Hastaların kaplıca masrafını da devlet ödeyecek
Bütçeye yansıyacak 2005 yılı tedavi yardımları belli oldu. Buna göre organ naklinde verici ve alıcının her türlü masrafları, hastanın kurumu tarafından karşılanacak
11 Şubat 2005 06:42 -
Bütçeye yansıyacak 2005 yılı tedavi yardımları belli oldu. Buna göre organ naklinde verici ve alıcının her türlü masrafları, hastanın kurumu tarafından karşılanacak.

Gözlük camı ücreti ödenecek ve gerekirse hastanın kaplıcalara gönderilmesi sağlanacak. “2005 Mali Yılı Bütçe Uygulama Talimatı”nın tedavi yardımına ilişkin tebliği, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, yurtiçinde tedavisi mümkün olmayan hastalar, yurtdışına sağlık kurulunun düzenleyeceği rapor eşliğinde gönderilebilecek. Yurtdışında kesintisiz tedavi süresi ise azami 1 yıl. Diş tedavilerinde; diş çekimi, kanal tedavisi, diş dolguları ve travma sonucu oluşan çene dedektiflerine yapılan cerrahi müdahalelerde, protez tamirlerine ait tedavi bedelleri ödenecek.

Diş tedavilerinde hekim muayenesi 6 Yeni Türk Lirası (YTL) 53 kuruştan başlarken, diş çekimi 13 YTL 52 kuruş, gömülü diş çekimi 61 YTL 53 kuruş, açık kapanış ortodonti tedavisi 205 YTL 5 kuruş olarak belirlendi. Gözlük camlarına ilişkin her çerçeve için 2005 yılında 40 YTL ödeme yapılacak. Gözlük camı ve çerçeveleri 2 yılı geçmeden yenilenemeyecek. Ancak, sağlık zarureti görülmesi dolayısıyla gözlük cam numaraları değiştiği takdirde, gözlük camlarının bedeli kurumca ödenecek. 2005 yılı bütçe talimatı çerçevesinde belirlenen fiyatların üzerine çıkıldığında kişi, cam ve çerçeve parasının üstünü kendisi karşılayacak. Öte yandan, hastane yatak ücretleri de 1. sınıf banyolu tek yataklı odalar 26 YTL 69 kuruş, ikinci sınıf odalar 14 YTL 41 kuruş, 3. sınıf odalar da 11 YTL 86 kuruş olarak belirlendi.


Zaman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer