Bakan Koca: Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı ile ilgili köklü değişiklikler gündemde
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı'na ilişkin reform niteliğinde bazı değişiklikler yapmak istediklerini ve bunların martta yapılacak sınavda da geçerli olması için çalıştıklarını bildirdi. Bakan ayrıca sağlıkta şiddet konusunda da açıklamada bulundu.
Bakan Koca: Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı ile ilgili köklü değişiklikler gündemde

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

26 Kasım 2021 08:31 - AA Ahmet Sertan Usul - Burcu Çalık Göçümlü

Koca, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının 2022 yılı bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Sağlık Bakanı Koca, 40 bin sağlıkçı atamasına ilişkin de "KPSS puanına göre ÖSYM tarafından yapılacak yerleştirmeyle mülakat yapılmadan 30 bin sözleşmeli sağlık personeli alım süreci başlıyor. Ayrıca yine mülakat yapılmadan kurayla 10 bin sürekli işçi alımı da yapılıyor olacak." bilgisini verdi.

Koca, hemşire, ebe, sağlık teknisyeni, sağlık teknikeri, psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog, odyolog, çocuk gelişimcisi, diyetisyen, fizyoterapist, iş ve uğraşı terapisti, dil ve konuşma terapisti unvanlarında alımların olacağını da sözlerine ekledi.

Sağlık çalışanlarının, özellikle hekimlerin maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesini çok önemsediklerini belirten Koca, "Komisyona bir torba yasa geleceğini vekillerimizden öğrenmiş bulunuyoruz. Bakanlık olarak çalışanlarımızın özlük haklarıyla ilgili taleplerimizi ilettik, bu konuya en az bizler kadar önem verdiğinizi biliyor ve görüşmeler sırasında kıymetli desteklerinizi bekliyoruz. Öneri anlamında, özellikle sabit ek ücretin artırılarak genel bütçeye aktarılması, mesai sonrası çalışmanın isteğe bağlı olarak yeniden getirilmesi, emeklilikte de önemli oranda bir düzenleme yapılması." diye konuştu.

Daha önce bir ek gösterge düzenlemesinin yapıldığını ama çalışanlar için geçerli olmadığını anımsatan Koca, "O noktada da bir düzenlemenin yapılması gerektiği kanaatindeyiz ve en az hakim arkadaşlarımız kadar bunun düzeltilmesi gerektiğini düşünüyoruz." dedi.

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı ile ilgili reform niteliğinde düzenlemeler gündemde

Sağlık Bakanı Koca, asistan hekimlerin tıpta uzmanlık eğitimiyle ilgili sorunların da bulunduğunu dile getirerek, "Bu noktada reform niteliğinde bazı değişiklikler yapmak istiyoruz. Mart ayındaki sınavda da geçerli olmasına çalışıyoruz. Yıl sonuna kadar bunu netleştirmek istiyoruz. Özellikle uzmanlıkla ilgili bildiğiniz gibi 4. sınıftan itibaren tıp öğrencilerimiz dershaneye gider. 4, 5, 6'ncı sınıfta okulla pek ilişkisi olmaz demek istemiyorum ama genelde pratikte uygulama böyle." ifadelerini kullandı.

Bununla ilgili yeni planlamalara değinen Koca, "Soruların çekirdek müfredattan sorulması, dershanelerdeki küçük nüanslarla farklılığın oluşturulmasının önüne geçilmesi gerektiği kanaatindeyim. Dolayısıyla çekirdek müfredattan soruların sorulması, lise başarı puanı gibi okul başarı puanının mutlak ilave edilmesi, özellikle görev süresinde beşinci, altıncı bölgelerde çalışma durumuna göre, yaptığı hizmet esas alınarak bir hizmet puanının ilave edilmesi gerektiğini düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Milletvekillerinin araya girmesi üzerine Bakan Koca, "Yani okulda verilen derslerden soruların sorulması, okulda bir şekilde ilginin daha yoğunlaşmasından bahsediyorum. Dershaneyi kapatmaktan bahsetmiyorum." açıklamasında bulundu.

"Köklü bir değişiklik yapmamız gerekiyor"

Fahrettin Koca, nitelikli kliniklerin sayısının artırılması, üniversitelerle birlikte var olan kliniklerin daha da nitelikli hale getirilmesiyle birçok alanda yaygın bir eğitimin planlanması gerektiğini söyledi.

Bu planlamaların ne anlama geldiğini en iyi tıp öğrencilerinin anlayacağının altını çizen Koca, şöyle devam etti:

"Şu anda özellikle öğrenciler TUS'ta 4-5 branş dışında tercih etmiyor. O 4-5 branşa giremediğini düşünen hekimler ise genellikle yurt dışını düşünüyor. Bizim köklü bir değişiklik yapmamız gerekiyor. Hem mali durumunu hem emeklilik durumunu hem çalışma durumunu hem de uzmanlık sınavını revize etmemiz gerekiyor. Bunu da önümüzdeki sınava mutlak yetiştirmemiz gerekiyor. Yani çocuklarımız gelecekten umutlu olmalılar, istediği branşa girebilme imkanının zor olmadığına inanıyor olmalılar. Bununla birlikte asistanlık eğitimiyle nitelikli klinik sayılarının artırılmasıyla birlikte 36 saat çalışmayı da zaten biz istemiyoruz, insani bulmuyoruz. 24 saat çalışmayı da insani bulmuyorum. Hedef bana göre 16 saate doğru inmeli. Bunun bugünden yapamayabiliriz ama iki, üç yıl sonra bunun yapılabilirliğini şimdiden planlamamız gerektiği kanaatindeyim."

Sağlıkta şiddetle mücadele

Şiddetin asla kabul edilemez olduğunu vurgulayan Koca, bu konuda ifadelerin iş yerinde alınması, salıverilmenin önüne geçilmesi, kasten işlenen şiddet suçlarında cezaların yarı oranında artırılmasına yönelik düzenlemelerin hayata geçirildiğini anımsattı.

Bakan Koca, bu düzenlemelerin yeterli olmadığını belirterek, "Bu noktada yapılması gereken, fiziksel ortamların rehabilitasyonu, yorgunluk ve bitkinliğe yol açan aşırı iş yükünün azaltılması, malpraktis ve tazminat tehdidinden kurtulmaya yoğunlaşıyoruz. Meclis'ten geçmediğini gördüğümüz hükmün açıklanmasının geriye bırakılması ile hapis cezasının seçenek yaptırımlara çevrilmemesi kabul edilmedi. Bunu da sizlerden ve yüce Meclisimizden bekliyoruz. Bütün bunlarla ekip ve dayanışma ruhunu tekrar hekim ve sağlık çalışanlarımızla kazanmak istiyoruz." diye konuştu.

Merkezi Hekim Randevu Sistemi

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevuların 10 dakika olarak verildiğini ve bunun birçok branş için yeterli olmadığını bildiklerini söyleyen Koca, günde ortalama 1,4 milyon hastaya bakıldığını, bunların 400 bininin acile gelen hasta olduğunu, 1 milyon kişinin polikliniklerde muayene edildiğini kaydetti.

MHRS'den her gün açılan 600 bin muayene randevusundan 450 bininin alındığına ancak 1 milyon kişinin muayene edildiğine dikkati çeken Koca, bazı branşlarda eksiklikler olduğunu belirtti.

Koca, MHRS'deki sorunun ağırlıklı olarak cildiye, göz, psikiyatri, çocuk ve yan dallar ile kulak, burun, boğaz branşlarında olduğunu dile getirdi

"İlaç hammaddelerinin temininde sıkıntı yok"

Hastaların bazı ilaçları bulamadığına ilişkin iddialara yanıt veren Koca, gribin geçen yıl neredeyse görülmemesi sebebiyle firmaların bu yıl da benzer durumun yaşanacağını düşünerek yeterli miktarda üretim yapmadığını söyledi.

Koca, bu yıl soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıkların oranının 3-4 kat arttığına işaret ederek, "Dolayısıyla bu anlamda bir sorun var, 'yok' demiyorum. Bununla ilgili daha çok jenerikleri mevcut, istediğiniz ilaç olmayabilir ama etken maddesi aynı veya benzer olan başka ilaçlar var. Dünyada yaşanan hammadde ve lojistik problemine rağmen ülkemizde üretilen ilaç hammaddelerinin temininde sıkıntı yok." dedi.

İlaç fiyatlarının her yıl 15 Şubat'ta düzenlendiğini anlatan Koca, şöyle devam etti:

"Bu fiyat düzenlemesi, bir önceki yılın avro kurunun ortalama yüzde 60'ı oranında yapılır. Bunu 2 ay sonra ilan ediyor olacağız. Dolayısıyla bu yıl dövizdeki artışı da görüyoruz. Bu dövizdeki artışı yer yer istismar etmek isteyenler olabilir. Eczacılar anlamında söylemiyorum, üreticiler, depocular dahil olmak üzere söylüyorum. İlaç Takip Sistemimiz var, yoğun şekilde denetim yapmak zorundayız. Bu denetimi de yoğun şekilde başlattık. Bu anlamda vatandaşımıza sorun oluşturmamak noktasında gayret içindeyiz."

Koca, Konya'daki bir hastanede oksijen tükenmesi sonucu 8 kişinin vefat ettiğine yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığının altını çizerek, "Bununla ilgili hem başhekimliğimiz, Bakanlığımız hem de Konya Valiliği soruşturma açtı. Her iki soruşturmanın bilirkişisine gidildi. Yoğun bakım ve anestezi uzmanlarının da bulunduğu bilirkişi raporunda, oksijen temini eksikliğinden kaynaklanan mağduriyet olmadığı tespit edildi." diye konuştu.

TÜİK tarafından 2020'deki ölüm sebeplerinin neden açıklanmadığına ilişkin soruyu yanıtlayan Koca, "O, TÜİK'in sorunu, açıkladığında hepimiz göreceğiz." dedi.

Bakan Koca, Kovid-19 nedenli ölümleri, Dünya Sağlık Örgütünce (DSÖ) belirlenen kriterler kapsamında PCR testi pozitif çıkanlara göre bildirdiklerini vurguladı.

Koronavirüs geçirenlerde hastalığın bıraktığı hasarlardan dolayı, gelecek 3 yıl boyunca mevcut ölümlerin 3-4 katı kadar kayıp beklendiğini belirten Koca, "TÜİK açıkladığında en az 2 hatta 3 kat olduğunu göreceğiz. Kovid-19'un yıkıcı etkisi basit değildi, çok büyüktü. O nedenle aşı son derece önemli." ifadesini kullandı.

