3600 ek göstergenin yakın dönemde Meclis gündemine gelmesi bekleniyor
Kamu personelinin 3600 ek gösterge beklentisiyle ilgili taslak çalışmaların yakında dönemde Meclis gündemine gelmesi bekleniyor
3600 ek göstergenin yakın dönemde Meclis gündemine gelmesi bekleniyor
24 Nisan 2019 16:28 - AA

Kamu personelinin 3600 ek gösterge beklentisiyle ilgili taslak çalışmaların yakında dönemde Meclis gündemine gelmesi bekleniyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçim öncesinde 3600 ek göstergenin, Meclis çalışmalarına başladıktan sonra ilk gündeme gelecek konulardan olacağını açıklamıştı.

Meclis takvimine göre, gelecek ay gündeme gelmesi öngörülen yeni düzenlemeye ilişkin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ile ilgili bakanlıkların çalışmaları sürüyor.

Öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerini kapsaması beklenen düzenlemeyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'ndaki ek gösterge cetveli yeniden belirlenecek.

Ek göstergenin 3600'e çıkarılmasıyla memurların emekli aylıkları ve ikramiyeleri artacak. Böylece yaklaşık 1,5 milyon memurun ek gösterge beklentisi karşılanacak.

Kapsamın genişletilmesi talebi
Memur sendikalarınca, 3600 ek gösterge düzenlemesinin tüm kamu personelini kapsayacak şekilde genişletilmesi istenirken, düzenlemeyle öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin ek göstergelerinin yükseltilmesi bekleniyor.

Düzenlemeden halihazırda bu görevlerden emekli olan vatandaşların da yararlandırılması öngörülüyor.

Memurların aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama yöntemi olan ek göstergenin yüksek olması, emekli aylığı ve ikramiyesinin yüksek olması anlamına geliyor.

Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
9
1) dr (hekim)
25.04.2019 20:27:47
HEKİMLERİN ARTIK BİRLİK OLARAK ÖZLÜK HAKLARIYLA İLGİLİ AŞAĞIDAKİ SORUNLARI ÇÖZME KONUSUNDA İRADE ORTAYA KOYMALILAR;
1) SADECE HEKİMLER DEĞİL TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARI YÜRÜRLÜĞE KONULAN YIPRANMA TAZMİNATININ GERİYE DÖNÜK OLARAK İŞLETİLMESİ İÇİN YENİ BİR KANUN TEKLİFİ İÇİN SİYASİ İRADE ÜZEREİNDE BASKI KURMASI
2) 3-4 MESLEK GRUBUNDA YAPILACAK EK GÖSTERGE İYİLEŞTİRMESİNDE OLDUĞU GİBİ HEKİMLERİNDE MEVCUT 3600 OLAN EK GÖSTERGELERİNİN 7200 OLMASI SAĞLANMALI, BUNUN İÇİN MESLEK ÖRGÜTÜ VE TÜM HEKİMLER MECLİSTEKİ HEKİM MİLLETVEKİLLERİ ARACILIĞI İLE KAMUOYU OLUŞTURULMALIDIR.
3) EMEKLİ HEKİMLERİ AKTİF ÇALIŞMIYOR OLMASI VE EMEKLİ SANDIĞINDAN EMEKLİ OLMASI ŞARTI İLE SEYYANEN ÖDENEN MEBLAĞIN TÜM SOSYAL GÜVENLİK KURUM EMEKLİLERİ İÇİN VE ÇALIŞMADAN BAĞIMSIZ OLARAK ÖDENMESİNİN SAĞLANMASI,
4) EĞER BU SAYILARDA TIP ÖĞRENCİSİ ALIMI YAPILMAYA DEVAM EDERSE HEKİMLİK MESLEĞİNİN ÖNÜMÜZDEKİ 5 YIL İÇİNDE İTİBARININ VE KALİTESİNİN DÜŞTÜĞÜ, İŞGÜVENCESİNİN KALMADIĞI BİR MESLEK HALİNE GETİRİLMESİNE MÜSADE EDİLMEMESİ VE BU YÖNDE MESLEK ÖRGÜTÜ VE SİYASİLERLE ADIM ATILMASININ SAĞLANMASI,
5) SAĞLIK BAKANLIĞINDA UYGULANAN PERFORMANS UYGULAMASI İLE SÖZLEŞMELİ KADRO AYRIMININ KALDIRILMASI VEYA REHABİLİTE EDİLMESİNİN SAĞLANMASI HER ÇALIŞANIN HAK ETTİĞİ EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET ALDIĞI BİR MEKANİZMANIN KURULMASI
People
20
2) saglık mem (saglık mem)
24.04.2019 20:58:42
Biz sağlık memurları sağlık çalışanları olarak diyoruz ki eğer 1 günde sadece 5 saat çalışan imamlar 3600 ek gösterge alacaksa, eğer günün yarısı boş, yılın yarısı tatil, haftada 15 saat çalışan yaz tatili, kış tatili, kar bütün resmi tatillerde tatil yapan ne nöbeti ne hafta sonusu vb olmayan oluncada parasını alan öğretmenler de alacaklarsa, eğer askerler 2200 ek göstergeden 3600 çıktı ise biz sağlık sağlık memurları, hemşireler hepsinden önce hak ediyoruz ne gecemiz, ne bayram tatilimiz, ne hafta sonumuz, ne yaz tatili, ne kış tatili her daim görevde olan doğal afetlerde, salgın hastalıklarda, mitinglerde,depremlerde ,toplu trafik kazaları,zehirlenmeler,yangınlarda vbvb görevlerde olan bizler hak ediyoruz hangi kurumun çalışanları bizim gibi hayatın her alanında görev yapıyor söylermisiniz seçimlerde bile görev yapıyoruz her ilde ilçelerde sahra hast, umke,sağlık çadırlarında hemşireler sağlık memurları olarak görev yapıyoruz diğe kurumlardakilerin böyle bir derdi görevi varmıdır sorarız evlerinde dinlenirken bizler görev başındayız. Gün itibariyle seçimler döneminde hangi kurumun çalışanları var görev yapan biz saglık memurları ve hemşirelerden ve polislerden başka bugün istanbul mitinginde, ve bütün siyasi liderlerin partilerin mitinglerinde 10 saat ,bir gün görev yapan bizleriz. hani nerdeler imamlar, öğretmenler, şube müdürleri,laboratuar tek,röntgen tak,aneztezi tek,odyometri tek, tıbbı sekreterler vb vb saha görevlerinde yer almazlar nerde bir görev varsa hemşire ve sağlık memuru görevlendirilinir çünkü diğerlerinin hastaya müdahale hakkı yoktur yetkileri yoktur bir enjeksiyon bile yapamazlar suçtur hepsi hafta sonu mangal yakıp keyif yapmışlardır 3600 ek göstergeyi polislerden sağlık memurlarından ve hemşirelerden önce hak eden başka kimseler yoktur
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)