Yeşil Kart’a resmî nikâh şartı, evlendirme daireleri önünde kuyruğa yol açtı
Geçmiş yıllarda bir ayda yaklaşık 500 resmi nikahın kıyıldığı Diyarbakır ve Batman’da, ocak ayında bu sayı yeşil kart alabilmek isteyenlerin yoğun talebi karşısında 970’e ulaştı
06 Şubat 2005 -
Geçmiş yıllarda bir ayda yaklaşık 500 resmi nikahın kıyıldığı Diyarbakır ve Batman’da, ocak ayında bu sayı yeşil kart alabilmek isteyenlerin yoğun talebi karşısında 970’e ulaştı.

Güneydoğu Anadolu’da ücretsiz ilaç ve tedavi hizmetleri ile eğitim yardımlarından yararlanmak için yeşil kart almak isteyenlerden istenen resmi nikah şartı, evlendirme dairelerine akına sebep oldu. Diyarbakır’da Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra Kayapınar, Sur, Bağlar ve Yenişehir belediyelerinde geçen ay 720 çiftin resmi nikahı kıyıldı. Batman’da da 2004 yılının Aralık ayında 193 çiftin resmi nikahı kıyılırken, 2005 yılının ilk ayında bu sayının 250’e ulaştığı bildirildi. Bir ayda 255 çiftin resmi nikahını kıydıklarını belirten Bağlar Belediyesi Evlendirme Dairesi memuru Nuşen Akbal, bazı günler evlendirme dairesi önünde kuyruk oluşturduğunu, bazen hafta sonları ve öğle tatilinde de çalıştıklarını belirtti. Akbal, ‘’Başvuranların büyük bölümü, (yeşil kart almak için nikah yaptırdıklarını) belirtiyor. Bazıları çocuklarıyla geliyor.’’ dedi. Başvuruların yüzde 450 arttığını ifade eden Sur Belediyesi Evlendirme Dairesi Memuru Sait Güler de, geçmişte ayda ortalama 30 nikah kıyarken son ayda 140’a ulaştıklarını söyledi.

Ahmet Arif Gökçe, 4 aydan bu yana imam nikahıyla yaşadığı eşine yeşil kart alabilmek için resmi nikah kıydığını söyledi. Yeşil kart almak isterken, resmi nikah şartı arandığının kendisine bildirildiğini kaydeden Gökçe, “Resmi Nikah işini bir süre bekletelim diye düşünüyorduk. Ama Yeşil kart almak için de resmi nikahlı olmak gerekiyor. Mecburiyet oldu.’’ dedi. Resmi nikaha yeşil karttan dolayı böylesi bir ilginin olmasının toplumsal ve ekonomik boyutlarının bulunduğunu kaydeden Diyarbakır Sur Belediyesi Başkanı Abdullah Demirbaş şöyle dedi: ‘’Böylesi bir ilgi, bir yanıyla olumlu, diğer yanıyla da sıkıntılarımızı ortaya çıkaran bir gelişmedir. Bu artış, yıllardır toplumsal bir yara haline gelen bir sorunu çözemediğimizi gösterir. İmam nikahı ile yaşama sorunu maalesef devam ediyor.’’

Öte yandan, 442 bin yeşil kartlının bulunduğu Diyarbakır ve Batman’da, tedavi için hastanelere başvuran yeşil kartlıların sayısında yaklaşık yüzde 200’lük artış olduğu bildirildi.


Zaman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA