Acile gelen hastadan para alan hastaneye şok!
Acil servisten giriş yapan hastalardan para alınmayacağına dair yasaya rağmen hastaya 5 Bin TL fatura çıkaran İzmir’deki bir özel hastane açılan dava sonrası para aldığı hastaya hem aldığı parayı hem de Bin TL manevi tazminat ödemek zorunda kaldı. Mahkemenin verdiği bu karar özel hastaneler ve vatandaşlar için emsal niteliğinde.
Acile gelen hastadan para alan hastaneye şok!
30 Haziran 2017 - HÜRRİYET DAMLA GÜLER

İzmir’de şiddetli karın ağrısı şikayeti ile özel bir hastanenin acil servisine giden Gökçe Ezberci’ye ilk önce ilaç ve serum tedavisi uygulandı. Ağrıları giderek şiddetlenen Ezberci’nin yumurtalıklarında kist tespit edilince acilen ameliyata alınması gerektiği ancak bu hizmet için 5 Bin TL ödemesi gerektiği söylendi. Acilden giriş yapan hastalardan para alınmasının hukuki olmadığını ve yanında da para olmadığını söyleyen Ezberci’ye bu kez ise hastane yönetimi tarafından, başka hastaneye sevk edileceği söylendi. Ağrılarına daha fazla dayanamayan Ezberci’nin babası parayı ödemeyi kabul etti ve bazı evraklar imzaladı. 
Hürriyet'Ten Damla Güler'in haberine göre kızının acilen ameliyata girebilmesi için evrakları okumadan imzalayan babaya, kızının acil servisten çıkış yapıp normal giriş yaptığına dair kağıtlar imzalatıldı.

ADLİ TIP GERÇEĞİ ORTAYA ÇIKARDI
Hastaneden çıktıktan sonra durumu anlayan Gökçe Ezberci avukatı Ali Onar aracılığıyla hastaneden şikayetçi oldu. Dilekçesinde yasa gereği acilden giriş yapan hastalardan hiçbir ücret alınamayacağına vurgu yapan avukat Onar, müvekkillerine imzalatılan evraklarla da hastanenin bu zorunluluktan kurtulmaya çalıştığını belirtti. Dilekçenin sonunda, özel hastanenin haksız olarak aldığı 5 Bin 313 TL’nin iade edilmesi talep edilirken, 2 Bin TL’lik de manevi tazminat talep edildi.

Şikayet üzerine İzmir 7. Tüketici Mahkemesi’nde açılan dava kapsamında alınan Adli Tıp Kurumu raporu da hastanede düzenlenen belgelerdeki saatler dikkate alındığında Gökçe Ezberci’nin hastaneden çıkış yapıp tekrar normal servisten gelerek ameliyat olmasının mümkün olmadığı, hayatın olağan akışına da aykırı olduğuna kanaat getirdi.

ACİL VAKADA ÜCRET ALINMAMALI
Alınan beyanlar ve raporun ardından kararını açıklayan mahkeme, hastanın ‘acil vaka’ olmanın bütün kriterlerini taşıdığı, davacının acil vaka olarak kabul edilip SUT hükümlerine göre ücretlendirilerek tutarın SGK’ya fatura edilmesi ve davacıdan ücret alınmaması gerektiğini belirterek, 5 Bin 247 TL’nin Gökçe Ezbeci’e geri verilmesine ve hastanenin Bin TL manevi tazminat ödemesine hükmetti.

“EMSAL BİR KARAR”
Avukat Ali Onar kararın ardından yaptığı açıklamada vatandaşların haklarını bilmesi ve haklarını aramaktan çekinmemesi gerektiğini söyleyerek, “Türk adaletine güvensinler. Burada önemli olan rakamlar, elde edilen tazminatlar değildir. Önemli olan yasalarla tanınan hakkınızı bedeli ne olursa olsun aramaktır. Müvekkilim hastanelerin acil hallerde verilen hizmetlerden hiçbir ilave ücret alınamayacağına dair yasal hakkını mahkemelerimiz huzurunda aramıştır. Yapılan yargılamada hem alınan ücretlerin iadesine karar verilmiş hem de manevi tazminata hükmedilmiştir. Bu karar hem vatandaşlarımız hem de bu yönde işlem yapan hastaneler için emsal bir karardır” dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) Yasin (Uzman hekim)
03.07.2017 18:32:20
Gerçek acil vakalardan para talep edilemez ama bu her acilden başvuran hastayı kapsamıyor örneğin booğaz ağrısı ishal idrar yoku enfeksiyonu gibi hastalıklarda sadece enjeksiyon yada rahatlatıcı serum takılan hastalar gerçek acil vaka sayılmazlar lüfçtfen dikkat edelim haberi okuyunca özel hastaneden yararlanmak için acilden giriiş uapabiliriz gibi bir sonuç çıkıyor bu doğru değildir
People
1
2) Mehmet A... (Doktor )
03.07.2017 14:49:34
Hasta için iyi ama hastane kat kat fazlasını zaten kazanmış ve kazanıyordur. Önemli olan SGKnin caydırıcı bir ceza vermesi. Sgk bu durumları bilmiyor mu, biliyor, alan memnun veren memnun hesabı. Tabi danışıklı dövüş yoksa.
People
5
3) mert (dr)
01.07.2017 10:21:20
YANLIŞ KARAR ..her ağrı acil değildir....kist tespit edilmiş..kist acil değildir....böyle devam ederlerse kimse bu tür vakaları yapmaz...buradaki sıkıntı devlet acilden para almayın diyor ama KENDİSİ DE PARA ÖDEMİYOR......
People
1
4) Ali (Hekim)
30.06.2017 15:40:37
Akbabalik yapan hastanelere az bile. Kızımıza geçmiş olsun. Ancak keşke elli bin ceza verilseydi. İnsan hayatını parayla satmaktir acil vakadan para almak
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
08.01-07.02SATILIK POLİKLİNİK hissesi & tamamiDiğer
07.01-06.02Kadın doğum cildiye uzmanıPersonel Arayanlar