Araştırmada çarpıcı sonuç: Hekime sormuyoruz, istediğimiz ilacı yazdırmak istiyoruz
Yarı kırsal alanda aile sağlığı merkezlerine başvuran erişkinlerde akılcı ilaç kullanımı ile ilgili tutum ve davranışları inceleyen bir araştırma yapıldı. Araştırma sonucunda çalışma grubunun yüzde 90,6’sı hekime başvurmadan ilaç kullandığını bildirirken en sık hekime başvurmadan kullanılan ilaçlar ağrı kesici oldu
Araştırmada çarpıcı sonuç: Hekime sormuyoruz, istediğimiz ilacı yazdırmak istiyoruz
03 Ocak 2019 - MEDİMAGAZİN

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı ve Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalından öğretim üyelerinin yaptığı araştırma akılcı ilaç kullanımında halkın davranışlarını inceledi.  Eskişehir’de iki aile sağlığı merkezine başvuran 768 kişiyle yapılan çalışma akılcı olmayan ilaç kullanma sıklığını yüzde 53,4 olarak saptadı  

Çalışmada akılcı olmayan ilaç kullanımında riskli olarak saptanan kesim; 40 yaş altı, erkekler, gelir düzeyi kötü olanlar olarak belirlendi.

 Hekime başvurmadan ilaç kullanımı

Hastaların akılcı ilaç kullanımlarının tespiti için hazırlanan sorularda, katılımcıların 290’ı en az bir tane hekim tanılı kronik hastalığının olduğunu, 279’u düzenli olarak ilaç kullandığını, 339‘u hastalık durumunda bir hekime danıştığını, 696’sı hekime başvurmadan ilaç kullandığını bildirdi. Hastalar hekime başvurmadan en çok ağrı kesici kullandıklarını belirtti.

Hekimlerin yazdıkları ilaçlara kısmen uyum sağlayan çalışma grubunun ilaç kullanım profili şu şekilde çizildi:

  • Çalışmaya katılan bireylerin 90’ı hekim tarafından reçete edilen ilaçların hepsini almadığını,
  • 110’u ilacı hekimin önerdiği miktardan farklı kullandığını, 391’i ilaçlarını hekimin önerdiği sürede kullandığını,
  • 623’ü evlerinde hiç kullanılmamış veya yarım kalmış ilaç bulundurduklarını,
  • 423’ü ilacı kullanmadan önce kullanma talimatını okuduğunu,
  • 434‘ü ilacı kullanırken beklenmeyen bir durum oluştuğunda hekime tekrar gittiğini,
  • 323’ü kendi hastalığına iyi gelen bir ilacı başkasına tavsiye ettiğini,
  •  243’ü hekimden ilaç reçete etmesini talep ettiğini beyan etti.

Akılcı ilaç kullanımı için eğitim gerekli

Çalışmada katılımcılarda akılcı ilaç kullanma davranışının yetersiz olduğu, özellikle ileri yaşlarda akılcı ilaç kullanımının azaldığı görüldü. Bireylere akılcı ilaç kullanımı ile ilgili olumlu tutum ve davranışların kazandırılması için sağlık eğitimi verilmesi gerektiği belirtilen çalışmada birinci basamak sağlık hizmetleri sunumu içine hastalarda akılcı ilaç davranışını geliştirmeye yönelik uygulamaların yerleşilmesinin uygun olacağı kanaatine varıldı.

Katılımcılara akılcı ilaç kullanımı ile ilgili olumlu tutum ve davranışların kazandırılması için sağlık eğitimi verilmesi gerektiği ve birinci basamak sağlık hizmetleri sunumu içine hastalarda akılcı olmayan ilaç davranışına yönelik uygulamaların yerleştirilmesinin uygun olacağı kanaatine varıldı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) hakan (sm)
07.01.2019 08:54:32
kul hakkını acaba bir yerden çıktığı zaman anlarlarmı helal olsun.vicdanlı kul hakkını düşünen kişilere Aile sağlığı merkezinde tıbbi sekreterlere hakları olan maaş ı verin. 2200-2400 türkiye geneli aynı olsun.sizlere adam başı daaha 20 tl bile düşmüyor zam yapılırsa kaldiki cari giderler temmuzda zam oldu.cari giderlerin hepsi harcanmıyor.acaba helal edecek olurmu
People
1
2) nazım (dr)
07.01.2019 08:53:24
aile hekimlerini gelin görün hiçbirşey hastalar liste getiriyor onlarda yazıyor.hasta memnuniyeti
People
22
3) dr (dr)
03.01.2019 12:36:42
İlaç israfı ve gereksiz kullanımı hem ekonomimizi hem de hasta(!) sağlığını olumsuz etkiliyor. Sözde hastaların evlerinde dolap dolusu ilaç bulunuyor. Yazık.... Gerekmediği zaman hiç ilaç yazmıyorum.
People
49
4) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
03.01.2019 12:13:29
Eskişehir'den bir haber de ben vereyim. Dün Glasgow Koma Skoru 6 olan bir hastayı yoğun bakıma yatırmak isteyince yakınları tek kişilik özel bir odada yanında kendileri kalırsa ancak tedavi ettireceklerini söylemeleri üzerine hasta başka bir arkadaşa devredildi. Hastada multisistem yetmezlik olduğu söylenerek 3. derece yoğun bakım şartları gerektiğinden 112 aracılığıyla yer bulunmaya çalışıldı. En son duyduğumda KONYA ‘da bir yer ile görüşülüyordu. İnsanlar artık hastaneye tedavi olmaya gelmiyorlar; hastalarını kendi istedikleri yöntemler ve şartlarla tedavi ettirme düşünceleri hakim. Buna güvensizlik diyemezsiniz ,öyle olsa oraya hiç gitmezler, şımarıklık ve kibir daha uygun kaçıyor gibi.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA