ABD'den geldi, iyi doktor olmanın inceliklerini anlattı
ABD'de en iyi 10 doktordan biri olarak kabul edilen Prof. Dr. Şükrü Emre tecrübelerini Trabzon'da doktorlarla paylaştı
ABD'den geldi, iyi doktor olmanın inceliklerini anlattı
21 Ekim 2018 -

Bir karaciğer nakli ile üç hastayı yaşama bağlayan, bu ameliyatı ile Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (ABD) en iyi 10 doktor arasına girmeyi başaran ve Amerika'da yaşayan en etkili 50 Türk'ten biri olarak gösterilen Prof. Dr. Şükrü Emre, tecrübelerini Trabzon'da doktorla paylaştı.

ABD'nin Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Şükrü Emre, Türkiye Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği'nin bu yıl 18.'sini düzenlediği Transplantasyon Kongresi'ne katılmak üzere Trabzon'a geldi. Karaciğer nakli konusunda dünyanın sayılı doktorları arasında bulunan Prof. Dr. Emre, Trabzon'da katıldığı kongre sonrasında İHA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Emre, "Organ naklinin kesinlikle devlet tarafından sivil toplum örgütü kurularak desteklenmesinde yarar var" dedi.

Bir karaciğer ile 3 hastayı yaşama bağladı

2005 yılında yaptığı ameliyat ile ABD'nin en iyi 10 doktoru arasına giren Emre "Yaptığımız o ameliyat bizim sprit domino dediğimiz bir ameliyattı. Karaciğeri ikiye bölüp, küçük parçasını çocuğa daha büyük bir parçasını da özel bir hastalığı olan bir hastaya taktık. Bu hastadan çıkan karaciğeri de başka bir hastaya takarak bir karaciğerle üç insanı ameliyat etmiş olduk. Tabi bu son derece nadir yapılan bir ameliyattı. Bundan dolayıda beni Amerika'nın en iyi 10 doktorundan biri olarak seçtiler" diye konuştu.

"Başarının sırrı her şeyden önce hastaya saygı"

Yaptığı ameliyatlarla kendini organ nakli konusunda dünyanın sayılı bilim insanı arasına sokmayı başaran Şükrü Emre, başarısının sırrının her şeyden önce hastaya saygı ve hasta için her şeyi yapabilmek olduğu belirterek "Başarılı olmak için kişisel beceri, uzun saatler çalışabilmek ve bu çalışmaları yaparken de her zaman akademik olarak kalıp, sonuçları iyi irdelemek gerekiyor. Sonuçlardan ders almak ve aldığımız dersleri de yeni hastalara uygulamak gerekiyor" şeklinde konuştu.

"Hayvandan insana organ nakli çalışmaları önde gidiyor"

"Yapay organ oluşturmak için birkaç tane yöntem var" diyen Emre "Bunların bir tanesi 3 boyutlu yazıcılar ile yapılabilecek olanlar. Fakat bu ve bunun dışında olan çatı teorisi dediğimiz kök hücreleri kullanarak yapılabilen organlar var. Bunlar tabiki şu an da deneysel aşamada. Kliniğe uygulanma oranları şu an da çok çok az. Umuyorum ki ileride bu konu ile ilgili başka gelişmeler olacak. Şu an da bir tek hayvandan insana nakil hızlı bir gelişme gösteriyor. Çalışmaların çoğu domuzlar üzerinde. Çalışma, domuzlardaki immünolojik belirtilerin ortadan kaldırılarak bunları insanlara uygulayabilmek şeklinde olacak. Bu konudaki çalışmalar daha önde gidiyor" açıklamasında bulundu.

"Türkiye canlıdan doku ve karaciğer nakli konularında birinci ve ikinci sırada"

Türkiye'de organ nakli konusunda çok büyük gelişmeler olduğunu kaydeden Emre "Özellikle canlıdan doku ve karaciğer nakli konularında Türkiye şuanda Güney Kore ile birlikte birinci ve ikinci sırada. Tabi bu bir yerde transplant cerrahlarının ve bu işe gönül vermiş insanların fedakar çalışmaları ile oluyor. Bu anlamda Türkiye çok başarılı. Bunun yanında yapılması gereken bir çok şey var. Bence organ naklinin kesinlikle devlet tarafından sivil toplum örgütü kurularak desteklenmesinde yarar var" ifadelerini kullandı.
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
13
1) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
22.10.2018 17:37:54
Söz ola kese savaşı söz ola kestire başı
Söz ola ağulu aşı yağ ile bal ede bir söz
Diyen bir milletin torunları olarak burada birbirimizi kırıp rencide ederek sadece halkın gözünde minnacık kalan itibarımızı biraz daha düşürüyoruz.
Hataları gece gibi örtüp güzellikleri güneş gibi aydınlatmaya en uygun mesleğin erbabları, anlamayanlara kırmadan anlatabilecek zekaya da sahiptir diye düşünüyorum.
People
4
2) A (İ)
22.10.2018 16:13:50
Aydın sinal, daha okuduğunu anlamaktan acizsin. En iyi 50 türk hekimi arasında demiyor ki haberde. Abd'de en etkili 50 kişiden biri diyor. En iyi 10 doktordan biri ; en etkili 50 kişiden biri. Yani o 50 kişi değişik mesleklerden. Umarım anladın. Normal tabi, yaş ilerledi , her gün 24 saat medimagazin beyinde biraz erime yapabilir
People
5
3) aydin sinal (hekim)
22.10.2018 15:25:16
bir hususu aciklayayim,benim burada sayin meslektasimin akademik kariyeri ve basarisi üzerine bir kuskum yok , ilk pararaftaki haberin verilis bicimi bana yanlis geldigi icin yorum yazdim.sayin prf.sükrü emre adi almanca yayinlardada referans gösterilen degerli bir cerrahtir.selamlar,
People
3
4) aydin sinal (hekim)
22.10.2018 15:06:16
diger 9 en iyi doktorlar kimler? merak ettim.USA daki 910 bin hekim arasinda ilk 10 na girmeye basaran meslektas ne yazikki USA da yasayan 150 bin türk arasinda ilk 50 ye girmis,buda gösteriyorki Türklerin gücü amerikali hekimlerin gücünden fazla.bir ilk okul matematigi:.910000/10=91.000, 150.000/50=3.000
91.000/3.000=3 demekki USA da benzincide ,dönercide,temizlikcide ,mutfakta bulasikta calisanlarda dahil bir Türk 3 Amerikali doktora bedel,
malatyada yapilan ameliyati amerikada yapip nasil en iyi 10 doktor olunuyor?
People
21
5) acilde (pratisyen)
22.10.2018 13:57:21
hasta istediği gibi bahane uydurup doktora saldırabiliyor ve yumruk atabiliyor.cezası ise yok.yalan uydurup kurtuluyor.zaten beyaz kod verince mahkeme 2 yıldan önce başlamıyor.adalete bak.
People
19
6) Mahmut Kanpeli (Dr.)
21.10.2018 16:36:27
Şu sıralar üikemizde iyi doktorluk vs geri planda. Hakaretsiz, saldırısız geçen bir gün mutlu etmeye yetiyor doktorları. Durum o kadar vahim...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori