ABD Başkan adayı Bernie Sanders, sağlık sisteminde Türkiye'yi de örnek gösterdi
ABD'de 3 Kasım 2020'de yapılacak başkanlık seçimleri için Demokrat Parti’den aday adayı olan Bernie Sanders, ülkesindeki sağlık sistemini eleştirerek Türkiye'yi bu konuda örnek ülkeler arasında gösterdi
ABD Başkan adayı Bernie Sanders, sağlık sisteminde Türkiye'yi de örnek gösterdi
14 Şubat 2020 10:59 - TRT Haber

Twitter hesabından paylaşım yapan Sanders, “Unutmayın, bizim ‘çılgın fikir’ dediğimiz sağlık sistemi şuralarda birer gerçeklik” ifadesini kullanarak 27 ülkeyi sıraladı.

Sanders, 35 binden fazla retweet ve yaklaşık 160 bin beğeni alan paylaşımında, örnek ülkeler arasında Türkiye’yi de gösterdi.

ABD'nin sağlık sistemiyle imtihanı

ABD Başkanı Donald Trump, adaylık sürecinde, halk arasında “Obamacare” olarak bilinen “Düşük Maliyetli Sağlık Sigortası”nı iptal etmeyi vadetmişti.

Süreç içerisinde Trump, olumsuz öngörülere rağmen, "Obamacare'i teknik olarak iptal ettik." demişti.

Ancak Cumhuriyetçi başkan, ülkedeki sağlık sisteminde hala ilerleme kaydedilememesi nedeniyle eleştirilerin odağında.

Türkiye sağlık sistemi için ne yaptı?

"Genel Sağlık Sigortası" ile kişilerin ekonomik gücüne ve isteğine bakılmaksızın, toplumun tüm fertlerinin sağlık hizmetlerinden eşit, ulaşılabilir ve etkin bir şekilde faydalanması sağlanıyor.

Devasa yatırımlar olan Şehir Hastaneleri ile vatandaşlar, her bölümde sorunsuz hizmet alabiliyor. Sadece Ankara Şehir Hastanesi'nde günde 500 ameliyat yapılıyor.

Randevular internet üzerinden veya ALO182 çağrı merkezi vasıtasıyla kolaylıkla alınabiliyor.

Özel hastanelerde ise cüzi ücretler ödeyerek muayene olmak mümkün.

Sağlık turizmi merkezi Türkiye

Türkiye, sağlık turizmi konusunda en fazla tercih edilen ülkeler arasında yer alıyor.

Öyle ki, elde edilen başarılar Türkiye’yi, en fazla uluslararası hasta ağırlayan ülkeler arasında 5'inci sıraya yerleştirdi.

Anahtar Kelimeler:

sanders saglik sistemi

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) Sami Pekuysal (UzDr)
14.02.2020 20:07:58
Demek uzaktan öyle görünüyor.Hekim maaşı 1300 dolar, hasta başına ayrılan muayene süresi 3 dak.,asistanlar intiharın eşiğinde,şehir hastanelerinde malzemesizlikten işler aksıyor,yönetilemez durumda,aciller dövüş sanatları merkezi.!!!
People
2
2) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
14.02.2020 18:06:35
Sıralamada neden biz sondan ikinciyiz derken alfabetik düzenlemeden kaynaklandığını farkettim. Güçcük Amarika olma yolundaki en büyük engelimiz, sağlık marabalarının kendilerini bitirecek düzeyde çalışıp , Batı ülkelerinin belkide beşte biri ücrete çok şükür demesi.
People
2
3) ben doktorum (beni ezemediniz)
14.02.2020 17:52:32
çalışma şartlarının kötü olduğunu, bu şartlarda çalışamayacağımı, bu şartlara uyum sağlayamayacağımı ve sağlamayacağımı belirterek üniversite ve afiliye eah den neden belirterek ayrıldım...sorunları düzeltip beni kazanmaları gerekir iken , nedensiz devamsızlık gösterip , müstafi sayılmamı olura bağlamışlar, kendilerinin hiç kusuru yomuş......al memurluk senin olsun, sen memur kal,...ben hayatımda onur duyacağım bir iş yaptım ve şunu gördüm ki, amaç, millete hizmet değil, amaç doktoru vicdansızca vede hunharca kullanmak, sömürmek ...

senin bana değer vermemen önemli değil, benim kendime değer vermiş olmam önemlidir...ben kendime değer verdiğim için bana öğretilmiş çaresizliği uygulayamadınız...

ben bunu, 1, yapmış isem, gerisi kapıda demektir...

sağlık sistemi çökmüş, el fatiha

amerikalı doktora bunu yapamazlar, oralarda meslek örgütleri hekimi yedirmez ve ezdirmez...

bu TTB yapısı elbet değişecek, bu dernek yapıları ve organizasyonların başındaki işbirlikçiler elbet değişecek...

Elbet bu hekimi sömüren kafa ve kafalar tarihin çöplüğüne gidecek...


SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer