'lı ve ilaç
11- Devlet hastanelerine giden SSK'lı hastalar, doktorun ilaç yazmasının ardından söz konusu reçeteleri, hastanelerin içinde oluşturulan SSK Koordinasyon Bürosu'na onaylattıktan sonra anlaşmalı eczanelere yönelecek.
12- Ancak ilaca ulaşmak o kadar da kolay değil. Bu aşamada hastalar birçok sıkıntı yaşıyor. Örneğin sistemin çok yeni olması ve birçok eczanenin kendi sistemini buna uyumlu hale getirmemesi nedeniyle ilaç verilemiyor. Ya da doktorun dört ayrı ilaç yazdığı hasta ilaçların hepsini birden teminde zorluk çekiyor. Bu durumda eczacılar ya muadili olan ve daha pahalı bir ilacı öneriyor (ki bunu almak isterseniz parasını cebinizden ödemek zorundasınız) ya da söz konusu ilaçları bulana kadar o eczane senin bu eczane benim dolaşmak zorundasınız.


Sevkli hastanın durumu
13- Sağlık Bakanlığı hastanelerinden başka bir sağlık kurumuna, özel hastane veya üniversite hastanesine gitmek için de sevk almak gerekiyor. Alınan sevkle, ilgili sağlık kurumuna başvurmanız ve oradaki sıra ve randevu işlemlerini tamamlamanız gerekiyor. (Bu aşamada yine sağlık karneniz, TC kimlik numaranız, sevk kâğıdınız, kimliğiniz ve fotokopiler yanınızda olmalı.)
14- Ancak, sevk edilen bölüm, örneğin beyin cerrahisi, başka bir bölümde de inceleme isterse ya yeniden sevk yaptırmanız ya da bakanlık hastanesinde bu muayeneyi yaptırmanız gerekecek.
15- SSK'dan Sağlık Kurulu raporu ile ilaç alan hastalar, bakanlığın ihtisas hastanelerinde uzman doktorlara ilaçlarını yazdırabilecek. (Bu ilaçlar daha sonra serbest eczanelerden alınabilecek. İlacı alırken, sevk kâğıdı, nüfus cüzdanı fotokopisi ve reçete eczaneye bırakılacak.)
16- Sağlık Kurulu rapor süresi sona eren hastalar, yeni dönemde
Sağlık Bakanlığı hastanelerinden bu raporlarını alabilecek.
17- Yeni sistemden en fazla mutlu olacak olanlar ise taşradan gelen hastalar olacak. Çünkü taşradan gelen hastaların bundan böyle sevk almasına gerek kalmadı. Onlar da tıpkı şehirlerde ve merkezde yaşayan SSK'lılar gibi yukarıdaki prosedürü izleyecek. Ancak, yanlarında ikametgâh adreslerini gösterir bir belge bulundurmaları gerekiyor.


Radikal

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA