Artvin'de Genel Cerrahi Uzmanını iki hasta yakını darbetti: 'Ölüm tehdidi savurdular'
Artvin’de, Hopa Devlet Hastanesinde görevli Genel Cerrah Uzmanı Op. Dr. Mehmet Ömer Özduman'in hasta yakını iki kişi tarafından darp edilmesi kınandı
Artvin'de Genel Cerrahi Uzmanını iki hasta yakını darbetti: 'Ölüm tehdidi savurdular'
08 Şubat 2019 - AA

Sağlık çalışanına yönelik şiddet olayına tepki göstermek amacıyla, sağlık çalışanları ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla Hopa Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması düzenlendi.

Burada basın açıklamasını okuyan Hopa Devlet Hastanesi  Başhekimi Ersin Böcü, mesai arkadaşları Mehmet Ömer Özduman’ın poliklinik hizmeti verdiği esnada iki şahıs tarafından darp edildiğini ifade ederek olayı kınadı.

Sağlık sektörünün saygıyı, sevgiyi, özveriyi ve şefkati içinde barındıran büyük bir hizmet kolu olduğunu kaydeden Böcü, sağlık hizmeti veren çalışanların maruz kaldıkları sözlü ve fiziki terörün hoşgörü ile karşılanmasının mümkün olmadığı söyledi.

Böcü "Meslektaşımız poliklinikte görev başındayken, iki insanlıktan nasibini almamış sağlık teröristi tarafından fiziki saldırıya uğramış olup, darp edilmiştir. Meslektaşımıza ölüm tehdidi savurmuşlardır. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet giderek artıyor. El ele verip bunun önüne geçmeliyiz." dedi.

Saldırıyı yapan kişilerin, gözaltına alındığını kaydeden Böcü, olayın takipçisi olarak, şahısların hak ettikleri cezayı alması için gereken her şeyi yapacaklarını dile getirdi.

Böcü, bu tarz saldırıların sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonunda düşüşe sebep olduğunu dolayısıyla vatandaşların aldığı sağlık hizmetinin niteliğinin etkilediğini vurgulayarak şunları söyledi:

"Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin son bulması için toplumun bu konuda gerekli desteği ve duyarlılığı göstermesi şart. Bunun önüne geçilirse meslektaşlarımızın fedakarca ürettiği sağlık hizmetini olumlu etkileyecektir. Sağlık veren ellere zarar vermeyin. Sağlıkta şiddeti birlikte durduralım." 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
12
1) Hasan Tahsin (Doktor)
14.02.2019 02:24:18
Nurdan Isminde Avukat oldugunu iddia eden vatandasa soruyorum. Donem donem Bircok onurlu Avukat siddete uğramış ve hatta öldürülmüştür. Acaba onlar da durup dururken mi yoksa birine birsey yaptigi icin mi. siz bunlari da mi normal goruyorsunuz. pes dogrusu.
People
9
2) Ahmet Serel (Akademisyen- Hukukçu hekim)
13.02.2019 12:08:27
Avukat Nurdan kardeşim bir hukuk insanı bu şekilde yorum yapmaz. Acaba gerçekten hukuk okudunuz mu ? Eğer okuduysanız bu daha da vahim. İhkakı hak Roma hukuku döneminde bile kabul görmeyen bir durumdu.
People
39
3) Doktor recai (Hekim)
12.02.2019 19:30:01
Avukat nurdan hanim, bugün doktorun şikayet edileceği birçok merci var. Telefon hattı var Mesela, dilekçe yazabilir, bashekimliğe şikayet edebilir vesaire. Doktor hakaret etmiş veya küçumsemişse hastanın darp etme hakkı yok ki. Gider şikayetini bildirir. Sen nasıl avukatsın, bu nasıl bir mantık hayret. Ayrıca şunu belirtelim ki biz doktorlar poliklinikte bıkmış, bitmiş ve tükenmiş bir vaziyette çalışıyoruz. Bu darp olayları yüzünden doktorlar sinmiş vaziyette zaten. Sabah polikliniğe başladığimızda akşama kadar bir vukuat olmaz diye dua ede ede poliklinik yapıyoruz. Hangi hakaret küçük görmeden bahsediyorsun ? Dayak yemeden günü bitirdiğimize şükreder hale geldik. Biliyor musun avukat hanım, biz iri-yarı genç erkeklerden korkmuyoruz, yaşlı teyzelerden korkuyoruz. Sen hiç yaşlı teyze şiddeti diye bir şey duydun mu? Poliklinik kapısında 100 tane hasta sıra beklerken aradan içeri girer, randevusuz bakılmak ister, hayır cevabını anlamaz, polikliniği meşgul eder durur. Kapıda bir sürü insan bekliyor, teyze anlatıp duruyor, bize kendini acındırıyor, kabul etsen randevulu hastaların hakkına girmiş olacağız, hem de nereye kadar kabul edeceksin , hem de çok daha fazla yorulmuş olacağız, insanların bekleme süresi de arttığı için bize saldırma riskleri artmış olacak. Gel de çık işin içinden, işte buna yaşlı teyze şiddeti diyoruz, yumruktan daha etkili avukat hanım. Keşke poliklinikte bir gün yanımda dursan da şahit olsan yaşadıklarımıza.
People
53
4) dr (dr)
12.02.2019 18:27:29
Nurdan (Avukat) rumuzuyla yazan kişi gerçekten avukatsa sorun çok ama çok büyük demektir. Tam olarak ta ipin koptuğu yer. Yaptığı yorum üzerine sempozyum düzenlenebilir, bu ortam az gelir. Bu zihniyete göre insanların birbiriyle ilişkiye geçtiği her tür ortamda, (bakkal çakkal, adliye,hastane,AVM, resmi gayri resmi daireler, düğün dernek,toplantı, sergi,maç... vs) en ufak bir hatada,hakarette (avukat hanımın tanımı) kim kendini haklı görüyorsa karşı tarafa haddini bildirecek. İki taraf ta kendini haklı görüyorsa yandı gülüm keten helva... Yani bu durumda anında bir hakem bulmak gerekecek.Hakem saniyeler içinde kararı verip haklı gördüğü kişiye vur kardeşim diyecek, ellerin dert görmesin !!!Eeee o zaman hukuk, kanun,mahkeme, adliye niye var avukat hanım ? Eline sopayı alan kafasına göre takılsın. Bu mu yani ?
People
60
5) uz dr (uz dr)
12.02.2019 14:12:01
SN. NURDAN (AVUKAT) KİMSE KİMSEYİ DURUP DURURKEN DARP ETMEZ DİYEREK BU OLAYI MEŞRULAŞTIRMIŞ OLUYORSUNUZ. SEBEBİ NE OLURSA OLSUN SAĞLIKTA ŞİDDET KABUL EDİLEMEZ. GALİBA SİZ ŞİDDET DOLU BİR ÇOCUKLUK GEÇİRDİNİZ SİZE NORMAL GELEBİLİR AMA BİZ SAĞLIKÇILARA NORMAL GELMİYOR. HA BU ARADA BURASI SAĞLIKÇILARIN SİTESİ BURADAN SANA EKMEK ÇIKMAZ.
People
18
6) Uzm Dr (Uzm Dr)
12.02.2019 14:09:24
Avukat Nurdan Hanım, nedenini merak etmişsiniz. Size katılıyorum sebebini bilmeden yorum yapılmamalı ama insanların sağlık sistemindeki yanlışları direkt doktora fatura etme alışkanlığı var maalesef. Doktora karşı şiddetin eşik değeri çok düşük. Keşke bir gününüzü normal poliklinik yapan bir doktorun yanında geçirseniz. Avukat olduğunuza daha çok dua edersiniz.
People
59
7) mserdar (op.dr.)
12.02.2019 10:35:20
Avukat olduğunu yazan yorumcu,kimse kimseyi hele doktoru durduk yere darp etmez diyor,bence doğru söylüyor,kimse kimseyi durduk yere öldürmez,durduk yere tecavüz etmez,gasp etmez,kim durduk yere hırsızlık yapmaz,sahte para basmaz eeeee o zaman kimse durduk yere suç işlenmediğine göre mahkemelere ne gerek var ,o kadar sene hukuk fakültesinde sana bunu mu öğrettiler,her kes kendi hukukunu kendi sağlasın sana ne gerek var
People
45
8) sağ. çal. (rönt tek)
12.02.2019 00:45:33
BİR DOKTOR NEYLE YETİŞİR DOKTOR OLMAK KOLAY MI ALLAH BELASINI VERSİN BÖYLE HASTALARIN
People
2
9) Nurdan (Avukat)
11.02.2019 19:10:03
Neden darp ettiler acaba? Kimse kimseyi heleki bir doktoru durduk yerde darp etmez. Hata kimde, ilk vuran küm, ortada hastaya veya yakınlarına hakaret ve/veya aşağılama mı var? İyice incelenmeli. Yargısız infaz yapmamalı. Kimbilir olay nasıl gelişti?
People
55
10) ne (alaka)
11.02.2019 16:47:20
Sn Ayşe(hekim) in yorumunun konuyla alakasını anlıyamadım. Yanlış habere mi gönderdi acaba ?
Yani burada şiddet gören, ölümle tehdit edilen bir meslektaşımız var. Şefkatle falan çözülecek bir olay gibi görünmüyor. Öncelikle insan kılığında dolaşan bu yaratıkları hizaya getirmek için sayın yetkililer harekete geçecek, özel sağlıkta şiddet yasası çıkacak. Çok kritik ve hayati bir meslek aşırı derecede yıpratıldı.
SON HABERLER
ETİKETLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA