Araştırma: Üniversite mezunlarında aşı reddi daha fazla
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Merda Erdemir Işık ve arkadaşlarının gerçekleştirdiği "Aşı Araştırması" sonucunda çarpıcı sonuçlar elde edildi. KOAH ve astım hastalarının katıldığı çalışma sonuçlarına göre, aşılanan hastalar arasında üniversite mezunu olmayanların oranının üniversite mezunu olanlara göre daha yüksek olduğu ortaya çıktı.
Araştırma: Üniversite mezunlarında aşı reddi daha fazla
08 Kasım 2019 - İHA

İzmir Başkent Üniversitesi Zübeyde Hanım Uygulama Hastanesinde görevli Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Merda Erdemir Işık ve arkadaşlarının yürüttüğü çalışmada; KOAH akut atak, astım akut atak, pnömoni ve dekompanse kalp yetmezliği şikayetleriyle hastaneye başvuran hastaların influenza aşısı ile aşılanma oranları, aşılanma davranışlarını etkileyen olumlu ya da olumsuz faktörler ve aşılanmanın ataklara olan etkisi araştırıldı. Bodrum'da düzenlenen Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği 41. Ulusal Kongresi'nde sunulan Bilimsel Çalışma çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.


Prof. Dr. Fahri Ovalı: Herhangi bilimsel bir kanıt yok… Ama aşı reddi artıyor 


Çalışmanın en çarpıcı sonuçlarından biri de, aşı yaptıranların eğitim seviyesi oldu. Araştırmada üniversite mezunu olan grupta aşılanma oranı yüzde 32, üniversite mezunu olmayan grupta ise aşılanma oranı yüzde 67 çıktı. Çalışmaya katılanlara, aşı hakkında kimden bilgi aldıkları da soruldu. Katılımcıların yüzde 20'si göğüs hastalıkları uzmanı, yüzde 20'si diğer branş doktorları, yüzde 18'i aile hekimleri, yüzde 4'ü sağlıkçılar, yüzde 6'sı ise eczacılardan aşı hakkında bilgi aldıklarını söyledi. Aşıya karşı tutumların incelendiği bölümde ise katılımcıların yüzde 46'sı kendini koruma isteği, yüzde 46'sı doktorun önerisi ve yüzde 6'sı ise ailesini koruma isteği nedeniyle aşılandığını belirtti. Aşı yaptırmama sebepleri incelendiğinde ise, katılımcıların yüzde 19,7'si bilgisinin olmadığını, yüzde 25'i doğru bilgilendirme yapılmadığını, yüzde 12'si ise yan etkiler nedeniyle aşı yaptırmadıklarını ifade etti.


'Aşı reddi nedeniyle dünya genelinde kızamık vakalarında ciddi artış var' 


Çalışmanın sonuçlarını değerlendiren Dr. Işık, "Bilimsel çalışmamız, literatürdekinin aksine eğitim düzeyi yüksek grupta aşılanma oranının düşük olduğunu ve aşılanmada doğru bilgilendirilmenin ve hekim tarafından hastalara önerilmesinin gerekliliğini gösterdi. Kronik akciğer hastalığı grubunda ise aşılanma oranları düşük çıktı. Aşılanma oranlarının arttırılması için sağlık personeli ve hastaların eğitilmesi, hastaların aşı hakkında doğru bilgilendirilmesi ve aşının hastalara önerilmesi gerekmektedir" diye konuştu.


Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Türkiye'de aşı reddi ile sonuçlanmış vaka sayısı giderek artıyor 


Aşı endikasyonları hakkında bilgi veren Dr. Işık, "65 yaş üstü sağlıklı kişiler, kronik hastalığı (akciğer, böbrek, kalp, karaciğer, nörolojik, hematolojik) olanlar, diyabet dahil olmak üzere metabolik bozukluğu olanlar, immün supresyonu olanlar (ilaçlara veya insan immün yetmezlik virüsüne (HIV) bağlı) , sağlık personeli olanların aşılanması gerekmektedir" dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
8
1) Sertap (Hemşire)
11.11.2019 08:21:43
Sallamasyon üniversite okumuşları. Yarımyamalak. Çakma entel, gerçekte zırcahiller. Gogılda ama üyle yaziiiyyy ciler.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)