Bakan Koca: Sağlık çalışanlarına 1 Ağustostan itibaren tavandan ek ödeme geliyor
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu...
Bakan Koca: Sağlık çalışanlarına 1 Ağustostan itibaren tavandan ek ödeme geliyor
19 Ağustos 2020 20:36 -

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu...

Daha önceki toplantılarımızda bu konuyla ilgili Maliye Bakanlığı ile çalışma olduğunu söylemiştim. Özellikle Kovidli hastalarla ilgili poliklinik, servis yoğun bakım  benzeri ve ilgili branş veya branş dışı hekimler ve sağlık çalışanları olmak üzere ek ödemenin 1 Ağustos'tan itibaren 3 aylık bir zaman diliminde ödeneceğini buradan söylemek istiyorum.

Ayrıca Kovidli hasta grubuyla daha çok uğraşmayan hekimlerimiz, sağlık çalışanlarımızla ilgili Ocak ayı esas alınarak ayrıca düzenleme yapılarak ek ödeme planlanıyor.

Aile hekimlerimizle ilgili olarak da gerçekten bu dönemde bütün hekim arkadaşlarımız gibi yoğun, özverili çalıştıklarını biliyoruz. Kovidli hastaların semptom takibi için sürekli devrede olmuş oldular. 1 Ağustos itibarıyla aile hekimleriyle ilgili olarak kovidli hasta takibi esas alınarak bir ek ödeme olacağını söylemek istiyorum. Bunun özellikle, sağlık çalışanlarımızın eforunun, gayretinin, özverisinin parayla ölçülemeyecek kadar çok çok önemli olduğunu iyi biliyoruz. İmkanlar ölçüsünde gayret ve çaba içinde çözüm getirildiğini bilsinler. İmkanlar ölçüsünde bu fedakarlığın karşılığını vermek noktasında gayret içerisinde olduğumuzu bilsinler. Bu noktadaki gayretlerinden ötürü de sayın Maliye Bakanımıza ayrıca teşekkür etmek istiyorum.


ÖZET:

"Türkiye'nin salgınla mücadelesine başarısızlık etiketi yapıştırmaya çalışan varsa ya salgının ne anlama geldiğini bilmiyor ya da bildiği kadarını da siyaseten unutmayı tercih ediyor.

İlaç tedariğinde herhangi bir sıkıntımız yoktur. Antiviral ilacın yerli üretimine 4 firma tarafından başlanmıştır.

Evde tedavide yeni bir uygulamaya geçiyoruz. Hekimlerimiz, 'Teletıp' denilen sistem sayesinde hastalarıyla doğrudan görüşme yapacak.

Kovid 19 ve diğer tüm hastalıklar dahil olmak üzere servis yatağı doluluk oranı yüzde 51,3, yoğun bakım yatağı doluluk yüzde 64,8, ventilatör doluluk oranı yüzde 31,7.

Temaslı zincirinde olduğu bilinen kişilere ulaşma oranımız son 45 gün içinde yüzde 98,9'dur."

Koca, HES mobil uygulamasına "riskli alan" özelliği kazandırdıklarını, Kırıkkale'de denenen bu özelliğin tüm yurtta hizmete gireceğini bildirdi.

Bakan Koca, "Mobil uygulamadaki riskli olan alan özelliği, gittiğiniz toplu mekanlarda karekod uygulamasıyla size bilgi verecek." dedi.

"21 Eylül'de okulların açılması yaklaşımı içindeyiz"

"Artışın kontrol altına alınması, hep birlikte bize bağlı. Maske, mesafe ve temizlik konusunda ödünsüz olun." diyen Koca, "21 Eylül'de okulların açılması yaklaşımı içindeyiz." ifadesini kullandı.

Sağlık Bakanı Koca, "SMA Tip-1, Tip-2, Tip-3 ilaçlarına erişimde hiçbir sorun yaşanmayacak." açıklamasında bulundu.

Kovid-19 tanı kitlerinin pahalı alındığı iddiasına ilişkin soruyu cevaplandıran Koca, şöyle konuştu:

"Siyaseti pandemiye bulaştırmayalım. Sağlık Bakanlığı yurt dışından alınan 8,75 dolarlık kit dışında, DMO'nun yaptığı ihalede ortaya çıkan 9,8 liranın üzerinde bir fiyat uygulaması yapmamıştır."


Sağlık Bakanı Koca:

Vaka sayılarımız bir süredir yükselişte. 1 Temmuz'da hasta sayımız 1192 idi. Bu sayı dün 1263 olarak gerçekleşti. Her artış uyarıcı olmalıdır. Artışlar yılgınlığa, yenilgi duygusuna yol açmamalıdır.

12 Haziran'da yeni hasta sayısının 1592 olduğunu güç birliğine bunun altına çektiğimizi unutmayın. Gereken başarıda ısrardır. Çeşitli sebeplerle zaman zaman vuku bulacak artışlar bizi yıldırırsa zafer uzar, alacağımız yara büyür. Sizleri dirayetli, inançlı olmaya davet ediyorum. Yarınlara bakmaya davet ediyorum. Salgınla mücadelemiz başarıyla sürüyor. Bundan kuşkunuz olmasın. Türkiye'nin mücadelesine başarısızlık neticesini etiketlemeye çalışan varsa salgının ne anlama geldiğini bilmiyor ya da siyaseten unutmayı tercih ediyor.

Önemli olan mücadalede istikrardır. Koronavirüse karşı geldiğimiz noktayı özetlemeye çalışayım. Günlük tabloda test sayısı, yeni hasta sayısı, ağır hasta sayısı başlıklarda öne çıkan üçüdür.

Test sayımız dün 82 bin olarak gerçekleştirdi, birkaç gün içinde 100 binin üzerine çıkabilecek. Kronik hastalığı olmayan kişiler evlerinde izole olarak istirahat edip tedaviyi uygulamaktadırlar. Sağlık ekiplerimiz bu kişilerle birinci, üçüncü, yedinci, ondördüncü günlerde irtibat kurmaktadır.

Önümüzdeki günlerde hekimlerimiz tele tıp denilen sistem sayesinde hastalarıyla doğrudan görüşme yapacak. Türkiye hastaların Kovid19 tedavisini erken aşamada başlatmaktadır. Tedaviye erişim kolaylaşmıştır. Riskli gelişmelerin önü alınmaktadır. İlaç tedavilerinde sıkıntımız yoktur. Antiviral ilacın yerli üretimine 4 firma tarafından başlanmıştır. İlaç ve tedavi giderlerinin devlet tarafından karşılandığı nadir ülkelerden biriyiz.

Dün ağır hasta sayımız 686'ya ulaştı. Bu gruptaki hastalarımız kronik hastalığı olanlarla büyüklerimizden oluşmaktadır. En üzücü sonuçları bu hasta gruplarında görmekteyiz. Tedavileri gerçekten büyük güçlüklerle gerçekleşiyor. Vaka tablosunda her gün karşımıza çıkan vefat sayılarının arkasında sağlıklı bir insanın asla bilemeyeceği çırpınışlar var.

Kontrollü sosyal hayatın üç basit kuralı olan maske, mesafe, temizlik kuralına uyarken bizler sadece hastalığın yayılmasını önlemiyoruz. Ağır hasta sayılarını, vefat sayılarını azaltıyoruz.

Türkiye salgınla mücadelede filyasyon çalışmasının çok büyük yararlarını gördü. Filyasyon ekiplerimiz dünya televizyonlarına konu aldı. Filyasyon ekibi sayımız 9 bin 344'e çıktı. Her ekipte bir hekim görevlendirdik. Temaslı kişilere ulaşma oranımız yüzde 98.9'dur. Sivas ve Urfa'da kısa bir süre yaşanan yoğun bakım yoğunluğu haricinde bir sorun yaşanmamıştır. Servis yatağı doluluk oranı yüzde 51,3'dür.

Sağlık çalışanlarımız, hastanelerimiz ihtiyaca cevap verecek güçtedir. Günler geçtikçe tanı konmuş kişi sayısı, temaslı sayısı artıyor. Süreçte her bölge kendisine has özellikler gösteriyor. Biz de salgınla bölgesel şartlar içinde mücadele yöntemini seçtik. Salgınla mücadele yerelde mücadele özelliğine ulaştı.

Her şehirde valilerimiz başkanlık ettiği kurullarda kararlar alıyoruz. Vaka artışların dikkat çektiği illerde ortalama haftada iki toplantı düzenledik. 10 şehirde vaka sayısı düştü, 12 şehirde stabil hale geldi, 7 ilde mücadelemiz devam ediyor.

Teknolojinin gücünden yararlanmak isteyen her yurttaşımızın heyecan duyacağı haber vereceğiz. Bakanlığımız hes adlı mobil uygulama geliştirmişti. Şu anda pilot bölge olan Kırıkkale'de denenen bu özellik ay sonunda tüm yurtta hizmete gidecek. Gittiğiniz toplu mekanlarda kare kod uygulamasıyla size bilgi verecek. Yakın tarihte orada kovid hastası veya temaslı bulunmuş mu veya bulunuyor mu onu öğreneceksiniz.

Hes kodu üreten vatandaş sayısı 25 milyonu geçti. Hastalığı veya teması sebebiyle izolasyonda olması gereken 95 bin kişinin kuralı ihlal ederek uçak, tren, otobüse binmeye çalıştığını bu uygulamayla tespit ettik, engelledik.

Ev izolasyonları da hes adlı mobil uygulamayla denetlenmektedir. Eksikler, yanlışlar elbette olacaktır. Geçen haftalar içinde bazı şehirlerimizde hatalardan kaynaklanan şikayetleri aldık. İnsanlar yorulabilir, insan kaynaklı sorun tespit ettiğimiz yerlerde değişikliklere gittik, altyapımızı güçlendirdik.

Sağlık çalışanlarımızdan hizmet alırken onlara güvenimiz, saygımız tam olsun. Altına girdikleri yük, taşınması kolay yük değildir. Hastaları için mücadele ederken birçoğu hastalığa yakalanıyor. Başka bir meslekte bunu göremezsiniz.

Toplum olarak bir mutabakat sağladık, amacımız insan sağlığını korumak, bu süreci en az acı ve ızdırapla atlatmak, gözümüzde tüten normal hayata dönmek oldu. Zayıflama işaretleri veren birlik ve beraberliğimizi, mücadele dostluğumuzu bozmayalım.

Hayatın nasıl alt üst olabildiğini görebiliyoruz. Nefes almanın mucizevi bir keşfe dönüşebileceğini keşfedebiliyoruz. Savaşın kayıpları karşısında kazandırdıkları da var. Gelişen insanlık hassasiyetlerimizi, ödev duygularımızı aramızda kalıcı kılalım. Bizi başarılı kılacak olan ahlak, diğergamlık ve başkasının hayatına saygıdır.

Bizim için endişelenler var, aynı endişeyi biz diğer insanlar için yaşıyoruz. Her insanın biricik olduğunu hatırlıyoruz. Salgınla mücadele unutulmuş, hasletleri geri getiriyor. Savaşı yeniden öğrendiğimiz hasletlerle kazanacağız. Bizler sağlık ordusu olarak sizler için elimizden gelen herşeyi yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Bundan sonra da yapacağımız her hasbihalde devletimizin, bilim insanlarımızın, bakanlığımızın yaptıklarının bir konuşmaya sığmayacağını göreceksiniz.

Sizden istediğimiz maske, mesafe, temizlik tedbirlerine uymaktır. Mücadeleyi kazandığımız güne kadar hayat tarzımız kontrollü sosyal hayat olmalıdır. Sizleri tedbirlerde yeniden dayanışmaya davet ediyorum.

Okullarda yüzyüze eğitime geçilecek tarih başka açılardan da önem arzediyor. Sonbahara girmiş olacağız, grip vakaları artmış olacak. Çok dikkatli olmanızı rica ediyorum. Tedbirlere uyarsanız işimiz kolaylaşacak. Koronavirüsle gribin bulaşma yolu aynıdır. Aynı tedbirlerle ikisini de önleyeceksiniz.

Kovidin zaman içinde grip gibi hastalığa dönüşeceği dillendiriliyor. Hastalığın düşüşe geçtiği haberleri temkinle karşılanması gereken iyi haberlerdir. Yayılım arttıkça direnci düşük olan insanlara virüs kolay bulaşacaktır. Bu haberleri hastalığı yeneceğimizin işaretleri olarak kaydetmeli, kurallardan asla taviz vermemeliyiz.

Bugünkü günlük tabloyu açıklamak istiyorum

Toplam hasta sayımız 1303.
Vefat eden vatandaşlarımızın sayısı 23.
İyileşen hasta sayımız 1002, yani hasta sayımız iyileşenlerden daha fazla.
Test sayımız ise 87 bin 223.

Önümüzdeki günler testte 100 binlere ulaşacağımızı tahmin ediyorum. Toplam vefat sayımız bugünkü sayılarımızla birlikte 6 bin 39. Zatürre oranımız yüzde 7. 4.

Zatürree oranımız giderek azalmakta. Önemli sebeplerden birisi son dönem antiviral ajan olan favipraviri artık Türkiye'de üretebilir olduk. 4 firma şu an bu ilacı Türkiye'de üretebilmekte. 4 firma ile de ihaleleri yapıldı, bir sabit rakam üzerinden 4 firmanın da bu tedarikte katkı sağlaması planlanmış oldu. Elimizde bu anlamda yeterli miktarda Türkiye'de üretilen ilacın olduğunu çok rahat söyleyebilirim.

Ağır hasta sayımız da artıyor. Son 1 ay boyunca sürekli bir artış içinde artmış oldu. Bugün ağır hasta sayımız 719. Ağır hasta sayımızın azalıyor olması bizim için önemli olacak. Bu oranın da önümüzdeki haftalar azalmasını bekliyoruz.

 


Milli Eğitim Bakanlığımızla birlikte özellikle eğitimle ilgilenen Halk Sağlığı ekibi Bilim Kurulu ile iletişim halinde. 21 Eylül'de okulların temelde açılmasından yana yaklaşım içindeyiz. Kademelendirme tarzında olur muhtemelen. Önümüzdeki haftalar Milli Eğitim Bakanlığımızla netleştirerek açıklaması yapılmış olur. Bazı sınıfların bir şekilde eğitime başlaması gerektiğini biliyoruz. Genel anlamda 21'inde eğitiminde temelde başlamanın esas, ama eğer salgındaki seyir farklı seyrederse kademelendirme yöntemiyle bir noktaya gelinmiş olur. Gerektiğinde uzaktan, online, hibrit gibi karma yöntemler de olabilir. Ama biz 21'inde başlaması şeklinde bir yaklaşımı benimsiyoruz.


 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
7
1) Yücel Güliçen (Ths)
07.09.2020 23:10:05
Pandemi ek ödeneğinden faydalanamadım ve ben hastabakıcı kadrosunda ameliyathane depocusu olarak görev yapmaktayım. Aynı alanda çeşitli kadrolarda her hastaya hizmet veren ve kimi arkadaş bu ek ödenekten faydalandı aynı odada yan yana çalışan diğer arkadaş almadı. Bu nasıl bir adalet bizler insana hastalığı süresince çeşitli evrelerde hizmet veren bir sağlık personeli sayılmayan sağlık hizmeti veren sağlık sektörü içinde sağlıkçı sayılmayan üzgün kırgın ve hizmetimizin karşılığını alamayan bir grubuz ben hakkımızı bize çok görenleri allaha havale ediyorum.
People
8
2) A (İ)
02.09.2020 15:45:17
uz dr arkadaşım; tabiki reva değil. Zaten yorumumda söyledim bunu. Ben istisnayım dedim. Birçok doktor 10 -15 arasında kalıyor. Hatta 0 döner çekenler de var dedim. Altın karşısında resmen bittik zaten.
People
13
3) uzm dr (uzm dr)
02.09.2020 15:10:41
A İ , adlı dr arkadaşımız , herkes sizin gibi alamıyor , ben sadece ve sadece 8000 lira aldım ağustosta sizce bu reva mı , 11 yıllık uzm dr olarak mesleği bırakmayı düşünüyorum , aşırı derecede yıprandım ve tükendim .
People
32
4) dr.onok (doktor)
01.09.2020 22:14:27
Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kuruluşlarında dağıtılan ek ödemelerin tavandan verilme nedeni , Pandemi sürecinde Covid 19 virüsü ile enfekte olabilme riskine karşı bazı çalışanlara bu riskten dolayı maddi destek vermekti. Ama beklenilenin aksine bu virüs ile sadece tavandan ek ödeme alanlar değil tüm sağlık çalışanları AYNI ORANLARDA enfekte oldular. sonuç olarak CORONA riski taşıdığı söylenen bir kesim fazla ek ödeme aldı ama garip bir şekilde CORONA OLANLAR hatta bu yüzden sağlıklarından olanlar ve ölenler tavandan ek ödeme alamadılar...İNŞALLAH bu sefer sağlık camiası arasında ayrımcılık yapılmaz...MESELE CORONA POZİTİFLİĞİ RİSKİ İSE HASTANENİN HER YERİNDE AYNI RİSK VAR. hastaların ve numunelerinin binlerce kez dolaştığı merkezi havalandırma sisteminin olduğu bir hastanede herkes bu virüsden nasibini alacaktır. bu nedenle depocusundan uzman doktoruna hemşiresinden laboratuvar teknisyenlerine bütün çalışanlar ek ödemeyi tavandan almayı hakediyor.
People
38
5) dr.onok (doktor)
30.08.2020 18:13:05
performans sistemi yerine daha adil ve gerçekçi bir sistem getirilebilir. önerim; maaş hesaplama cetvelinde;
1- kadro unvan katsayısı,
2-branş katsayısı,
3-bölge farkı
4-görev süresi katsayısı
5-özel birim çalışma katsayısı
bu 5 temel puanlandırma ile adil bir maaş hesabı yapılabilir.
People
49
6) k.y.m. (dr.)
28.08.2020 15:54:51
Laboratuvarda gece yarılarına kadar bazı günlerde sabahlara kadar Covid PCR testlerini yapan ve değerlendiren mikrobiyoloji uzmanları günlerce viral yükle karşılaşıyorlar...her türlü riski alıp pandemide en ön cephedeler ve karşılığında alay edilircesine ek ödeme kriter katsayıları düşürülüyor.Ne diyeyim ? Allah bu düzenlemeyi yapan bakanlık yetkililerine akıl fikir versin!
People
55
7) dr.mikro (hekim)
28.08.2020 14:36:46
A(İ) siz belki de verdiğiniz rakamlar ile %1 lik dilimdesiniz. Çoğu hekim 10-20 bin arası alıyor demişsiniz ama bu aralık çok yüksek bir aralık. Aralık şöyle olur 8-10 bin dersin anlarım 20 bin 10 binin iki katı yapmayın böyle. Biraz abartma huyunuz var gerçekten 29 bin kazanıyorum dediğiniz rakamları toplayınca 25 bin çıkıyor arada 4-5 bin var :)

Sonuç olarak hekimlerin büyük bir çoğunluğu %60' ı 8-10 bin bandında %20'si 10-15 bin geriye kalan %10 15 bin üzerindedir.
Yineliyorum asıl sıkıntı temel maaşın 4.500-4.800 TL arası olmasıdır ya tüm hekimlere sözleşme hakkı verilmeli ya da tümünün maaşı sözleşmeli hekim düzeyine çıkarılmalıdır. Bizim gibi artık performans alamayan binlerce hekim var...
People
28
8) Kamil Ömür (Uz. Dr)
28.08.2020 14:19:25
Peki senin hastane Ağustos da nasıl 14.000 verdi? Ödemiş te 8000 civarında alan arkadaşımın Haziran döneri 361 lira, Temmuz 302 lira. Seninki nasıl düşmez? Fatura yok ki doğru dürüst. Endoskopiler durmuştur ( acil dışında). Enteresan
People
7
9) A (i)
28.08.2020 12:28:22
asıl aslan vatandaş haksiz suçlama ile bizi karşısına alıyor ve paragöz kötü insan muamelesi yapıyor. Kamil bey, ismimi vermediğiniz için teşekkür ederim. Ben de eskiden ismim ile yorum yazardım. Ama kendi çalıştığım yerde dahi meslektaşlarım haksız linç yapınca rumuz kullanıyorum artık. Gerçekler milletin işine gelmiyor çünkü. Ama ilk defa meslektaşlarımı savunduğum halde yine linç yedik. Hem ben bu rakamlara çok az kişinin ulaştığını da söyledim. Bazi arkadaşlar 0 döner çekiyor. 8 bine talim ediyor.
People
1
10) A (i)
28.08.2020 12:17:18
Selçuk bey gerçekten pes; yahu hekimleri savundum, provokatör mü oldum? Ayrıca kamil bey benim kim olduğumu biliyor. Kamil bey benim bir yalan borcum yok. Yalan söylemem için bir sebeb de yok. Aslan denen vatandaş resmen tüm doktorları haksız yere suçlamış. Ben de hakkımızı savundum. Nasıl provokatör olduğumu anlamadım. Pes gerçekten. Ayrıca çoğu doktorun 10-20 bin arası aldığını da söyledim. Adam 30 bin alıyorsunuz, aşağı yatıyorsunuz, hasta bile bakmıyorsunuz diyor yahu. Bu suçlamanın sistem ile ne alakası var!!!??
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)