Araştırma: 'Ebeveynce' konuşmak, çocuğun dil öğrenmesini geliştiriyor
Çocuklar ile bağlılığı sağlayan abartılı 'Ebeveynce' dilinin önemi son yıllarda yapılan çalışmalar ile ortaya konuldu. Buna göre yavaş tempoda ve abartılı konuşmak çocuğun dil gelişimini geliştiriyor
Araştırma: 'Ebeveynce' konuşmak, çocuğun dil öğrenmesini geliştiriyor
10 Şubat 2020 14:17 - MEDİMAGAZİN

MEDİMAGAZİN- Tüm dünyada, ebeveynler bebeklerin dikkatini çekmek için abartılı bir dil olan 'Ebeveynce'yi kullanıyor.

Geçtiğimiz günlerde, Washington Üniversitesi'nde I-LABS (Institute for Learning & Brain Sciences) tarafından 'Ebeveynce' dilinin bebeklere faydalı olabileceği bildirildi.

Daha yüksek ses perdesi, daha yavaş tempo ve abartılı tonlama ile ayırt edilen evrensel bir konuşma tarzı olan ebeveyncenin etkileri, birçok ülkede küçük çocuklara yönelik konuşmalarda belgelendi.

Yüksek perdeli ve düşük tempolu olan 'Ebeveynce'nin bebeği yanıt vermeye teşvik ettiği ve bu dilin basit yapısı ve abartılı sesleri ile çocuğun dil öğrenmesini kolaylaştırdığı düşünülüyor.

77 ailenin dahil edildiği çalışmada 6, 10, 14 ve 18.aylarda alınan ses kayıtları incelenmiş; yetişkinlerin kullandıkları kelimeler sayılarak ve çocukların dil gelişim analizleri yapılarak bu sonuçlar elde edilmiştir.

Dr.Tuğba Gamsız
Medimagazin Dış Haberler Editörü

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer