'Hocalar yeterli' değil diyen üniversite öğrencileri tehdit edildi
Mersin Üniversitesi'nde hocaları için 'Yeterli değil' dilekçesi veren öğrenciler tehdit edildiklerini ileri sürdü
09 Şubat 2005 -
Mersin Üniversitesi Meslek Yüksekokulu'nda 11 öğrencinin, öğretim görevlisi İbrahim Kaya'nın 'yeterli olmadığını' ileri sürerek dilekçe vermesi ile başlayan olaylar skandala dönüştü. Öğretim görevlisi Kaya, yeterli olduğunu kanıtlamak için öğrencilere anket yaptırırken, dilekçeci öğrenciler, Kaya ve okul yöneticilerinin kendilerini tehdit ettiği iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Yanıt çabuk geldi ama...

Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Bölümü'deki 11 öğrenci 13 Ekim 2004'te rektörlüğe dilekçeyle başvurarak görsel programlama dersinin öğretim görevlisi İbrahim Kaya'nın bilgisi ve anlatımının yeterli olmadığını öne sürerek değiştirilmesini istedi. Rektörlük bir süre sonra dilekçeye yanıt verdi. İddiaya göre, Kaya da ders anlatmada yeterli olup olmadığı konusunda öğrencilere anket yaptı. 18 öğrenciden dokuzu 'Yetersiz', ikisi 'Yeterli' yanıtı verirken yedisi kararsız olduklarını belirtti. Öfkelenen Kaya, "Ben aynı zamanda yüksekokul sekreteriyim, işim çok yoğun. Sizden biri kalksın anlatsın" diye bağırarak sınıfı terk etti.

1 Aralık 2004'te ise dilekçe veren 11 öğrenci, müdür yardımcısı Şafak Fidan, iki öğretim görevlisi ve bir müstahdemin eşliğinde olayı soruşturan Tıp Fakültesi Biyokimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Uğur Atik'e ifade verdi. Öğrenciler, Kaya hakkındaki iddialarını burada da tekrarladı. İddiaya göre; soruşturma devam ederken Kaya, derslerde kendisini şikâyet eden öğrencilere defalarca, "Dilekçe vermek suçtur. Şikâyet dilekçesi verenler disiplin cezasıyla okuldan atılacak" dedi.

Kaya'nın kendilerini tehdit ettiğini, Fidan'ın da kendilerini suçluymuş gibi araçlara bindirip ifade vermeye götürdüğünü öne süren öğrencilerden Cumali Mazı, Ömür Doğan, Oğuz Boyar ve Ahmet Uslu, 13 Ocak 2005'te savcılığa şikâyet dilekçesi verdi. Öğrenciler tedbir olarak da Kaya'nın derslerine girmesinin önlenmesini istedi.

Prof. Atik: Dilekçe suç değil

Olayla ilgili idari soruşturmayı yürüten Tıp Fakültesi Biyokimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Uğur Atik, "Öğrencilerin dilekçe vermesi suç olur mu? Tabii ki dilekçe verebilecek. Tüm sınıftaki öğrencileri dinleyerek raporumu Rektörlük makamına verdim" diye konuştu. Üniversite yetkilileri ise konunun henüz sonuçlandırılmadığını söyledi.

Radikal

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA