500 TL ‘kateter parası’ isteyen doçent doktor tutuklandı
24 yaşındaki hastası Yeşim K.’nın bacağında ki varis genişlemesini tedavi etmek için 500 TL. ‘Kateter’ parası isteyen doktor Y.Ö. tutuklandı.
500 TL ‘kateter parası’ isteyen doçent doktor tutuklandı
17 Mayıs 2017 -

Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan Doç. Dr. Y.Ö., bir hastasının bacağındaki varis genişlemesini tedavi etmek için 500 lira istediği iddiasıyla tutuklandı. Doktor hakkında 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

SUÇÜSTÜ YAPILDI

Yeşim. K.'nın İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'ne şikayette bulunmasının ardından müdürlüğün, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı ihbar üzerine soruşturma başlatıldı. Savcılık tarafından suçüstü yapılması kararı verilmesinin ardından, görevlendirilen polis memurları tarafından seri numaraları alınan 500 TL., Yeşim K.'ye verildi. 12 Mayıs tarihinde görevli polislerle birlikte hastaneye giden Yeşim K., kendisini tekrar muayene eden doktor Y.Ö.'nün istemesi üzerine seri numaraları alınmış 500 TL.'yi kendisine teslim etti.

SÖZCÜ Gazetesinden Yalçın Bel'in haberine göre aldığı parayı cebine koyan doktor Y. Ö., görevli polis memurları tarafından suçüstü yakalanarak gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından aynı gün Anadolu Adliyesi'ne sevk edilen Doç. Dr. Y.Ö., ‘rüşvet alma' suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Olayla ilgili soruşturmayı yürüten Anadolu Cumhuriyet Savcılığı, 3 gün içinde iddianame düzenledi. Savcılık tarafından düzenlenen iddianamede, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nün, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapmış olduğu 11 Mayıs 2017 tarihli ihbarda, Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi KVC Polikliniği'nde görevli doktor Y.Ö.nün, tedavisini yaptığı müşteki Yeşim K.'den 500 TL. para talep ettiği için hakkında suçüstü yapılması gerektiğinin bildirilmesi nedeniyle soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Şüpheli doktor Y.Ö.'nün, suç tarihinde çalıştığı hastanede Doçent Doktor olarak görev yaptığının anlatıldığı iddianamede, doktor Y.Ö.'nün, muayene ettiği müşteki Yeşim K.'ye, bacağındaki rahatsızlığını tedavi etmesi için küçük bir operasyon yapması gerektiğini ve bu iş için de kendisine 500 TL. para vermesi gerektiğini söylediği, Yeşim K.'nin de mevcut rahatsızlığını tedavi ettirmek amacıyla şüphelinin talebini kabul etmek zorunda kaldığı, fakat daha sonra parayı ödemeden önce olayı İl Sağlık Müdürlüğü'ne ihbar ettiği ve yapılan soruşturma çerçevesinde şüpheli Y.Ö.'nün, müşteki Yeşim K.'yi tedavi etmek için 500 TL. parayı aldıktan sonra suçüstü yakalandığı, şüphelinin bu şekilde, doktorluk görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle müştekiden 500 lira almak suretiyle üzerine atılı ‘irtikap' suçunu işlediği belirtilerek, 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi.

Doktor Y.Ö’nün Yeşim K.’dan tedavi karşılığı 500 lira para aldığını kabul ederken yargılanmasına iddianamenin kabul edilmesinin ardından Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanılacak.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) Osman D (Doktor)
22.05.2017 15:25:09
Çok yazık. Üç kuruş için onca eğitim-tahsil sahibi birinin bu denli ağır bir suçlamayla karşılaşması üzücü. Para da bir para olsa. Eni konu 500 tl. Daha geçtiğimiz yıl bu hastanede benzer bir olay olmuştu. İnsanların bunu bildikleri halde yanlış olanda ısrar etmemeleri gerekli. Emeklerinin karşılığını tam alamadıkları hepimizin malumu. Ancak, çözüm de bu değil tabii ki.
People
2
2) postenflamatuar (uzm )
22.05.2017 12:36:44
Doktor bey salla başı al maaşı yapması lazım. Bu işler rizikoludur. Değmez. Çünkü 500 tl için gerçekten değmez. hekimlik sektörü bitti. Salla başı al maaşı modunda, hasta memnuniyetini değil hekim rahatını ve memnuniyetini önceleyen bir pratik geliştirmek lazım. Tavsiyem budur hekimlere. Ne hastalardan 1 lira ekstra ücret isteyin ve ne de hediyelerini bile kabul edin. Mesai dışı keyfi çalışmayın. Zor ameliyatlara mümkünse girmeyin. Hastalara bir lokal anestezili operasyon için mesela basit demeyin. Riski yok demeyin. Ucunda nadir de olsa ölüm riski olduğunu belirtin. Hastaları endişelendirmekten çekinmeyin. Açık olun. Yapabildiklerinizi sınırlarınızda kalarak, mesleki etik ve malpraktis uygulamalarını dikkate alarak mutlaka yapın. Ama fazla efor sarf etmeyin. Hastaların değil sizin ve ailenizin rahatlığı ön planda gelir. Mesai çıkışı aklınızın hastada kalmayacağı tedavileri yapın.
Ayrıca bu olayda komplo olma ihtimali var. Oyuna getirme de olabilir.
People
2
3) Kdc (Dr)
20.05.2017 18:50:14
Kamuda görevli bir hekimin bu şekilde pazarlık yapmasını doğru bulmuyorum. Ancak, her yerde hiçbir ücret ödemeden yaptırabileceği ameliyat ile ilgili kendisinden ücret talebinde bulunan hekimde, ona bir nevi tuzak kurar gibi ısrar etmesi de doğru değildir.
People
12
4) fly (dr)
18.05.2017 17:05:10
ha invaziv işlem sonucu bir sıkıntı olduğunda hekimin herhangi bir tazminat sorumluluğu olmaz cezayı bakanlık öder ve her türlü takibini bakanlık avukatları yapar da hekim mahkemelerde sürünmezse o zaman bedavaya da yapsın işlemi..hayrına..amenna...ama bu şartlarda yakında cerrahi yapacak adam bulamazsınız devlette..bu sefer ulan 500 tl yi adamın emeğine birikimine aldığı riske çok gördük..artık özelde 50 bine yaptırmak zorunda kalıyoruz diye zırlarsınız..o günleri yakın görüyorum
People
16
5) fly (dr)
18.05.2017 12:49:01
para hırsın var, geç özele aç ofis demiş arkadaş..kolay mı o işler..devlet neden emeğini vermiyo da hekim bu yola başvuruyo onu sorgulamak lazım..yani invaziv cerrahi bir işlemi 5-10 tl gibi fiyatlara devlette yapmasını hekimden beklemek ne kadar mantıklı..sağlık bakanlığı işlem başına puandan bağımsız doğrudan hekime ödeme yapılan bir sisteme geçmeli artık..yoksa çok kan kaybeder
People
10
6) mehmet ince (hekim)
18.05.2017 09:39:46
Olaya hukuk açısından bakarsak,hakimin önüne dosya geldiğinde cezayı çakacak,sen mahkemede senin karşında 4 yıl hukuk okuyup hakim olan zata efendim deyip süklüm püklüm olacaksın.Hekimlik açısından bakarsak hani milyon liralar olurda bir vurgun yapayım olayı bitireyim dersin,o da değil. Bu hekim arkadaş herhalde bu işleri hep yapıyordu ,bu sefer faka bastı,sonuçta meslek halkın gözünde beş metelik oluyor.Madem para hırsın var geç özele ya da aç ofis bak keyfine...
People
8
7) Drovuz (Uzdr)
17.05.2017 19:40:14
Değerli hiç, bu mesleği yapmaya değerli hiç...
People
27
8) c.t. (uz.dr.)
17.05.2017 18:47:21
Çok acı bir durum.. Acı olan doktorun 500 lira istemesi değil bence, doktoru savunmuyorum ama 500 lira nedir ki, İstanbulda 2 kişinin hesabının 500 lira çıkacağı bir sürü restoran var.. Acı olan adalet duygusunun kalmamış olması. Adamına göre hukuki uygulama olan yerde hukuktan bahsedilemez.. Aynı hakim - savcı bir siyasinin kendisi veya yakını için böyle bir tutuklama kararı verebilirmiydi sizce ?? Neler gördük neler duyduk neler oldu, sonuç ; takipsizlik....
People
42
9) drmeral (uzman dr)
17.05.2017 17:56:48
Lütfen birileri halkımıza kendi bacaklarına sıktıklarını söylesin. Memnun olmadınmı? ; Git başka hekime.
Ah hocam 10 yıl. Çok üzüldü. Millet gidip birini bıçaklıyo; karşı taraf ölmedi diye salınıveriyo.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
19/10-22/104.Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik KongresiGENELANTA
22/10-25/106. Puader KongresiÇOCUK...ANTA
02/11-04/11TMFTP Ultrasonografi KursuRADYOLOJİİSTA
14/03-18/03Ulusal Akciğer Sağlığı Kongresi (UASK) 2018GÖĞÜS...ANTA