Aile hekimlerinden Ankara çıkartması: Doktorlar derdine derman arıyor
AHEF Başkanı Özlem Sezen: - "Sağlıkta etkin ve caydırıcı bir şiddet yasası istiyoruz. Savaşta dahi dokunulmazlığı olan sağlık çalışanlarına yönelik fiziksel şiddetin, insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamına alınmasını istiyoruz"
Aile hekimlerinden Ankara çıkartması: Doktorlar derdine derman arıyor
09 Şubat 2020 12:09 -

ANKARA-Aile hekimleri ve diğer sağlık çalışanları, düzenledikleri mitingle kendilerine yönelik şiddetin sona ermesi ve çalışma şartlarının düzenlenmesini talep etti.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) tarafından Çankaya Anıtpark'ta "Şiddetten Uzak, Sağlıklı Ülke Geleceği ve Daha İyi Aile Hekimliği Mitingi" düzenlendi. 81 ilden sağlık çalışanlarının katıldığı mitinge bazı sivil toplum kuruluşları da destek verdi.

Sağlık çalışanları ve aile hekimleri, sağlıkta şiddetin sona ermesi için tedbirler alınması gerektiğine yönelik taleplerine dikkati çekmek amacıyla başlattıkları kampanyaya destek veren vatandaşların imzaladığı kağıtlarla zincir oluşturdu.

Mitinge katılanlar, ellerinde "Şifa verene şiddet olmaz", "Doktorlar derdine derman arıyor" yazılı dövizler taşıdı. 

AHEF Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Sezen, mesleki itibarsızlaştırma, şiddetin normalleşmesi, cezaların caydırıcılıktan uzak olması ve sağlık çalışanlarının hak kayıplarının her geçen gün derinleşmesinin göz ardı edildiğini söyledi.

Sezen, şunları kaydetti:

"Sağlıkta etkin ve caydırıcı bir şiddet yasası istiyoruz. Savaşta dahi dokunulmazlığı olan sağlık çalışanlarına yönelik fiziksel şiddetin, insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamına alınmasını istiyoruz. Şiddet uygulayanların rehabilitasyonunu, tedavisini istiyoruz. İyi hal indirimlerini, para cezalarını değil, somut adımları bekliyoruz. Hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasını değil, hükmün adil olmasını istiyoruz. Alınan kararların arkasında durulmasını istiyoruz."

Anahtar Kelimeler:

ahef

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) akademik (amademik)
11.02.2020 15:08:53
hekim ya da diğer sağlık personeli ayırt etmeden, sağlık çalışanları bakanlıkta da üniversite hastanelerinde de maddi manevi bitik durumda.
People
13
2) Meslek Saygındır (Sıradan Olan Siz)
11.02.2020 10:02:15
DİŞÇİ (memuru sıradan diye nitelendirdiğin için) arkadaş yüksek lisans mezunu memurum maaşım 3.800 TL bu ülkede memurunda hekiminde maaşı düşük ama başkasının işini emeğini küçümsemek size yakışmamış.

Hakkıyla yapılan her meslek onurludur çalıştığın ortamı temizleyen temizlik işçisinin bir an olmadığını düşün..
People
7
3) SAĞLIKTA (ŞİDDET)
10.02.2020 18:01:30
Sağlık magandasını anında içeri atacaksın. Duruma göre Kodese ya da tımarhaneye... Tımarı tamamlanıncaya kadar...

SAĞLIK M A G A N D A S A V A R TEDBİRLER :

1. Hemen içeri
a) Akli dengesi yerindeyse kodese
b) Akli dengesi yerinde değilse kapalı psikiyatri servisi ya da akıl hastanesine, akıllanıncaya kadar, öyle sakinleştirip salıvermek yok.
2. SGK iptal edilecek (uyguladığı şiddetin miktarıyla orantılı olarak).
3. Sağlık kuruluşlarında vatandaşın yoğun olduğu ortamlarda yine uyguladığı şiddetin miktarıyla orantılı olarak hasta yakınlarına bilgi verme, onları sakinleştirme, sağlıkçaya karşı olan saldırılarda araya girme, engelleme gibi görevler
People
22
4) ÖZGÜR (Pratisyen)
10.02.2020 15:54:56
Ahmetciğim sen diş hehimliği fakültesi mezunusun ben Tıp fakültesi mezunuyum.Sen 5 yıl okuyorsun ben 6 yıl okuyorum.Ben yeri geliyor adli nöbet tutup otopsi yapıyorum yeri geliyor acil hastaya müdahale edip hayat kurtarıyorum.İstersen kendini benimle aynı kefeye koyma.Senin ünvanın Dt benim ünvanım Dr.


People
4
5) OSMAN ÇAKIR (GASTECİ)
10.02.2020 14:43:08
SAYIN BAKAN DOKTORLARIN ÜCRETLERİ DERHAL GÜNCELLENMELİDİR.YAŞAM STANDARTLARININ ÇOOK ALTINDA ALINAN MAAŞLARLA KİMSE ÇALIŞMAZ,ÇALIŞIYORMUŞ GİBİ YAPAR...
ZATEN ÇOĞU HEKİMİNDE HASTALARLA FALAN İLGİLENDİĞİ YOK,SAATİN GEÇMESİNİ BEKLİYOR...EK GÖSTERGE,NÖBET ÜCRETİ,BİLMEMNE ÜCRETİ,DÖNER SERMAYE HARİÇ EN DÜŞÜK NET 10.000 TL DEN BAŞLAMALIDIR...ÜÇ KURUŞ ÜCRETE KİMSE KENDİNİ YORMAZ...
People
25
6) Meslek (Saygındır Sıradan Olan Siz)
10.02.2020 09:37:00
Dişçi (memuru sıradan diye nitelendirdiğin için) arkadaş yüksek lisans mezunu memurum maaşım 3.800 TL bu ülkede memurunda hekiminde maaşı düşük ama başkasının işini emeğini küçümsemek size yakışmamış.

Hakkıyla yapılan her meslek onurludur çalıştığın ortamı temizleyen temizlik işçisinin bir an olmadığını düşün..
People
5
7) acilde (dr)
10.02.2020 08:58:41
yorumlarımı ısrarla yayınlamayan medimagazini kınıyorum.artık facebook ta yazıyorum.
People
12
8) Ahmet (Diş hekimi)
09.02.2020 16:50:45
Aile hekimlerinin çalışma ortamı bize göre daha iyi. Biz hem kötü şartlarda çalışıyoruz hemde sıradan memur kadar maaş alamıyoruz..
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)