Alzheimer sanılıyordu... Kapsamlı Geriatrik Değerlendirme ile tedavisi düzenlendi
Balıkesir'de 12 yıl önce alzheimer tanısı konulan ve kullandığı ilaçların etkisiyle unutkanlık, depresyon ve idrar kaçırma gibi şikayetler yaşayan Engin Gülen, doğru teşhis ve tedavi sayesinde hayata tekrar bağlandı.
Alzheimer sanılıyordu... Kapsamlı Geriatrik Değerlendirme ile tedavisi düzenlendi

ARŞİV

16 Mayıs 2019 - AA

Emekli astsubay Engin Gülen, ilerleyen unutkanlık, sürekli uyuklama hali, iştahsızlık, kaybolma ve yalnız kalma korkusu gibi şikayetler üzerine hastaneye başvurdu.

Balıkesir'de 12 yıl önce alzheimer tanısı konulan ve son dönemde hastalığına bağlı ikili ilaç tedavisi uygulanan, psikotik problemler nedeniyle "antipsikotik" ilaç, idrar kaçırma şikayeti üzerine de başka bir ilaç kullanan Gülen, şikayetlerinin artması üzerine Ankara'ya gelerek Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Geriatri Polikliniğinde tedavi altına alındı. 

Geriatri Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet İlkin Naharcı başkanlığındaki ekibin "Kapsamlı Geriatrik Değerlendirme" uygulaması ve tıbbi tedavinin düzenlenmesi ile hastanın unutkanlığı ve depresyonu önemli ölçüde giderildi. 

Doç. Dr. Naharcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hasta kendilerine başvurduğunda yoğun depresyon ve anksiyete altında olduğunu, kullanılan ilaçların yan etkilerine bağlı bilişsel problemler, uyuklama hali ve idrar kaçırma gibi şikayetler yaşadığını belirtti.

"Hastaya hekim, psikolog, diyetisyen ve hemşire çalışması ile tıbbi hastalıkları, fiziksel, psikolojik, sosyal, çevresel durumu ve ihtiyaçlarını belirleyerek, tıbbi tedavi ve bakım planı yaptık." diyen Naharcı, tedavi aşamasında ilk olarak hastanın gereksiz kullandığı alzaymır, idrar kaçırma ve antipsikotik ilaçlarının kesildiğini vurguladı.

Hastanın aynı zamanda belirlenen vitamin eksikliklerinin giderildiğini, beslenmesi ve günlük su tüketiminin düzenlendiğini aktaran Naharcı, her gün düzenli spor ve bilişsel aktiviteler yapması, hobileri ile tekrar uğraşması ve çevresindeki arkadaşları ile görüşmesi önerilen Gülen için antidepresan tedaviye de başlandığını söyledi.

Naharcı, yaşlılarda çok sayıda ilaç ve uygunsuz ilaç kullanımının yaygın olduğuna işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yaşlanma ile gerçekleşen bazı hafif bellek problemleri hekimler tarafından hastalık olarak algılanarak tedaviye başlanmakta, bireyin kullandığı ilaçlar çoğu zaman sorgulanmamakta ve bu durumda ilacın yan etkileri tedavi edilerek yeni bir ilaç yazılmakta, bu da hastanın sağlığını daha da olumsuz etkilemektedir. 65 yaş üstünde olan bireyler hastalıklarının ve yaşlılıkla ilgili problemlerinin çözüme kavuşturulması, koruyucu hekimlik uygulamalarından yararlanma ve sağlıklı yaşlanma ile ilgili bilgilenme için bir geriatri uzmanına başvurabilirler."  

Hastanın kızı Nefise Ünsal da halen Geriatri Polikliniğinde düzenli takipleri devam eden Gülen'in  sağlık durumuna ilişkin, "İlerleyen tarihlerde babam yavaş yavaş kendine güvenini tekrar kazandı, yürüyüşlere çıktı ve bahçesiyle ilgilenmeye başladı, ailesi ve arkadaşlarıyla daha sık görüşmeyi ve sohbet etmeyi tercih eder oldu, kısacası babam hayata tekrar bağlandı. Şu anki durumu harika. Balıkesir'den Ankara'ya tek başına gelebiliyor, tek başına yaşayabiliyor ve çok mutlu." şeklinde konuştu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
17
1) Hasan AKdemir (Nöroloji Uzmanı)
17.05.2019 12:30:26
Demans = Bunama
Demans tipleri :
1. Alzheimer demans
2. Vasküler demans
3. Parkinson a bağlı demans
4. Lewy cisimciği demansı
5. Frontotemporal demans
6. Creutzfeld-Jakob demans
7. Normal Basınçlı Hidrosefaliye bağlı demans
8. Huntington Hastalığına bağlı demans
9. Wernicke-Korsakoff sendromuna bağlı demans.
10. Medikal veya enfektif durumlara bağlı demanslar ( alkolizm, travma, HIV vb )
Ramazan döneminde , kırıcı olmamak için daha detaya girmedim. En güzeli halk ağzıyla burada yorum yapılmasın, cehaletimiz afişe olmasın.
People
0
2) aydin sinal (hekim )
16.05.2019 21:55:41
Alzheimer bir hastaliktir klinik olarak beyninde beta-amyloid toplanmasi ile ortaya cikar ilerler,demens ise yaslanmaya ,dolasim bozukluguna,bagzi ilaclarin yan etkisine bagli fizyopatolojik bir durumdur,kisiden kisiye degisir,Türkiyede hekimler bile ileri yaslarda görülen demenz durumlarinda bile Alzheimer tanisi koymaktadirlar.Bu haftaki der Spiegel dergisinde Almanca bilenler icin aciklayici bir makale var tavsiye ederim"Wirres Puzzle"
People
26
3) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
16.05.2019 15:58:29
Pseudodemans = Yalancı bunama konusuna dikkat çekmesi açısından güzel bir haber.
People
3
4) dr (hekim )
16.05.2019 13:54:39
maalesef günümüzde unutkanlık şikayeti olan yaşlılara çok kolay demans tanısı konmakta ve kuyuya atılan taş misali yanlış konmuş tanıyı ve ilaç tedavisini sonra değiştirmek oldukça güç olmaktadır. bu durum epilepsi hastalarında da yaşanmaktadır. hekimlerimizin demans tanılarında acele etmemeleri , hastayı dinleyip gerekli muayeneyi yaptıktan sonra belli bir süreye yayarak demans tanısı koymaları daha doğru bir yaklaşım olacaktır. ayrıca bir kişiye demans tanısı koymak o kişinin hukuki yeterliliğinin kaldırılması ve birçok adli olayın ortaya çıkması gibi sıkıntılı durumlara yol açması bakımından aceleci davranmamak doğru bir yol olacaktır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA