ABD’de Türk doktor dolandırıcılıktan gözaltına alındı
ABD’nin New Jersey eyaletinin Delran ve Trenton kentinde ofisi bulunan Doktor Vedat Obuz, sağlıkta sigorta dolandırıcılığından gözaltına alındı. FETÖ’nün üst düzey yetkilileriyle görüşmeler de yapan Obuz’un suçlu bulunması durumunda 10 yıl hapis cezası alabileceği belirtildi
ABD’de Türk doktor dolandırıcılıktan gözaltına alındı
30 Mayıs 2019 11:23 - İHA

ABD medyasına yansıyan haberlere göre Federal yetkililer, bir şikayet üzerine uzun zamandan beri takip edilen Doktor Vedat Obuz'un ülke dışındayken ofislerinde hastaları tedavi etmiş gibi gösterip sigorta şirketlerini yüklü miktarda dolandırdığı gerekçesiyle gözaltına alınarak mahkemeye çıkarıldığını duyurdu.

Yetkililer, 54 yaşındaki Doktor Vedat Obuz'un sağlık sigortası dolandırıcılığından New Jersey eyaletinin Newark kentinde çıkarıldığı Federal mahkemece 100 bin dolar karşılığında kefaletle serbest bırakıldığını açıkladı. Doktor Vedat Obuz'un Temmuz 2014 ve Ekim 2018 tarihleri arasında seyahatte olduğu dönemlerde tıbbi uygulamada bulunmadan ve hasta muayene etmeden Medicareid'e yaklaşık 359 bin dolar, Medicare’ye de 57 bin 396 dolarlık faturalar gönderdiği belirlendi. Obuz’un seyahat kayıtlarına göre 1-6 Kasım 2017 tarihlerinde İsrail’in başkenti Tel Aviv’de olduğu belirtildi. 

Yetkililer, 2-4 Kasım 2017'de Obuz Medicare ve Medicaid'e yaklaşık 57 hastanın tedavisi yapıldı şeklinde 4 bin 660 dolarlık faturalandırma yapıldığını ve 18-22 Nisan 2018’de İstanbul’da, 19-21 Nisan 2018 tarihlerinde Medicare ve Medicaid'e 7 bin 770 dolar faturalandırma yapılarak paranın tahsil edildiğinin belirlendiğini belirtti. Vedat Obuz'un suçlu bulunması durumunda 10 yıl hapis ve 250 bin ABD doları para cezası alabileceği öğrenildi. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer