Açık var ama 5 bin doktor atama bekliyor
Türkiye’de her 100 bin kişiye 176 doktor düşüyor. Ülkemiz bu rakamla 34 OECD ülkesi arasında son sırada. Doktor sayısındaki eksiğe karşın yeni mezun 5 bin doktor ise atama bekliyor.
Açık var ama 5 bin doktor atama bekliyor
01 Mart 2017 -

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, hastanelerdeki doktor açığına rağmen, 5 bin yeni mezun doktorun atamalarının geciktirilmesini gündeme taşıdı.

 Türkiye’nin kişi başına düşen doktor ve hemşire sayısında 34 OECD ülkesi arasında sonuncu sırada yer aldığına dikkat çeken Çamak, “Türkiye'deki doktor sayısının nüfusa oranı, OECD ortalamasının neredeyse yarısı kadar. Buna göre ülkemizde her 100 bin kişiye sadece 176 doktor düşüyor. Oysa OECD 2000 yılında Türkiye'de 100 bin kişiye düşen doktor sayısını 126 olarak belirtmişti. Yani iktidarınız döneminde kişi başına düşen doktor sayısında ciddi bir düşüş görünmekte. Bu durumda ister istemez hastalara sunulan hizmet kalitesini etkilemektedir” dedi.

Doktor ihtiyacının karşılanması açısından tıp fakültelerinin kapasitelerinin ve sayılarının nitelikli bir şekilde artırılması gerektiğini belirten Çamak, “Son süreçte yeni mezun olan mevcut doktorların halen görevlerine başlatılmaması hem hastalar, hem de doktorlar açısından ciddi sıkıntılara neden olmaktadır. 2016 yılında mezun olup, 72. devlet hizmet yükümlülüğüne katılarak atama yeri belli olan yaklaşık 5 bin doktor aylar öncesinden güvenlik soruşturmalarını vermelerine rağmen henüz tebligatları yayınlanmadığı için mağdur durumdalar. Bu doktorlarımızın zorunlu hizmet yükümlülükleri kalkmadan özel sektörde dahi çalışmalarına izin verilmemektedir. Dolayısıyla herhangi bir biçimde mesleklerini icra edememektedirler. Bu uzun ve belirsiz bekleyiş maddi ve manevi olarak yıpranmalarına neden olmaktadır” ifadelerini kullandı.

CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, soru önergesinde şu sorulara yanıt istedi:

“-Ülkemizin doktor ihtiyacını karşılayıp gelişmiş ülkelerdeki gibi kişi başına ideal seviyelerde hastalara bakabilecek oranda doktorların yetişmesi için kısa veya uzun vadede planlarınız var mıdır? Varsa bu konuda yapmayı düşündükleriniz nelerdir?”

“-2016 yılında mezun olmasının ardından 72. Devlet Hizmet Yükümlülüğü’ne de katılarak atama yeri belli olan doktorların tebligatlarını ne zaman yayınlamayı düşünüyorsunuz?”

“-Bu doktorlarımızın aylar öncesinden güvenlik soruşturmalarını vermelerine rağmen neden uzun süre bekletilmektedirler?”

“-Herhangi bir biçimde çalışmaları mümkün olmayan doktorlarımızın maddi ve manevi zararlarının telafi edilmesi için gerekli çalışmaları yapmayı düşünüyor musunuz?”

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) harun (doktor)
03.03.2017 23:27:06
yeni mezun doktorlarin atama yerleri belli oldu ancak 4 aydir tebligat bekliyorlar. dhy yapmadiklari icin baska kurumda calismalari kanunen yasak. hem dhy ye baslatilmiyorlar hemde baska yerde calismalari yasak. maduriyetleri gun gectikce artiyor. saglik bakanligi artik hekimlerimizin tebligatini yayinlayip bu ayıba bir son vermeli.
People
3
2) Feyzullah (Doktor)
03.03.2017 23:12:03
Güvenlik soruşturması gerekli bir uygulama.. yalnız her uygulama gibi bunda da mağduriyetler yaşanıyorsa gözden geçirilmesi gerekir.. sonucta hekim açığı olan bir ulke de hekimlerin beklediği her gün devletimiz icin de iş gücü kaybidir..
People
12
3) Eyyüp (Doktor)
01.03.2017 22:34:27
Mesleğimiz icrâ etmek için başka bir yerde çalışmamız yasak... Tebligatta yayınlanmiyor... Mağduriyetin Böylesi
People
8
4) Adil (Doktor)
01.03.2017 22:34:05
Her türlü mücadelede devletimizin yanındayız ancak terörle mücadele edilirken doktor bekeleyen vatandaş da doktor da bu kadar mağdur edilmemeli.milletvekili madem eksik var neden bunlar baslamiyor madem onca eğitimin emeğin üstüne yükümlü iken calismalari yasak neden bitmiyor isleri ve telafisi nasil olcak..cevap ise konunun siyasi malzeme aracı yapılıp hekim eksiklgiinin suclusu bakanlık değildir denmesi.. bir şekilde seslerini duyurmaya çalışanlar hakkını muhafaza etmeye çalışanlar mağduriyetlerinin giderilmesi için uğraşanlar ise yine muhalefet ile iktidar çekişmesi arasında kalmaktan öteye geçemiyor
People
8
5) Eyüp toprak (Doktor)
01.03.2017 22:21:16
Herşeye rağmen yine bekliyoruz bekleyeceğiz gibi ama bunu hızlıca yapsalar böyle mağdur olmazsak iyi olur...
People
11
6) Yılmaz (Doktor)
01.03.2017 21:55:34
Başka bi yerde çalışmamıza izin verilmiyor... Tebligatta yayınlanmıyor Daha nasil bir magduriyet olabilir... Teşekkürler Medimagazin
People
33
7) canan tasanlar (uz dr)
01.03.2017 20:12:14
Hayır bu rakamlar yanlış.Türkiye de yan dal uzmanları dışında hekim açığı yoktur, kentler arası düzensiz dağılım ve zorunlu hizmet adaletsizliği vardır. Amaç hekimi çoğaltıp ucuza çalıştırmaya devam etmek.Saygılarımla
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)