Araştırma: Kas ve eklem ağrısı yaşayanların yüzde 74'ünde D vitamini eksikliği var
TÜRK doktorlarının yaptığı araştırma D vitamini ile kas eklem ağrısı arasında yakın ilişki olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmaya göre kas ve eklem ağrısı yaşayanların yüzde 74'ünde D vitamini eksikliği görüldü.
Araştırma: Kas ve eklem ağrısı yaşayanların yüzde 74'ünde D vitamini eksikliği var
21 Aralık 2018 - DHA


Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Muharrem Çidem'in önderliğinde fizik tedavi kliniğine yaygın vücut ağrısıyla başvuran 14 bin 925 hasta üzerinde gerçekleştirilen araştırma sonucuna göre, bu hastaların 11 bin 29'unda D vitamini eksikliği olduğu tesbit edildi.

Doç. Dr. Çidem, D vitaminin en önemli kaynağın güneş olduğunu belirtti. Araştırma Uluslararası Turkish Journal of Medical Science isimli tıp dergisinde yayınlanırken Doç. Dr. Çidem, "Modern yaşam tarzının gerekliliği olarak kapalı işyerlerinde çalışan, hafta sonlarını da alışveriş merkezlerinde geçiren bir toplum olduk. Bu nedenle güneş gören bir ülke olmamıza rağmen D vitamini eksikliği yüksek" dedi. 

Akdeniz ikliminde yer alan Türkiye'de  yapılan bir araştırmaya göre ise D vitamini eksikliğinin görülme sıklığı kadınlarda daha fazla olmak üzere yüzde 93.

'FİZİK TEDAVİ POLİKLİNİĞİNE BAŞVURANLARIN YÜZDE 74'ÜNDE D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ'

Fizik tedavi ve rehabilitasyon polikliniğine yaygın ağrı ile başvuran hastaların yüzde 74'ünde D vitamini eksikliğini saptadıklarını belirten Doç. Dr. Çidem, "Bize başvuran 14 bin 925 hastanın 11 bin 29'unda D vitamini düşüklüğü saptadık. Bu çok yüksek bir oran. Bu düşüklük, şu anda içinde bulunduğumuz kış aylarında daha fazla olurken yaz aylarında daha az olduğunu tespit ettik. Mart ayında D vitamini en düşük seviyede olurken, kadınlarda da erkeklere göre daha fazla D vitamini eksikliği görüldüğünü ölçümledik" diye konuştu.

'SADECE KAS EKLEM AĞRISI DEĞİL BAŞKA HASTALIKLARLA DA İLİŞKİLİ OLABİLİR'

D vitamini eksikliğinin kas ve eklem ağrılarının yanı sıra başka hastalıklarda da ana etken olmasa dahi, ilişkili olduğunu belirten Doç. Dr. Çidem, "D vitamini eksikliği ile ilgili yapılan çalışmalarda halsizlik, yorgunluk, depresyona eğilim, Multipl Skleroz, tansiyon, kalp, diyabet gibi birçok hastalıkla ilişkilendirildiği biliniyor" dedi.

'MODERN TOPLUMLARDA GÜNEŞ GÖRMÜYORUZ'

D vitamini eksikliğinin artmasındaki en önemli etkenlerden birinin modern yaşam şekli olduğunu ifade eden Doç. Dr. Çidem, "Modern toplumlarda biz artık bahçeli müstakil evler yerine apartman dairelerinde yaşıyoruz. Hafta sonları açık alanlara gitmek yerine alışveriş merkezlerine gidiyoruz. Dolayısıyla güneşe maruziyetimiz olmuyor. D vitamininin sentezi için de güneşe maruz kalmak şart. Biz besinlerle yeteri kadar D vitamini alamıyoruz. Modern toplumda bunu başaramıyoruz" dedi. 

'YAĞLI BALIK, YUMURTANIN SARISI, DANA KARACİĞERİ VE TEREYAĞ TÜKETİN'

D vitamini sentezi için güneşin şart olduğunu ifade eden Doç. Dr. Çidem, "Besinlerle yeteri kadar D vitamini alamıyoruz ama yine de D vitamini bakımından zengin olan besinler var. Yağlı balık türleri, yumurtanın sarısı, dana karaciğeri, tereyağ gibi besinler de D vitamini bakımından zengin" dedi. 

'KAPALI ALANLARDA ÇALIŞANLAR RİSK ALTINDA'

D vitamininin yaşlılarda osteoporoz yani kemik erimesi açısından önemli bir etken olduğunu belirten Doç. Dr. Çidem sözlerini şöyle noktaladı:

"Yaygın vücut ağrısı, halsizlik, yorgunluk yaşayan her bireyin belli bir yaştan sonra D vitamininin düzenli olarak ölçülmesi gerektiğini düşünüyorum ve bunu öneriyorum çünkü düşme riski ile beraber kalça kırığı çok büyük bir sorun. O yüzden yaşlı popülasyonun bu konuda daha dikkatli olması gerekiyor. Bunun yanı sıra kapalı alanda çalışan herkes risk altında. Sabah işyerlerine giriyoruz akşam güneş gittiğinde çıkıyoruz ve D vitamini eksikliği kaçınılmaz oluyor. 

Kas ve eklem sağlığının yanı sıra ruh sağlığı için de faydaları olduğu bilinen D vitaminin en önemli kaynağı güneş."
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Fatih konukcu (Serbest)
17.06.2019 14:11:01
Konuyla alakali d 3 ten bahsediliyor ama ilk once bi dahiliye doktoruna gidilip kan degerleri ölcülmeli çunki birtek d 3 eksikligiyle alakali olmayabilir b12 vitamininden de kaynaklli oluyor yorgunluk halsizlik baş donmeleri cabuk yorulmalar , artik günümuz gidalarinda hormonal oynamalrdan dolayi yediklerimiz ictiklerimiz yetersz kaliyor
People
1
2) Yavuz kılıç (Metal ustası)
19.03.2019 10:11:23
D vitamini yüksek besinleri tüketiyorum genelde. Güneşte çalışıyorum ama yinede halsizlik ve eklem ağrıları yüksek oluypr
People
9
3) Fırat karaocak (sağlık )
29.12.2018 12:17:57
İlginç bir şekilde eşimin halsizliğine d vitamini çok iyi geldi
People
19
4) mehmet çelik (doktor)
28.12.2018 13:41:08
Gerçekten de çok fazla eksiklik var bizim toplumda,güneşe daha fazla çıkmamız gerekiyor demek ki,eğitim şart.
Cok fazla hasta ile yapılmış bir çalışma doktor beyi tebrik ederim
People
4
5) Recep acar (uzm. dr.)
22.12.2018 18:30:30
Allah aşkına bu çalışma mı. vitamin d eksikliği kas eklem ağrısı yapıyormuş. papirüste yazıyor bu. artık kurtulun bu basit çalışmalardan. yarında başka adamlar çıkacak çok vitamin D verdik bunu araştaralım der bu defa yüksek D vitamin furyası çalışmaları çıkacak. yetkili olsan bilime yeni katkısı olmayan hiç bir çalışmayı kaide almam.
People
7
6) Drskc (Uzm dr)
21.12.2018 19:28:55
Eklem ve kas ağrısı olmayan mı var hangi hastaya sorsanız var,ayrıca emin olun kas eklem ağrısı olmayan hastaların da daha fazlasında D vitamini ölçüldüğünde düşük çıkar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori