Antibiyotik yerine alternatif tıbbı tercih ettiler...Çift ölüme sebebiyet vermekten suçlu bulundu
Yaygın görülen bir kulak enfeksiyonunda antibiyotik verilmeyen çocuk komaya girerek 3 gün içinde öldü. Çift ölüme sebebiyet vermekten suçlu bulundu
Antibiyotik yerine alternatif tıbbı tercih ettiler...Çift ölüme sebebiyet vermekten suçlu bulundu
10 Haziran 2019 10:33 - Independent Colin Drury

İtalya’da kulak enfeksiyonu geçiren 7 yaşındaki oğullarını antibiyotik kullanmadan sadece alternatif tıpla tedavi etmeye çalışarak ölümüne yol açan aile ölüme sebebiyet vermekten suçlu bulundu.

Corriere della Sera gazetesinin haberine göre, Cagli şehrinde yaşayan Marco ve Marie Bonifazi oğulları Francesco’nun hastalığının “sanıldığı kadar ciddi olmadığını” iddia eden bir alternatif tıp doktorunun yöntemine başvurdu.


Prof. Dr. Bülent Gürler: Antibiyotik kullanımında Türkiye dünyada birinci durumda 


Ancak çiftin alternatif tıpla tedavi etmeye çalıştığı çocuk, hastalığın teşhis edilmesinden komaya girdi ve 3 gün sonra da kulak iltihabının beyin iltihabına dönüşmesi sonucu yaşamını yitirdi.

Öte yandan aileye alternatif tıp yöntemini öneren homeopati doktoru Massimiliano Mecozzi de eylülde mahkemeye ifade verecek.


Prof. Dr. Taner Demirer: 'Alternatif tıp ürünleri çoğu zaman karaciğer fonksiyonlarını bozuyor' 


Mecozzi ihmalkarlık, tecrübesizlik ve “medikal doktorların koyduğu ciddi bir kulak enfeksiyonunu teşhisini hafife alma, semptomların nüksetmesine rağmen alternatif tıbba dayalı bir terapiyi reçete etmekle” suçlanıyor.

Savcılık ayrıca Mecozzi’yi, “herhangi bir tanısal analiz hazırlığı yapmamak ve hastalığın iyileşmesi için gereken antibiyotik tedavisini reçete etmemekle” de suçluyor.


Kanser Haftası’nda alternatif yöntemler için uyarı: 'Tıbbın alternatifi olmaz' 


Çiftin duruşmasının ardından konuşan Francesco’nun anne tarafından dedesi, ailenin normalde medikal tıp kullandığını, ancak çocuğun geçirdiği pek çok ciddi hastalık süresince çok fazla antibiyotik aldığını, ve bu yüzden alternatif tıbba yöneldiklerini söyledi.

Dede, “Acımız taze ancak yine de adalete inanıyoruz” diye konuştu.

Üç ay ertelemeli ceza alan çiftin temyize başvuracağı kaydedildi.

Independent Türkçe için çeviren: Ayşe Yıldız


Geleneksel Tıp uygulamaları yüksek lisans ve doktora müfredatında 


 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Port (Op.dr)
11.06.2019 17:50:05
Italya da hukuk iyi ise bizim korktuğumuz gibi korumalarına gerek yok.biz de işler çok karışık.
People
16
2) Ali (Kabzımal)
11.06.2019 11:35:49
Cahil cahil konuşmayın bi. Bilip bilmeden. Antibiyotiği depresyona veriyor musunuz? Antidepresanı da diyabete ? Akupunkturun uygulanma alanları var uygulanmayacak alanları da var. bu onu tedavi değil diye kabul ettirmez. Kulak enfeksiyonuna akupunktur hatalı. Diyabete Ağrı kesici verip tedavi beklemek gibi. Bu diyabete modern ilaçlar mantıksız denk anlamına mı geliyor şimdi ??
People
3
3) Muhiddin Göç (Uz dr)
10.06.2019 17:03:44
Çocukları bari ticari meta yapmasak, onlara bilimsel kabul görmemiş yöntemleri uygulamasak.
.
People
12
4) ömer hayyam (op.dr)
10.06.2019 17:00:34
o hakimin alnından öpüyorum, darısı ülkemizin başına
People
29
5) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
10.06.2019 16:43:08
Bizde çocuklar uygulamada anne babanın malı sayıldığından onlara yaptıkları tüm abuk subuk işlemler görmezden geliniyor . Yeni kanunlar istemiyoruz, sadece olanları uygulayın yeter.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer