'Aile hekimliğinde dermatoloji uygulamaları yaygınlaşmalı’
Aile hekimliğinde en sık rastlanan hastalıklardan biri de dermatolojik problemler.  Cilt problemlerinin birinci basamakta başarılı bir şekilde tedavi edilebilmesi ikinci ya da üçüncü basamağa başvuru sayısını da azaltıyor. Uzmanlar dermatoloji uygulamalarının birinci basamakta yaygınlaşmasını öneriyor.
'Aile hekimliğinde dermatoloji uygulamaları yaygınlaşmalı’
16 Ağustos 2017 - MEDİMAGAZİN

Birinci basamakta aile hekimlerinin en sık rastladığı hastalık gruplarından biri de cilt problemleri. Aile hekimliği kliniğinde dermatolojik muayene konusunda rehber olabilecek, editörlüğünü  Sağlık Bilimleri Üniversitesi  Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Uzm.Dr.Muhteşem Erol Yayla ‘nın yaptığı, Türkiye Klinikleri tarafından piyasaya sunulan ‘’Birinci Basamakta Sık Rastlanan Olgularla Dermatoloji Atlası’’ kitabı tıp dünyası ile buluştu. 

Aile hekimliği kliniklerinde gerçekleştirilen dermatolojik muayenenin; kısa zaman alması, birinci basamağın maliyet etkin olması ve hastanın evinin yanı başındaki bir sağlık merkezinden hizmet alabilmesi bakımından hasta için büyük önem taşıdığını ifade eden Yayla,

‘’Aile hekimliğinin geniş kliniği içinde cilt hastalıklarının ayrı bir yeri vardır. Birçok vaka, daha ikinci ve üçüncü basamaklara gitmeden birinci basamakta çözülebilir. Vakaların genişliği ve çokluğu yanında çözüm yolunun da daha uygun ve kolay olması cilt hastalıklarına aile hekimliği kliniğinde ve asistan eğitiminde daha özgün yer vermektedir. Bir akademisyen olarak bu kitabın, aile hekimliği kliniğinde cilt hastalıkları konusunda gelişimin ilk basamaklarından biri olacağına inanıyorum.

Görsel materyallerin bolluğu, ilk seçenek tedavi uygulamalarının nispeten daha kolay olması ve diğer branşlara göre defansif tıbbın daha az uygulanacağı bir bölüm olan dermatoloji uygulamaları birinci basamakta daha yaygın olmalı ve hekimler bu konuda eğitim almaya ve öğrenmeye özendirilmelidir. Bu küçük kitabımızın bu yolda bir başlangıç olmasını umut ediyorum.’’ dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
23.05-22.06GÖZ MİKROSKOBU SATIŞITıbbi Cihaz
23.05-22.06GÖZ MİKROSKOBU SATIŞITıbbi Cihaz
22.05-21.06Ortopedi UzmanıPersonel Arayanlar