Aort diseksiyonu olan hasta '25 dakikalık mola' ile ameliyat edildi
Konya'da tarlada çalışırken boynunda hissettiği şiddetli ağrı üzerine hastaneye kaldırılan Memiş Sarı, kan dolaşımı, kalp ve beyin fonksiyonları 25 dakika durdurularak yapılan ameliyatla yaşama tutundu
Aort diseksiyonu olan hasta '25 dakikalık mola' ile ameliyat edildi
24 Mayıs 2018 -

KONYA (AA) - Konya'da tarlada çalışırken boynundaki ağrı sebebiyle hastaneye kaldırılan Memiş Sarı'ya, kan dolaşımı, kalp ve beyin fonksiyonları 25 dakika durdurularak beyin ameliyatı yapıldı.

Seydişehir ilçesinde yaşayan 37 yaşındaki Memiş Sarı, tarlasını suladığı sırada boynundaki şiddetli ağrı nedeniyle fenalaştı. Ağabeyi tarafından Seydişehir Devlet Hastanesine götürülen Sarı, sevk edildiği Konya Farabi Hastanesinde Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ufuk Özergin ve ekibi tarafından vakit kaybedilmeden ameliyata alındı.

Hastanın, beyne giden şah damarlarına operasyon yapılabilmesi için kan dolaşımı ile kalp ve beyin fonksiyonları 25 dakika durduruldu.

Sarı, zorlu geçen ameliyatın ardından sağlığına kavuşarak, taburcu edildi.

Operasyonu gerçekleştiren Doç. Dr. Ufuk Özergin, hastanın tarlada çalışırken ani göğüs, sırt ve iki şah damarına yayılan ağrı sebebiyle hastaneye başvurduğunu söyledi.

Yakınları tarafından Seydişehir Devlet Hastanesine götürülen Sarı'nın muayenesinde, kalpten çıkan ana damarın yırtılmasıyla ortaya çıkan "aort diseksiyonu" teşhisi konulduğunu anlatan Özergin, "Hasta derhal Konya'ya sevk edilmiştir. Hastaneye sevk edilmesiyle ameliyata alınması arasındaki süre 20 dakikadır. Bu, uluslararası standartlarda bile fevkalade kısa bir süredir." dedi.

- Hasta tıbben öldü

Özergin, erişkin kalp cerrahisinin en komplike operasyonlarından birinin hastaya uygulandığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bu ameliyatta, diğer ameliyatların aksine hastanın kan dolaşımı bütünüyle durdurulmaktadır. 20-25 dakika süreyle ölmüş gibi tüm kan dolaşımı durdurularak, beyne giden şah damarlarının ameliyatı yapılmaktadır. Çok riskli ve komplike olan ameliyat sonrası, felç gibi sık görülen bir takım problemler yaşanmadan hastamız tamamen sağlıklı olarak taburcu edilecektir. Son derece sevindirici bir sonuç elde edildi."

Hasta Memiş Sarı da tarlasında sulama yaparken birden fenalaştığını aktardı.

Boynunda çok şiddetli bir ağrı hissettiğini dile getiren Sarı, şöyle konuştu:

"Gücüm çok azaldı ve birden kendimi yerde buldum. Aceleyle ağabeyimi arayıp rahatsızlandığımı, beni tarladan almasını istedim. Araçla giderken daha kötü oldum. Bunun üzerine beni hemen hastaneye götürdü. Daha önce başıma böyle bir şey gelmediği için durumun farkına varamadım. Fakat şimdi görüyorum ki büyük bir operasyon geçirmişim. Sağlığıma kavuştuğum için mutluyum."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) Reklam (Ücretli Haber)
28.05.2018 08:34:46
Ücret karşılığı reklam kokan hareketler bunlar
People
4
2) Umut (Hekim)
26.05.2018 08:45:44
İlk olarak 1965 yılında Dr.Bernard tarafından uygulanan ve o zamandan buyana Aort Disseksiyonunun standart cerrahi tedavisi bu yöntemdir. Hasta vücud ısıssı 18 C 'ye kadar indirilerek 40 dk'ya kadar beyin akımını durdurabilrisiniz. İlk defa yapılmış ve özel bir yöntemmiş gibi yanıltıcı bir şekilde haber yapılmasını doğru bulmuyorum.
Bence haber yayınlanmadan daha dikkatli bir şekilde kontrol edilse iyi olurmuş.
People
8
3) aydin sinal (hekim)
25.05.2018 13:56:02
mustafa bey hic kalp akciger makinasi diye bir cümle geciyormu,zaten extracorporal dolasima alinan hasta vucut isisi düsürülür ,her acik kalp ameliyatinda yapilan islem.bunuda biliyorz.bilmedigim buradaki haber;sizinde yazdiginiz gibiyse(zaten baska türlü olamaz) bunun ne haber degeri var,yok eger haberdeki gibi hicbirsey yapmadan 25 dakika kardiakarrest yapilmis ise hasta nasil tekrar hayata döndürüldü?(duaylami) cerrah bey "hasta tipben öldü" diyor! acik kalp ameliyati bilgisi olmayan kisiler sormazmi? (sormazlar).merak etmezlermi?(etmezler)
herneyse 3 tane yeni tip fakültesi !!?? daha acilmis,mezunlarina basarilar dileriz.
People
7
4) mustafa (Anestezi uzmani)
25.05.2018 12:00:52
Derin hipotermik sirkulatuar arrest yonetemin adi. Aksiller yada femoral kanulasyon sonrasi hasta ekstra korporael dolasima alinir ( kalp akciger makinasi) sag subclavian anostomaozu sirasinda ya selektif serabral perfuzyon uygulanir yada derin sirkualatuar arrestle pompa durdurularak tamamen kansiz ortamda calisilir. Cok bilinen bircok hastanede guvenle uygulanan metod. Haberde sanki Ulkemizde ilk defa uygulanmis gibi lanse edimis
People
13
5) Vucut (Sogutuldu)
25.05.2018 08:03:51
vucut sogutuldu
People
13
6) aydin sinal (hekim)
24.05.2018 14:23:57
lütfen bu gibi haberleri yayinlarken önce bu isin uzmanlarina kontrol ettirp gerekli düzeltmeleri yaptirin .ne demek kalp beyin fonksiyonu durduruldu? hasta kalp akciger makinasinami baglanmis? yoksa ....baska bir sey aklima gelmiyor.merak ettim bilenler yazarsa sevinirim,sakin ha vucut sogutuldu diye yazmayin ,kizar,gücenirim
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
21/03-23/03 Sağlık Bilimlerinde Araştırma Sempozyumu TIP EĞİTİMİ İZMİ
27/03-30/03 18. Nefroloji Kış Okulu NEFROLOJİ KIBR
05/04-07/04 TOD Nisan Kursu GÖZ... ANKA
07/04-10/04 41. PEDİATRİ GÜNLERİ ve 20. PEDİATRİ HEMŞİRELİĞİ GÜNLERİ ÇOCUK... İSTA
12/04-13/04 Hacettepe Radyoloji BT Kursu 2019 RADYOLOJİ ANKA
12/04-14/04 Hedef Kanser 2019 TIBBİ... KIBR
10/04-14/04 Türk Toraks Derneği 22. Yıllık Kongresi GÖĞÜS... ANTA