Anjiyo olan hastaya ‘stent takmayı unuttular’ iddiası
Diyarbakır’da kalp rahatsızlığı nedeniyle Dicle Üniversitesi Kalp Hastanesine getirilen ve burada anjiyo yapılan hastaya stent takılmadığı ileri sürüldü. 
Anjiyo olan hastaya ‘stent takmayı unuttular’ iddiası
10 Ocak 2018 - İHA

İddialara göre, Ergani ilçesinde yaşayan 85 yaşındaki Zülküf Doğanoğlu, kalp rahatsızlığı şikayetiyle dün üniversitenin Kalp Hastalıkları Hastanesine getirildi. Yapılan kontrollerde kalbinin iki damarında tıkanıklık tespit edilen Doğanoğlu’na, bu sabah saatlerinde anjiyo yapıldı. Operasyondan çıkarılan ve servis odasına alınan Doğanoğlu’na, stent takılmadığı ileri sürüldü. 

Hastanın oğlu Vedat Doğanoğlu, “Dün sabah babamı Kalp Hastanesine getirdik. Bu sabah saat 10.00 sularında anjiyoya aldılar. Doktordan durumumuz olmadığı için devlet stenti takmasını istedik. Babamı anjiyoya aldılar üzerinden yaklaşık 2 saat geçtikten sonra çıkardılar. Doktor bize ‘normal servise alın iki damarı da açıldı’ dedi. Devlet stendi kullandıklarını söylediler. Daha sonra doktor beyin çağırması üzerine hocanın odasına gittim. Doktor bana ‘Devlet stendini bizim arkadaşlar unutmuş, stent firması üst kattadır. Alman stenti de bin 500 liradır ve o ücretlidir. Arkadaşlar unutmuş stent takmamışlar, eğer kabul ediyorsan git firma sahibiyle konuşun, bin 200 liraya Alman stenti takalım’ dedi. Şimdi hiçbir çaremiz yok bekliyoruz. Doktor bana ‘Nereye götürüyorsanız götürün. Sizden bir şey anlamıyorum. Hastanızı alın gidin’ dedi” iddialarında bulundu. 

“Hastanın durumu tehlikede”

Kuzenin haber vermesi üzerine dayısının yanına gelen Cuma Kaplan ise, “Doktor gelmiş ‘Sabah hastaya stent takmayı arkadaşlar unutmuş bu yanımda duran medikalcidir eğer anlaşırsanız herkese bin 500 liraya sana bin 200 lira olsun, anlaşın ben saat 17.00’da hastayı tekrar alayım. Yağlı stent takacağım’ demiş. Hasta halen yatakta, hiçbir müdahale de yok. Damarlarında tıkanıklık olduğu için anjiyo edilmiş. Anjiyodan çıktıktan sonra yatağa getiriyorlar. Saat 16.00’da doktor geliyor ve stent takmayı unuttuklarını söylüyor. Şuada hastanın sağlık durumu gerçekten tehlikede, kanaması var, iğne hala takılı. Görevli hemşireye görevli doktoru soruyoruz bize ‘Bilemem git bul getir’ diyor. Koca hastanede ben nasıl bulayım doktoru. Aradım doktoru bulamadım. Hasta şuanda zor durumda. Kum torbası koyacaklardı halen koymamışlar” dedi. 

Hastane yetkilileri konunun araştırılacağını belirtti. 

Anahtar Kelimeler:

anjiyo stent dicle

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) cardiyogenius (dr)
14.01.2018 19:00:05
şöyle anladım. hastaya bir ilaçlı stenti takmışlar. hasta yakınıda para istendiğini anlamıyor gibi davranıyor. Sormadan takmışlarsa şanslısın strese gerek yok.

People
1
2) Zorzingo (Kardiyolog)
10.01.2018 21:34:03
Cardi adli arkadasin tum yorumuna katiliyorum. Ben de hic bir hastaya devletin odemedigi ilac salinimli stenti onermiyorum. "firmayla konus su kadar para" demek bir doktor icin cok zor. Hasta tarafinda doktor firmayla anlasti suphesi uyandiriyor muhtemelen. Ben ticaret adami degilim. Bu problemi devlet cozmelidir.
People
7
3) cardi (cardiolog)
10.01.2018 16:49:15
haber baştan aşağı saçmalıklarla dolu, haber bile sayılmaz ama olay muhtemelen şu, hastanın 3mm den geniş koroner damar olduğu için sgk'nın ödediği çıplak stenti takmak yerine doktorlar sormuşlar ilaç salınmlı stent taktırmak ister misiniz, hasta yakınları yok devletinkini takın demişler ancak bir şekilde hastaya dışardan ilaç salınımlı stent takılmış, sonra da gidip adamlardan stentin parasını istemişler.
Burda tamamen doktorlarda suç. Bu bölgede insanlara dışardan iyi stent takalım diye düşünmeyeceksin direk devlet ne veriyorsa yapacaksın. Ha böyle bir hata mı yaptın medikal firmaya diyecen maliyeti ne ise stentin parasını cebinden verecen böyle rezil olmayacan
People
11
4) Murat celikten (Uzman)
10.01.2018 12:12:41
Artık Sağlık Bakanlığının bu duruma el koyması lazım. Medikal malzemeler üzerinden gayriresmi dönen rüşvet çarkı kabak tadı vermeye başladı.
Vatandaş sağlık hizmeti aldığını sanıyor ama medikal malzemeleri takıp gönderiyorlar. Endikasyonları zorlaya zorlaya yırttılar.
Kamu hastanelerinde global bütçe var zaten. Ne kullanırsan neyi fatura edersen et kimse denetlemiyor.
Bin liralık ameliyatı 10 bine getiriyorlar kimseden ses yok.
Ses çıkmayınca da insan tabi düşünüyor haliyle. Kimi kime şikayet ediyoruz ki diye...
Bu olaylar Türkiye'nin her yerinde var ama son zamanlarda niye hep Dicle üzerinden haberleştiriliyor diye de insan kıllanmıyor değil tabii..
People
9
5) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
10.01.2018 10:52:09
Stent yerine Ne Takmışlar ?

Borç mu ??
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori