Araştırma: D-dimer seviyesi, COVID-19 hastalarında pulmoner emboliyi dışlamak için uygun değil
8 Ekim’de JAMA Network Open’da yayınlanan bir araştırmada, Pulmoner Emboliyi (PE) dışlamak için D-dimer seviyelerinin kullanımının, sınırlı klinik faydaya sahip olduğu ve COVID-19 nedeniyle hastaneye yatırılan, birçoğu plazma D-dimer değerleri yüksek olan hastalarda uygun olmayabileceği sonucuna varıldı.
Araştırma: D-dimer seviyesi, COVID-19 hastalarında pulmoner emboliyi dışlamak için uygun değil
12 Ekim 2021 15:56 - MEDİMAGAZİN

MEDİMAGAZİN - Tampa'da bulunan Güney Florida Üniversitesi'nde görevli MD Constantine N. Logothetis ve meslektaşları tarafından, Covid-19 nedeniyle hastaneye yatırılan hastalarda pulmoner emboliyi dışlamak için D-dimer'in performansını karakterize etmek amacıyla bir tanısal doğruluk çalışması yürütüldü.

Pulmoner emboli şüphesi bulunan 287 hastadan elde edilen plazma D-dimer konsantrasyonları, bilgisayarlı tomografik pulmoner anjiyografinin kriter standardı ile karşılaştırıldı. Araştırmada, Plazma D-dimer konsantrasyonlarının pulmoner emboli hastalarını doğru bir şekilde sınıflandırma yeteneği incelendi.

Araştırma sonuçlarına göre;

  • COVID-19 ve pulmoner emboli şüphesi olan 287 hastanın 118’i yoğun bakım ünitesinde tedavi görüyordu, 27’si ise hastanede hayatını kaybetti.
  • 37 hastadan (yüzde 12,9) pulmoner embolinin radyografik kanıtına sahip olduğunu ve yüzde 87,1'inin olmadığı bulgusuna ulaşıldı.
  • Genel olarak, pulmoner emboli görülen tüm hastalar ve pulmoner emboli görülmeyen 250 hastadan 225'i (yüzde 91,2) dahil olmak üzere, hastaların yüzde 92,3'ünün plazma D-dimer seviyeleri ≥0,05 µg/mL idi. 
  • Pulmoner emboli görülen ve görülmeyen hastalar için medyan D-dimer değerleri sırasıyla 1.0 ve 6.1 µg/mL idi; D-dimer değerleri sırasıyla 0.2 ila 128 µg/mL ve 0.5 ila 10.000 µg/mL'den fazlaydı. 
  • Pulmoner emboli görülmeyen hastalarda ortalama D-dimer değerleri daha düşüktü.

Araştırma sonucunda, Covid-19 nedeniyle hastaneye kaldırılan hastalarda pulmoner emboliyi dışlamak için D-dimer düzeylerinin kullanılmasının uygun olmayacağı ve sınırlı klinik fayda sağlayacağı tespit edildi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)