Akciğer kanseri Endobronşial Ultrasonografi yöntemi ile erken tespit edilecek
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Kliniğinde, akciğer kanseri teşhisinde kullanılan Endobronşial Ultrasonografi (EBUS) yöntemi ile kanserli hücrelerin erken tespit edilip tedavi edileceği bildirildi
Akciğer kanseri Endobronşial Ultrasonografi yöntemi ile erken tespit edilecek
26 Haziran 2019 - AA

Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Bünyamin Sertoğullarından, AA muhabirine yaptığı açıklamada, EBUS'un akciğer kanseri, tüberküloz ve diğer enfeksiyon hastalıkları, sarkoidoz, lenfomalar gibi birçok hastalığın  teşhisinde kullanıldığını söyledi. 

EBUS yönteminin hastaları cerrahi girişimden kurtarabilen oldukça geniş bir tanı yöntemi olduğunu belirten Sertoğullarından, "Bu yöntemde bronkoskopun ucuna eklenmiş prob ile bronş duvarının arkasındaki lenf bezi, doku yapıları çok net olarak ultrason görüntüsü olarak görülmektedir. EBUS, özel iğnesi sayesinde bu bölgelerdeki büyümüş lenf bezlerine ya da lezyonlarına içine girebilme olanağı sağlıyor. Hastalarımızı hastanede yatırmadan 20 dakikada ağrısız bir işlemle akciğer hastalıklarının tanısı ve evrelemesi sağlanabilmektedir." dedi.

Başhekim Prof. Dr. Ali Gürbüz de hastanelerinde deneyimli doktorları ve akademisyenleri ile üst segmentte sağlık hizmeti verdiklerini ifade etti. 

Hastanelerinde kullandıkları tıbbi araç ve gereçleri her gün daha modern hale getirdiklerini vurgulayan Gürbüz, "İzmir Atatürk Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, Türkiye'nin en köklü sağlık kuruluşlarındandır. Yeni hizmete giren EBUS cihazı da bunlardan birisidir. Bu cihaz ile hastalarımız solunum sistemi ve mediastinal bölgeyi tutan hastalıklarda erken ve güvenilir tanı imkanına kavuşmuşlardır." ifadelerini kullandı. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA