Araştırma: Kalp krizine 'kadın' doktor müdahalesi hayatta kalma şansını artırıyor
ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, kalp krizi geçiren kadın ve erkek hastalara erkek doktorlar yerine kadın doktorlar müdahale ederse bu kişilerin hayatta kalma olasılığı artıyor. Hem hasta hem de doktorun kadın olması halinde hastanın hayatta kalma şansı daha da yükseliyor
Araştırma: Kalp krizine 'kadın' doktor müdahalesi hayatta kalma şansını artırıyor
08 Ağustos 2018 - Sputnik News

'Proceedings of the National Academy of Sciences' dergisinde yayımlanan araştırmaya göre,  eğer kalp krizi geçiren bir kadınsanız acil serviste size müdahale eden kişinin cinsiyeti ölüm kalım meselesi olabilir.
Araştırmacılar 19 yıl boyunca (1991-2010) ABD'nin Florida eyaletindeki hastanelerde anonim hastaların verilerini inceledi ve 580 bin kalp krizi vakasını analiz etti.

Yaş, ırk ve tıbbi geçmiş gibi faktörler göz önüne alındığında araştırmacılar kalp krizi geçiren tüm hastaların (erkek ya da kadın) kadın doktorlar tarafından tedavi edilmesi halinde hayatta kalma şanslarının arttığını saptadı.

Ancak hayatta kalma oranı hem hastanın hem de doktorun kadın olması halinde daha da artış gösterdi.

ERKEK DOKTORUN EKİBİNDE KADIN MESLEKTAŞLARI VARSA KADIN HASTANIN HAYATTA KALMA ŞANSI ARTIYOR

Araştırmada erkek doktorların tedavi ettiği erkek hastaların yüzde 12.6'sının, kadın hastaların da yüzde 13.3'ünün yaşamını yitirdiği saptandı.

Kadın doktorların tedavi ettiği erkek hastaların yüzde 11.8'inin, kadın hastaların ise yüzde 12'sinin öldüğü tespit edildi.

Araştırmaya göre ayrıca kalp krizi geçiren kadın hastaya müdahale eden erkek doktorun ekibinde çok sayıda kadın meslektaşı varsa ya da bu doktor daha fazla kadın hastayla karşılaşmışsa kadın hastanın hayatta kalma olasılığı da daha artıyor.

'ERKEKLER, KADINLARI TEDAVİDE DAHA KÖTÜ OLABİLİR'

Araştırmacılara göre bu durumun olası nedenlerinden biri erkeklerin kadınları tedavi etmede kadın meslaktaşlarına göre daha kötü olması olabilir.
Araştırmacılar ayrıca doktorların kalp krizininin genelde bir 'erkek hastalığı' olduğu konusunda eğitim almış olabileceklerini de belirtti.

Washinton Üniversitesi'nden Dr Seth Carnahan "Yaptığımız çalışma kadın doktorların erkek doktorlara göre hastalarla daha iyi sonuç aldığı yönündek igeçmiş çalışmaları doğruluyor. Çalışmamızın özgün tarafı ise kadın doktorlara sahip olmanın faydasının özellikle kadın hastalar için açık olması" dedi.

Reuters'e açıklama yapan Minnesota Üniversitesi'nden Doçent Doktor Brad Greenwood ise erkek doktorların müdahale ettiği kadın hastaların ölüm oranının daha fazla olmasının nedeninin, erkek doktorların  kadınlara kalp krizi tanısını koymasının daha uzun sürmesinden kaynaklanabileceğini söyledi.

Kalp krizinde kadınlarda görülen semptomlar erkeklere göre daha belirsiz olabiliyor.

'DAHA FAZLA ÇALIŞMA YAPILMALI'

Ancak çalışmanın sınırlılıkları da var. Örneğin hayatta kalma oranlarının  iyileşmesine kadın doktorların neden olup olmadığı çalışmada kesin olarak kanıtlanmadı. 

İngiliz Kalp Derneği'nden (BHF) kalp hastası hemşiresi Maureen Talbot da daha önce kendilerinin yaptıkları araştırmalarda kadın ve erkek hastalara yapılan tedavilerdeki 'endişe verici farklılıkları' saptadıklarını söyledi. 

Talbot " Bu çalışma bu teoriyi desteklese de İngiltere'deki hastanelerde bu konuda bir önyargı olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırma yapılmalı. Buradaki farklılığa neyin sebep olduğunu daha iyi anlamak önemli. BHF halihazırda kalp krizi geçiren kadınların daha iyi sonuç almasının yollarını araştıran bir çalışmayı fonluyor" dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
08.08.2018 16:29:10
Bu çalışma muhtemelen Tokyo Üniversitesi'nde sansürlü yayınlar listesine sokulmuştur.
People
2
2) aydin sinal (hekim)
08.08.2018 16:13:01
istatistik hirsiz merdivenine benzer nereye dayarsan oraya cikarsin derdi hocam prof.Galip Urak.ben daha almanyada kadin kardiyologa rastlamadim desem yalan olmaz,kardiyoloji hanimlarin hic tercih etmedikleri bir bölüm,demekki almanyadaki kalp krizinden ölüm vakalarinin sebebi buymus.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
21/03-23/03Sağlık Bilimlerinde Araştırma SempozyumuTIP EĞİTİMİİZMİ
27/03-30/0318. Nefroloji Kış OkuluNEFROLOJİKIBR
05/04-07/04TOD Nisan KursuGÖZ...ANKA
07/04-10/0441. PEDİATRİ GÜNLERİ ve 20. PEDİATRİ HEMŞİRELİĞİ GÜNLERİÇOCUK...İSTA
12/04-13/04Hacettepe Radyoloji BT Kursu 2019RADYOLOJİANKA
12/04-14/04Hedef Kanser 2019TIBBİ...KIBR
10/04-14/04Türk Toraks Derneği 22. Yıllık KongresiGÖĞÜS...ANTA