Aile hekimlerine yeni düzenleme: Haftalık 30 saatten fazla nöbet tutamayacak
Aile hekimliğine ilişkin yönetmelikte yapılan değişikliğe göre aile hekimlerine, hafta içi 8'er, hafta sonu ise 16 saatten fazla olmamak üzere haftalık 30 saatten fazla nöbet tutturulamayacak -
Aile hekimlerine yeni düzenleme: Haftalık 30 saatten fazla nöbet tutamayacak
16 Mayıs 2017 -

Aile hekimlerine, hafta içi 8'er, hafta sonu 16 saatten fazla olmamak üzere haftalık 30 saatten fazla nöbet tutturulamayacak.

"Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik", Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, aile hekimi değişikliği, kişilerin yazılı talebi üzerine hizmet almak istediği aile hekimince, ilgili toplum sağlığı merkezince veya elektronik ortamda yapılacak.

Aile hekimlerine ve aile sağlığı elemanlarına ihtiyaç halinde, ilgili kanun maddesinde belirtilen yerlerde haftalık çalışma süresi ve mesai saatleri dışında nöbet görevi verilebilecek. Bunlara entegre sağlık hizmeti sunulan merkezlerde artırımlı ücretten yararlananlar hariç olmak üzere, nöbet ücreti ödenecek.

Nöbete ilişkin planlama, aile hekimliği uygulamasında aksamaya mahal vermeyecek şekilde yapılacak ve aile hekimlerine hafta içi 8'er, hafta sonu ise 16 saatten fazla olmamak üzere haftalık 30 saatten fazla nöbet tutturulmayacak.

Aile hekimliği çalışanlarına nöbetleri karşılığında ilgili kurumlarca nöbet ücreti ödenecek. İhtiyaç halinin tespiti, illerin sağlık personeli doluluk oranı, nüfusu, coğrafi koşulları, sosyo-ekonomik ve kültürel özellikleri, nöbet tutulacak sağlık tesisinin il veya ilçe merkezine uzaklığı gibi kriterler göz önünde bulundurulmak suretiyle kurum tarafından belirlenecek.

Bir aile hekime 2 bin kişi düşecek

Öte yandan, aile hekimliği pozisyonlarından, yerleştirme işlemi neticesinde yerleştirme yapılamamış pozisyonlara, kurum tarafından ilan edilmek suretiyle diğer illerde çalışan hekimler arasından yılda asgari üç kez olmak üzere yerleştirme yapılacak.

Bu pozisyonlara yerleşmek isteyenler, tercih yaparak müracaatta bulunacak. Kurum tercih sırasına bakmaksızın belirlenen öncelik sıralamasına uymak kaydıyla hizmet puanına göre yerleştirme işlemini tamamlayacak. Öncelik sıralaması eşit olanlar içinde hizmet puanlarının eşit olması halinde tercih sıralamasına bakılacak. Yerleştirme işlemini takiben 15 gün içerisinde yeni pozisyonlarda başlanacak.

Yönetmelik değişikliğine göre, bir aile hekimliği biriminin sorumlu olduğu kişi sayısı, ortalama 3 bin 500'den 2 bine indirilecek.

Aile hekimleri, kronik hastalıkların takibini de yürütecek. Bu kapsamda, KOAH gibi hastalıkların teşhisinde kullanılan, "Spirometre veya Peakflowmeter" cihazlarını bulundurma zorunluğu da getirildi.

 Güvenlik kamerası kurulacak

Öte yandan üç ve üzeri aile hekimliği birimi bulunan aile sağlığı merkezlerinde, aile sağlığı merkezi girişinin, bekleme alanlarının ve oda girişlerinin görüntülendiği güvenlik kamera sistemi kurulacak.

Yönetmelikte yapılan değişiklikle aile hekimleri, bakanlık, kurum veya bağlı kuruluşlara ait sağlık hizmeti vermek amacıyla yapılan veya müdürlükçe bu amaçla kiralanan binalarda hizmet verecek. Aile sağlığı merkezlerinin adres değişiklikleri, çalışma bölgesi içinde olmak kaydı ile bu maddedeki hususlara bağlı kalınarak, aile hekimlerinin görüşü alınarak, müdürlüğün ve valiliğin teklifi ile kurumun onayına sunulacak.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Mustafa Çezik (İnsan Kaynakları Uzmanı )
14.10.2018 22:33:31
Haftalık normal çalışma süresi 40 saat. Haftalık 30 saat de nöbet tutulursa, toplam haftalık toplam 70 saat eder. Bir gün hafta tatili kullanılsa, günlük çalışma süresi 12 saate yaklaşır. Bu da bir insanın çalışma gücünü aşar. Diğer mesleklerde böyle olmadığı için eşitlik ilkesine aykırıdır.
People
3
2) Aile Hekimi (Doktor)
17.05.2017 10:59:16
Ayda 120 saat ediyor. Tabi 5 hafta içeren aylarda bu maddenin suistimale açık olması da muhtemel. Bir de 657.yasa DMK'da ASM lerde 60 saatten fazlası için ödeme yapılmaz ibaresi de var. 60'ı geçerse izin şeklinde kullandıracaklar güya. Biz yıllık iznimizi kullanamıyoruz nöbet tutuyoruz diye bir de nöbet izni mi kullanacağız. Yönetmeliklerin, kanunlar ve anayasayla uyumluluğu yok. Kelime oyunu demagoji hep.
People
7
3) dr.ali (hekim)
16.05.2017 17:15:35
yani hafta sonları 16 saat sabah 9 gece 1 e kadar çalıştırabilecekler yada hafta içide 8 saat 4 gün boyunca akşam 5 den gece 1 e kadar çalıştırabilecekler gece 1 de hastaneden çıkıp en erken 2 de yatıp o yorgunlukla sabah tekrar mesai ye geleceksin diyorlar kibarca geçin bunları bu nöbet tutmaz hocam..
People
3
4) dr (dr)
16.05.2017 14:01:01
ayda değil haftada 30 saatten fazla nöbet verilemez diyor. Ayda 120 saate kadar verilebilir.
People
6
5) m. murat (dr)
16.05.2017 13:00:56
"merak etmeyin üst sınırı koyduk" diye lütuf eder gibi angarya yükleme cingözlüğü... sonuçta bayram seyran demeden, uzun tatil birleştirmeden mahrum bırakılarak nöbet olacak aile hekimlerine.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori