Aile hekimleri yorulacak

Aile hekimliği için hazırlanan uygulama yönetmeliği taslağına göre bir aile hekimi 2 bin-3 bin kişiye bakacak. Hekimler, hazırlanan sözleşmeyi imzaladıktan sonra başka işte çalışamayacak

02 Şubat 2005 -

Hükümetin aile hekimliği konusundaki uygulama yönetmeliği taslağında son aşamaya gelindi. Sağlık Bakanlığı, Aile Hekimliği Pilot Uygulaması Hakkında Kanun'un yönetmelik taslağına göre Sağlık Bakanlığı ile sözleşme imzalayan aile hekimi ilk kayıtta ev ziyareti ile kişilerin sağlık durumlarını tespit edecek.
Bu ev ziyaretlerini belirli aralıklarla tekrarlayarak aile sağlığı uygulamalarıyla ilgili kayıt tutacak ve gerekli bildirimleri yapacak. Aile hekimi, kronik hastalığı olanları gerekli sıklıkta takip edecek, özürlü kişilere yönelik sağlık hizmetlerini yürütecek, doğum öncesi, sonrasında anne ve bebeği izleyecek. Her hekimin yanında en az bir aile sağlığı elemanı çalışacak. Sağlık elemanı, ebe, hemşire veya sağlık memuru olabilecek.
Aile hekimliği uygulamasına geçilen yerlerde, kişilerin birinci basamak sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için aile hekimlerine kaydolması gerekecek.
Daha sonra kişiler aile hekimlerini, bulundukları bölge içinde kalmak suretiyle serbestçe seçebilecek ve isterse altı aydan daha kısa sürede olmamak kaydıyla değiştirebilecek. Büyükşehir sınırlarındaki ilçelerde, kişi isterse bulunduğu ilçe dışından aile hekimini seçebilecek.


Maaş brüt 2000 YTL
Belirli bir bölgede çalışacak aile hekimi sayısı bakanlıkça ortalama 2 bin-3 bin kişiye bir hekim düşecek şekilde, il merkezi ve ilin geri kalanı için ayrı ayrı tespit edilecek. Aile hekimliği dışında iş yapamayacak olan hekimlere nöbet, acil yardım hizmetleri, olağanüstü hallerde yapacakları hizmetler, toplum sağlığı ve benzeri hizmetleri için ilk bin kişiye kadar kayıtlı kişi sayısına bakılmaksızın aile hekimliği uzmanı ise 2 bin YTL, uzman tabip ve tabip ise 1500 YTL aylık brüt olarak ödenecek. Ayrıca, 1000 kişinin üzerindeki her kayıtlı kişi başına 1 YTL aylık brüt olarak ödenecek. Kayıtlı kişi sayısı 4 binden fazla ise fazla olan kısım için ödeme yapılmayacak.
Hekimlere kalkınmada öncelikli yöreler cetveline göre sosyoekonomik gelişmişlik tazminatı ödenecek. Sağlıkçılara ise 1000 kişiye kadar 800 YTL, 1000 kişinin üzerinde ise kişi başına 40 kuruş brüt olarak ödenecek. Ücretler, ay sonuçları bildiriminden itibaren 15 gün içinde yapılacak.


Radikal

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA