Ali Emir bebeğin ölümünde çalışma izni olmayan, parayla nöbet tutan yabancı uyruklu doktor çıktı
Ali Emir bebeğin ölümüyle ilgili Sağlık Bakanlığı harekete geçti. O gece hastanede nöbetçi görünen icapçı iki doktorun, yerlerine paralı “Samime” adlı yabancı uyruklu doktoru görevlendirdiği ortaya çıktı...
Ali Emir bebeğin ölümünde çalışma izni olmayan, parayla nöbet tutan yabancı uyruklu doktor çıktı
16 Ağustos 2019 -

İki yıl önce evlenen Sema-Emir Şahin çiftinin 8 aylık bebeği Ali Emir'in ölümünün yankıları sürüyor. Önceki gün, "Bebeğim öldü, kim hesabını verecek" başlığının ardından aile, hem CİMER'e hem de Alo 184 İhbar Hattı'na ihmalleri bildirip sorumlularla ilgili soruşturma yapılmasını istedi.

İstanbul'da ünlü bir özel hastane zincirinin Halkalı'daki merkezinde 8 aylık Ali Emir bebeğin ölümüyle sonuçlanan ihmalde yeni gelişmeler yaşandı. O gece hastanede nöbetçi görünen icapçı iki doktorun, yerlerine paralı "Samime" adında yabancı uyruklu bir doktoru görevlendirdikleri belirlendi.

SAVCIYI 45 DAKİKA BEKLETTİLER

Sabah Gazetesi'nden Erhan Öztürk'ün haberine göre; Çocuklarının ölümü üzerine hastaneye önceki gün sabah saatlerinde gelen nöbetçi savcının, raporları ve verilen ilaçların yanı sıra yapılan tedaviyle ilgili bilgi istemesi üzerine ihmaller ortaya çıktı.

Halkalı'da bulunan özel hastaneye gelen savcıyı yaklaşık 45 dakika bekleten görevliler, doktorların hastaneye gelmesini bekledi. Savcılık, çalışma izni olmayan, parayla nöbet tutan yabancı uyruklu doktor ve görevli hemşireleri ifadeye çağırdı. Öte yandan Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü olayla ilgili harekete geçti. Şahin ailesi, şimdi sorumlularla ilgili suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor. Baba Emir Şahin, "O akşam görevli kim varsa isimlerini yazılı verin dedik. Onu da vermediler. Yapılan işlemlerin hiçbiri doğru düzgün sisteme de girilmemiş. Muhatap bulamadık. İşletme müdürü, 'Gerekli açıklama yapılacak' diyerek bizi oyaladı. Oğlumun ölümüne sebep olanlardan adalet önünde hesabını her türlü soracağım" dedi. 

 

AŞIRI İLAÇ YÜKLEMESİ BÖBREKLERİ ZORLAMIŞ

İsminin açıklanmasını istemeyen bir çocuk doktoru, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Küçük yaşta çocuklara bu kadar ilaç yüklemesi farklı komplikasyonlara neden olur. Yapılan işlemlerin doktorun kontrolünde olması en doğrusu. Kesin sonuç otopside çıkar. Ancak çocuğun yaşının küçük olması, aşırı ilaç yüklemesinden dolayı böbreklerin ciddi riskle karşılaşması önemli bir ihtimal" dedi.

Anahtar Kelimeler:

ozelhastane

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
12
1) neyzen (dr)
26.08.2019 14:06:22
Maddi güç özgürlük verir batı demokrasisinde.
şark toplumunda maddi güç özgürlük vermez; derebeyliklik verir,herşeyi yaparım kanun kural dinlemem,bana kimse birşey yapamaz anlayışı verir.şark toplumunda maddi güç "baklavacı fütursuzlığu" verir.
İngiltere'de dr gücünü maddiyattan geğil belki de "magna carta"dan alıyor olabilir (Bilgi notu:Magna Carta veya Magna Carta Libertatum, 1215 yılında imzalanmış bir İngiliz belgesidir. Bu belge ile kral ilk kez yetkilerini kısıtlamış ve derebeylere bazı haklar tanımıştır. Günümüzdeki anayasal düzene ulaşana kadar yaşanılan tarihi sürecin önemli basamaklarından birisidir. İlk anayasa olarak bilinir. Yıl 1215.....)
People
3
2) salloso (dr)
26.08.2019 12:19:49
sayın ömer hayyam, sizden doğru bilgi bekliyordum.yanılmamışım. yanılan himmetdede oldu. Himmetdede Türkiye mantığı ile senaryo yazdı. Mesala dedük dedi zaten. Mr Surgeonu önce Falkland adalarına sürdü, hırsını alamadı, 300 kişinin yaşadığı uçağın bile inemediği,gemi ile 3-4 gün tutan atlantik ortasında Trishan da cunha adasına sürdü(Tristan da Cunha, dünyanın üzerinde yerleşim olan karaya en uzak adasıdır. 1506 yılında Portekizli Amiral Tristao da Cunha tarafından keşfedilmiştir. Nüfusu 275 kişidir. İngiliz Milletler Topluluğu'na bağlıdır. Aktif volkanik kökenli bir adadır. En yakın kara parçası kuzeyde 2.334 km uzaklıktaki St. Helena adasıdır). Meğer adam hem muayenehane hem de hastanede çalışıyordu. olay sonrası londra sağlık müdürlüğünden denetime gelip yangın tüpünün süresi geçmiş diye kapatma cezası bişe almamış. Ingiliz demokrasisi ama şaka bu yana biraz da hiperego'lu ........... olmalı.başbakana posta atılır mı...
People
8
3) ömer hayyam (op.dr.)
23.08.2019 19:50:34
Consultant Orthopaedic Surgeon, Guy's & St Thomas' Hospitals, London. NHS

Consultant Orthopaedic Surgeon, London Bridge Hospital, Private

2 hastanede çalışmaya devam ediyor gözüküyor, olayın patlak verdiği ilk günlerde kendisine zannedersem koruma amaçlı kafa dinleme izni verilmiş, onun dışında pek bir bilgi olmasa da çalışıyor gözüküyor...

bu arada dikkat ederseniz adam hem DEVLET hemde ÖZEL hastanede çalışmakta gözüküyor.

bu bizde de olmalı

bakın hekimin maddi gücü yerinde olursa, papyonu takarsın ve ülkenin başbakanına DUR BAKALIM GARDAŞ !, BURASI BENİM MEKANIM, BURASI BENİM AMELİYAT YAPTIĞIM HASTALARIN BULUNDUĞU YER, BURADA SORUMLU BENİM, BENİM RIZAMI ALMADAN , ESERLERİMİ GEZEMEZSİN DEMİŞ...

MADDİ GÜÇ ÖZGÜRLÜK VERMEKTE...
People
8
4) himmetdede (dr)
23.08.2019 16:32:05
sayın salloso, araştırdım. başbakan tony blair ingiliz terbiyesi almış oxford eğitimli gentelman bir ingiliz. o an bir şey söylemeden çıkmış. sonra gereği yapılmıış. mr doktoru önce falkadalar'ına görevlendirmişler, oradan da trsihan del cunha adasında tek doktor. bu ingiliz adasına sadece güney afrikadan gemi ile ulaşım var. gemi 4 gün tutuyor. 3 ayda bir. başka bir şey yok adada 300 ingili kokenli ingiliz yaşıyor. (coğrafi bilgi doğru, gerisi şaka, mesela dedük....)
People
2
5) salloso (dr)
23.08.2019 12:11:37
not: son satır: aydın sinal,franki bellavan, kamil ömür ve ömer hayyam'dan cevap ALACAĞIMA umutluyum., olacak
People
19
6) salloso (dr)
22.08.2019 23:07:27
sayın dr krizantem, madem ki ingiltere'de yaşıyor çalışıyorsunuz,bilirsiniz diye yazdım. ya da sorup öğrenip yazarasanız sevinirim. öncelikle aşamaları geçip UK'de dr hakkını kazanmanızdan dolayı kutlarım. PLAP bilgi ve İLEST 7.5 gerçekten sor. ingiliz dr'lar bile 7.5 alamıyormuş. hintliler bu işin piri alıyor. sistemleri ingiliz, yemekleri çapati,köri olsa da...
sorum şu.
5*7 yıl önceydi. zamanın ingiliz başbakanı tony blair, bir yakınını ziyaret için londra'da bir ünlü kamu hastanesini ortopedi servisine gider (st thomas hospital?). o sırada servisin sorumlusu beyaz gömleksiz dir kendisi de gömleğin kollağını sıvamış, böyle vizit yapmayı severler bir mr vardır. bunu diğer okurlar için söylüyorum UK de surgeon'lar dr değil mr diye hitap edilir... tıbbı asalet gereği..
neyse bizim mr tony blair'i tanımaz, hastanede önlüksüz galoşsuz ne işiniz var diye fırça atar. kibar başbakan afalar etrafındiler Mr uyarır, blair ayrılır,orada sorun etmez...
sorum şu :başbakana posta atan Mr görevde kalmış mı yoksa hastane board'ı kibarss sözleşmesi fesih yoluna mı gitmiş.
aydın sinal,franki bellavan, kamil ömür ve ömer hayyam'dan cevap alamacağıma umutluyum.
People
11
7) ömer hayyam (op.dr)
22.08.2019 10:21:56
sayın krizantem, saygılarımı size sunuyor ve sizi selamlıyorum... şu yorumunuzu hep saklıyorum, yazdıklarınız ruhumu ve yaşadıklarımı yansıtmıştı, ayna olmuştu, umarım bende bir gün ülkemizin dışında çalışabilirim...
işte o müthiş yorum şuydu;

Ben insan sevmediğimi sanıyordum. İngiltere’ye gelip de, 6 saat bekledikten sonra bile o yaşlı,artritli zor yürüyen hali ile “ çok çalışıyorsunuz değil mi? Bütün gece nöbetçisiniz değil mi? “ diyerek empati yapan saygıdeğer , eğitimli, temiz giyimli, el sıkan, hatır soran, tuğla gibi kitabını okuyarak poliklinik sırasının gelmesini bekleyen halkı görünce anladım ki sevmediğim insan değilmiş. Ben 15 yılda metamorfoza uğrayarak cahil, menfaatçi, saldırgan olan halkımızdan şikayetçiymişim..
People
13
8) Krizantem (Dr)
22.08.2019 03:08:31
Türkiye sahipsiz. İngiltere’de çalışıyorum. Bu sisteme sınavları ve zor bir dil testini geçerek girdim. Türkiye ve Türk hastası kadar sahipsiz başka bir ülke ve halk görmedim. Lakaytlıklarından dolayı Türkiye’de özel hastane zincirlerinde çalışamadım. Adamlar yıllardır Kırgız, Arap, Azeri vs liyakati olmayan insanlarla çalışırlar çünkü onları ucuza ve sigortasız çalıştırırlar. Sadece haberdeki değil, hepsi öyle. Bunlar iyi günleriniz. Avrupalı, yabancı doktorun ciddi sınavlar geçip filtrelerden süzüle süzüle geldiğini bilir, devletine güvenir. Türkiye sahipsizdir. Siz siz olun, Türkiye’de yabancı doktor görünce ardınıza bakmadan kaçın. Kardeşim çuvalla para verdiğiniz yerde Türk doktor yoksa neden başka hastaneye gitmiyorsunuz?
People
6
9) CEVAHİR CEVHEROĞLU (AİLE HEKİMİ)
19.08.2019 18:57:39
Hekimin ne ırkı, ne rengi, ne ayağa kalkması elbette önemli değil; Türkiye'de aile hekimi atanıyor ve Türkçe bilip bilmediğine bakılmıyorsa vay haline...
Diğer ülkeler dil sınavı yapmıyor mu? yabancı olup Türkiyeli'den iyi Türkçe bilen de başımızın tacı değil mi?
People
16
10) Dr.farhad (Aile hekimi)
18.08.2019 10:25:27
Ben kendim yabancı hekimim. Bu gözler ne doktorlar gördü ,kasesini kullandiran mi! Şablon reçete oluşturup üst solunum yoluna probiyotik yazan mi,hiç etken maddesi bilmediği sadece firmaların tanıtım yla ilaç yazan, hemogram bile yorumlamayan,kendini mumesil toplantısı esiri eden,muayne etmeden ayağa kalkmadan hasta muayne eden,sonra burda gelip klaviye den doktorluk taslayanlar. Bu işin yabancı doktor ile alakasi yok,bu işin tecrübeli tecrübesiz alakasi var,ırkçılık ve kafa tascilik biz hekimlerde olmaması gereken bir düşünce olması lazım.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)