Ameliyatta yanlış kan iddiasıyla görülen Mahkemede doktorlar kendini savundu
Antalya'da özel bir hastanede ameliyat edilen 2,5 aylık İzzet Emre Tuncer'in yanlış kan verilmesi sonucu öldüğü iddiası üzerine açılan tazminat davasının görülmesine devam edildi.
Ameliyatta yanlış kan iddiasıyla görülen Mahkemede doktorlar kendini savundu
17 Mart 2017 -

Antalya 3. Tüketici Mahkemesindeki duruşmaya, İzzet bebeğin annesi Derya ve babası Mehmet Tuncer, aile avukatı Fırat Kılıç ve davalı özel hastanenin avukatı Özgür Taşçı katıldı.

Duruşmada tanık olarak dinlenen doktor V.U., hastanede çocuk hematoloji uzmanı olarak çalıştığını, davacıların bebeğine kan verildiği zaman kendisinin de görüşünün alındığını söyledi.

Bebeğin kan grubunun "A Rh pozitif" olduğunu belirten Dr.VU, "Dışarıdan birkaç kişiden bu gruptan kan temin edildi. Ancak özellikle bebeklerde reaksiyon oluştuğunu bildiğimizden test yapıldı. Çocuk bütün bu kan gruplarına reaksiyon verdiği için A pozitif kanı vermedik. Evrensel verici olan 0 negatif kan grubundan test yaptık, bu uyumlu çıkınca bunu çocuğa verdik." dedi.

Dr.VU, çocuğa A pozitif ya da AB pozitif plazma verdiklerini, plazmanın kan olmadığını, bundan dolayı davacıların kafalarının karışmış olabileceğini savundu. Plazmanın içinde kan olmadığı için buna reaksiyon olmayacağını savunan V.U., bebeğin başka bir şeye reaksiyon göstermiş olabileceğini ileri sürdü.

Tanık olarak dinlenen kalp damar cerrahisi uzmanı Dr. İT ise bebeğin 10 günlükken yoğun solunum yetersizliği nedeniyle hastaneye sevk edildiğini kaydetti. Bebeğin yoğun bakımda tedavisine devam edildiğini anlatan Dr. İT , kontrollerde aort damarının yeterince genişlemediği, kan akışının sağlanamadığı ve kan geçişini sağlayan bir kanalın tek taraflı açık olduğunu iddia etti.

Dr. İT , bebeğe tedavi amaçlı operasyonlar yaptıklarını dile getirerek, "Bu ameliyatta da başka bir yerden damar alıp yama yaparak bu damarı genişletmeye çalıştık ve istediğimizi gerçekleştirdik. Ancak bebekte yeterli kan akışı sağlanmadı. Bundan dolayı bebeği İstanbul Kartal Koşuyolu Hastanesine sevk ettik." diye konuştu.

Duruşma, eksiklerin giderilmesi için ertelendi.

Duruşma sonrası basın mensuplarına açıklama yapan anne Derya Tuncer, mahkemede tanık olarak dinlenen doktorlarla hiç tanışmadığını iddia etti.

Bebeğiyle ilgilenen doktorların duruşmaya katılmadığını öne süren Tuncer, hakkında şikayetçi oldukları doktorların davaya gelmesini istediklerini söyledi.

Antalya'da dünyaya geldikten kısa süre sonra solunum yetmezliği çekmeye başlayan İzzet Emre Tuncer, geçirdiği operasyonun ardından 12 Ocak 2015'te hayatını kaybetmişti. Ameliyatta yanlış kan verildiğini öne süren aile, hastane ve doktorlar hakkında tazminat davası açmıştı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) bethune (doktor)
20.03.2017 14:53:19
sayın Ayt12, haberde net olmayan ifadeler var. eritrosit süspansiyonundan bahsedersek, evet O negatif evrensel verici fakat, taze donmuş plazmada evrensel verici AB grubudur. Dolayısıyla cross yapılamayacak kadar acil durumda ES olarak 0 negatif, plazma olarak AB grubu plazma verilir.
People
2
2) Ayt12 (Uzm.)
17.03.2017 21:03:55
Cahilliğimi bağışlayın, ama evrensel donör O NEGATİF grubu değil miydi ?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
22/10-25/106. Puader KongresiÇOCUK...ANTA
02/11-04/11TMFTP Ultrasonografi KursuRADYOLOJİİSTA
14/03-18/03Ulusal Akciğer Sağlığı Kongresi (UASK) 2018GÖĞÜS...ANTA