Vakıflar, Gureba Hastanesi’ni geri istiyor
Vakıf Gureba Hastanesi’nin de SSK tarafından Sağlık Bakanlığı’na teslim edilmesi, Vakıflar’ı harekete geçirdi. ‘Devir’ işleminin vakıf senedine aykırı olduğunu belirten Vakıflar Genel Müdürlüğü hastaneyi geri almak istiyor
03 Mart 2005 -
Vakıf Gureba Hastanesi’nin de SSK tarafından Sağlık Bakanlığı’na teslim edilmesi, Vakıflar’ı harekete geçirdi. ‘Devir’ işleminin vakıf senedine aykırı olduğunu belirten Vakıflar Genel Müdürlüğü hastaneyi geri almak istiyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, 28 Şubat sürecinin ardından Bakanlar Kurulu kararı ile Sosyal Sigortalar Kurumu'na (SSK) devredilen Bezm-i Alem Vakıf Gureba Hastanesi'ni geri istiyor. SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devrini gerektiren kanunun gayet açık olduğunu söyleyen Vakıf Gureba Hastanesi Kliniklerine Yardım Vakfı Genel Sekreteri Alim Öztürk, kanunda ‘mazbut vakıfların hariç tutulacağı’nın ifade edildiğine dikkat çekti. Vakıf Gureba'nın de ‘mazbut vakıflara ait mal' niteliği taşıdığını ve başka bir kuruma devrinin Vakıflar Kanunu'na aykırı olduğunu vurgulayan Öztürk, hastaneye kendi tabelasını asan Sağlık Bakanlığı'nı ‘kanunsuz bir iş yapmakla' suçladı. Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt da hastanenin geri alınması konusunda Sağlık Bakanlığı ile görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, 2000 yılında İstanbul'da bulunan Vakıf Gureba Hastanesi'ni Bakanlar Kurulu onayı ile 10 yıllığına SSK'ya kiralamıştı. SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devri ile birlikte Vakıf Gureba'nın durumu da tartışma konusu oldu. Şimdilik Sağlık Bakanlığı'nda bulunan Gureba Hastanesi'nin devrinin Vakıflar Kanunu'na aykırı olduğu ileri sürüldü. Kanun gereği, herhangi bir mazbut vakfın (yönetimi ve mütevellisi olmadığı için yönetimi ve denetimi Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne geçmiş vakıf) başka bir kuruma devredilemeyeceği buna gerekçe gösteriliyor. Bu şartlarda kanuna aykırı olan devir konusunda Vakıflar Genel Müdürlüğü de bir çalışma başlattı. Sağlık Bakanlığı'na durumu bildiren Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, hastanenin doktorları ile birlikte geri verilmesini talep ettiklerini söyledi. Görüşmelerin devam ettiğini belirten Beyazıt, Vakıf Gureba'nın kuruluş amacının parası olmayanlara hizmet etmek olduğunu ifade etti. Beyazıt; “Şu an fiili bir durum mevcuttur. Bu durumu çözmeye çalışıyoruz.” dedi.

SSK'ya kiralandığı süre boyunca hastaneye gelen hastalardan yüzde 10'unun ücretsiz olarak tedavi edilmesi şartını yerine getirdiklerini belirten Beyazıt, hastanenin kuruluş amacının hiçbir güvencesi olmayan hastalara bakmak olduğuna dikkat çekti.

Vakıflar Genel Müdürlüğü daha önce yaptığı bir açıklamada ise SSK'nın protokolde yer alan maddelere uymadığını, hastanenin devir protokolünde fakir ve garip hastalara yüzde 10 kontenjan ayrılmasına rağmen bu rakamın yüzde 1'in bile altında kaldığından yakınmıştı. Ayrıca sözleşmede hastaneye yatırım yapılacağı ifade edilmesine rağmen bugüne kadar hiçbir yatırımın yapılmadığı da belirtildi. Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, Sağlık Bakanlığı'ndan geri almaları durumunda hastaneye yeni bir çehre kazandırmak için projeler hazırladıklarını söyledi. Beyazıt, Türkiye'nin her tarafından fakir ve yoksul insanların sağlık sorunlarının bu hastanede çözüleceğini söyledi.

Öte yandan Vakıflar Genel Müdürlüğü, Vakıf Gureba Hastanesi'ni 2000 yılında SSK'ya yıllık 3 milyon dolar bedelle kiralamıştı. Vakıf Gureba Hastanesi eski Başhekimi Prof. Dr. Asaf Ataseven, hastanenin SSK tarafından işletilirken de vakıf senedi hükümlerine uyulmadığını ifade ederek, “Vakıf senedinde hastanede tamamen fakir ve fukaranın tedavi edileceği ifade ediliyor. Şayet Sağlık Bakanlığı vakıf senedi hükümlerine riayet edecekse mülkiyeti de Vakıflar’da kalmak şartıyla işletebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Zaman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)