35 bin 995 'yardımcı doçent' doktor öğretim üyesi oldu
TBMM Genel Kurulu'nda "yardımcı doçentlik" kadrosu yerine "doktor örğetim üyesi" kadrosunun ihdas edilmesini öngören Ak Parti'nin 36 maddelik kanun teklifinin ilk 6 maddesi kabul edildi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, görüşmelerde halen 35 bin 995 yardımcı doçent olduğunu belirterek, düzenlemenin yasalaşmasının ardından bunların doktor ve öğretim üyesi olacağını bildirdi.
35 bin 995 'yardımcı doçent' doktor öğretim üyesi oldu
21 Şubat 2018 - MİLLİYET

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz,, düzenleme yasalaştığında eser inceleme araştırmasında başarılı olan adayların üniversiteler arası kurulca sözlü sınava gerek kalmaksızın doçentlik unvanının verileceğini, unvan alınmasıyla birlikte de diğer sürelerin başlayacağına işaret etti. Yılmaz, eski kriterler ışığında eser inceleme araştırmasında başarılı olup, sınavda başarısız olanların güncel doçentlik kriterlerine tabi tutulmayacağını ifade etti.

Yardımcı doçentlikten "doktor öğretim görevlisi" kadrosuna geçirilmesinin tenzili rütbe olarak değerlendirilmesinin doğru olmadığını, özlük haklarına ilişkin de iyileştirmelerin daha yüksek olması temennisine kendisinin de katıldığını vurgulayan Yılmaz, "Türkiye'nin ekonomik durumu iyileştikçe, milli gelirden eğitime daha fazla kaynak ayırdıkça bu kadrolara verilen ücretleri de daha iyi duruma getiririz" diye konuştu.

Yılmaz, teklifin "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın isteği üzerine mi" gündeme geldiğini sorusuna, şu an yardımcı doçent kadrosunda bulunan çalışanları dinlediğini onların da bu düzenlemeden memnun olduğunu söylediklerini belirtti.

Profesörlerin, sınavdan geçmiş olanların ise "böyle bir değişiklik yapılırsa üniversitelerde kalite bakımından geriye gitme olur mu?" şeklinde kaygılarının olduğuna değinen Yılmaz, "Ama istisnasız hangi yardımcı doçente sorarsanız sorun 'bu bizim talebimizdi' diyor. Bu talepler milletvekili olarak bize geldiği gibi halkın oyuyla seçilen Cumhurbaşkanına da geliyor. Herkes vatandaşın sorunlarını yerine getirsin ama Cumhurbaşkanı getirmesin yaklaşımını doğru bulamıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

"İÇİŞLERİ BAKANLIĞIMIZA RİCA ETTİM..."

Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açığa alınan 500 civarında öğretmenin bulunduğunu, bunun dışında valilikler tarafından açığa alınmış 3 bin öğretmenin olduğunu ifade etti. İçişleri Bakanlığına konuyla ilgili ricada bulunduğunu anlatan Yılmaz, şöyle devam etti:

"İçişleri Bakanlığımıza rica ettim ve valiliklere talimat verilmesini istedim. Kamudan ilişiğinin kesilmesinin daha uygun olduğu düşünüyorlarsa bunu bize bildirsinler. Ya da 'bu kimselerin kamuda çalışmasında bir sakınca yoktur' diye bize bildirsinler ki hem açıkta olan öğretmene ücret ödüyoruz hem de açıktaki öğretmenin yerine ücretli öğretmen görevlendiriyoruz. Dolayısıyla biz bakanlık bünyesinde bir çalışma yaptık ve valiliklerimizin çalışmasının da neticelenmesini bekliyoruz. Sonuçta ister suçlu, ister suçsuz bunlar bizim vatandaşımız. Hakkını, hukukunu bizim korumamız gerekir diye düşünüyorum. Darbe döneminde bir tsunami vardı ve devletin buna tepki göstermesi normaldi. Şuan yargı yolu açıldı. Yargı ne talimat verirse gereğini yerine getiririz. Hukuk devleti olmanın gereği de budur."

AF YOK

Yılmaz, üniversite öğrencilerine yönelik bir affın söz konusu olmadığını da vurguladı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) Doç DR (hematoloji)
23.02.2018 12:22:52
Torpil engellenecek çok şükür. Çok yerinde bir uygulma
People
9
2) hasan (dr)
22.02.2018 15:51:33
Bu yasa akademisyenlerin önünü açtı. Uzman olan veya doktora yapan bir kişi zaten yeterli deneyime ulaşmıştır. Üstelik yayınlarıyla şartları da sağlamışsa doçent olması gerekir. Maalesef ülkemizde keyfi uygulamalar çok oldu. Kendisinin doğru dürüst uluslararası yayını olmayan bir profesör, adayın atıf almış uluslararası yayınını eleştiriyor, bilime katkısı yok diyordu. Ama kendisinin hiç yoktu. şartları sağlayan bir adaya bile şartları sağlamıyor diye rapor yazanlar vardı. Kanaatimce morali bozularak bilimden bile soğuyan birçok kişi için bu yasa can simidi olacak. Kaprislerin yerini bilim alacaktır. CHP ve HDP ise zaten Afrin olayı nedeniyle halk nazarında itibarlarını kaybettiler, şimdi de akademisyenlerin nazarında itibarlarını kaybedecekler.
People
29
3) Fikret Erbilen (Hekim)
22.02.2018 00:25:55
Bilimin, bilimsel kalitenin, bilimsel üretimin ne önemi var, önemli olan birilerinin işi görülsün, birileri kısa yoldan haketmeden docent oluverdim. Tıp Bilimleri için söyluyorum, zaten okumayı öğrenmeyi sevmeyen bir toplumuz, fakülte sonrası insanlar doçentlik sınavına çalışarak biraz olsun kendilerini güncelliyorlardı, son dönemde zaten sözlü sinavda kalma orani da cok düşüktü, şimdi o basit bilgi güncellemesi dahi olmayacak. Yaşasın cahillik.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
14/12-16/128. Ulusal Sitopatoloji KongresiTIBBİ...İZMİ