Görüşmelerin ardından Sağlık Bakanlığı ve ilgili kuruluşlarının 2022 yılı bütçeleri kabul edildi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) Metin Doğan (Öğretim Üyesi)
02.12.2021 15:42:22
Sayın Bakanım,
Öğrencilerimizin dershaneye gitmeden ihtiyaçlarının okulda giderilmesi anlamında çabalarınızı takdirle karşılıyorum. TUS sorularının çekirdek eğitim programına uygun hazırlanmasını eğitimde birliğin sağlanması ve kalitenin artırılması bakımından çok değerli buluyorum. “4, 5, 6'ncı sınıfta öğrencinin okulla pek ilişkisi olmaz” şeklinde bilgilendirildiğinizi görmekteyim. Fakat bu bilgi Benim Fakültem için geçerli değildir. Birçok fakültede özellikle dördüncü sınıf ve altıncı sınıfta devam konusuna dikkat ettiğini biliyorum. Hatta çocukların pratik uygulamalar adında gereğinden fazla yıpratıldığını düşünüyorum. Teorik uygulamalar yan dalları bile kapsayacak boyutta yüklü bir program içermektedir. Bu konuda sadeleştirmeye bile ihtiyaç duyulabilir diye düşünüyorum.
“… lise başarı puanı gibi okul başarı puanının mutlak ilave edilmesi…” konusuna gelince; Bizim yatay geçiş komisyonlarında gördüğümüz ve gözlediğimiz kadarıyla bazı fakülteler notu aşırı fazla veriyor, bazıları da aşırı düşük veriyor. Bu durum fakülteler arasında haksız rekabet doğuracaktır. Özellikle özel üniversitelerden bazıları avantajlı konuma geçecektir. Bazı köklü üniversiteler de ona ayak uydurmak için not yükseltme durumlarına düşecek ve eğitim kalitesi düşecektir. Üniversiteyi bitirmiş gençlerin ne istediğini, neyi ne kadar öğrenmesi gerektiğini kendilerine bırakmada fayda olduğunu düşünüyorum. Hatta TUS’ta seçtiği bölümle ilgili soruların katsayısının daha yüksek tutulması gerektiğini, o bölüme uzak branş sorularının ağırlığının azaltılması gerektiğini düşünüyorum.
Bu konuda Tıp Fakültesi Dekanlar Konseyinin de fikrinin alınmasın faydalı olacağını umuyorum.
Saygılarımla
Prof. Dr. Metin Doğan
Meram Tıp Fakültesi Dekanı
People
4
2) eski tabip 2 (dr)
29.11.2021 21:45:05
eski doktor rumuzundaki yazı kadın-doğum olacaktır. klavye kurbanı.kusuruma kalmasın okurlar.
sonuçte bu aşamalardan geçti. bunlar eah. üniversitler cpa cerrahpaşa ankara 2-3 sene volnter adı altında bedava çalışan vardı. sonra burslu uzmanlık öğrenciği çıktı. burs yok. babadan. o zaman 4 yıl para almadan çalışılır ihtisas yaplılıdı. TUS ile oynamayın
People
0
3) drsurrg (cerrah)
28.11.2021 20:50:17
....düzelmez
People
4
4) Dr (Cildiye )
28.11.2021 14:39:36
Cildiye ile ne alip veremediğiniz var bilmiyorum, hekimler olarak birlik oluşturup topyekun haklarımızı arayacagimiza birbirimize uğraşıyoruz, hepimiz iyi olalım demiyoruz , illa ben iyi olayım diğerlerinin ne hali varsa görsün diyoruz, sehir hastanesinde cildiye uzmaniyim, sayımız öyle azaldı ki asistanların sayısı artınca bölünen döner nedeniyle emin olun her bölüm bizden çok döner alıyor zaten
People
5
5) dr.mikro (hekim)
28.11.2021 11:20:14
''Doktor dışı sağlık personelimizin sabit ek ödemelerinde toplu sözleşmeyle artış sağladık.'' Sağlık-Sen sendikasının toplu sözleşme marifeti, hekimlere atılan kazık. Tabi ki artsın az bile arttı ama sıkıntı şurada bu artış hekimlerden karşılanacak. Örn bir sağlık çalışanına yapılan 400-500 TL artış bir hekimin ek ödemesinin 2000-3000 TL azalmasına yol açacak.(Hekim dışı sağlık çalışanı sayısı fazla ve pasta sabit) Bu ne demek düzenleme yapılmazsa (en mantıklı çözüm sabit ek ödemelerin maaşa eklenerek genel bütçeden karşılanması)

Kendi branşımdan örnek vereyim PDC mağduriyeti olan arkadaşlar uzun süredir maaş+sabit alabiliyordu. Pandemi başlangıcında katsayımız düşürüldü sabit dışı aldığımız ek ödeme pula döndü.
2022 den itibaren hekimlerin büyük bir çoğunluğu maaş+sabite mahkum kalacak.

Sayın bakan bu sorunu çözmezseniz bir ay sonraki tablo bu olacak her şeye zam gelirken bizlerin geliri her geçen gün eriyor.
People
13
6) Uzman dr (Dr)
28.11.2021 08:31:10
Cildiye ftr aile hekimliği temel bilimler halk sağlığı gibi risksiz ve tus puanı çok yüksek olan branşlar ile cerrahileri kıyaslayalım. Cerrahide her yaptığın ameliyat basına risk alıyorsun. Davada bilir kişi komplikasyon bile dese Yargıtay bozup ceza veriyor . Daha yeni Yargıtay down sendromu ile alakalı karar verdi malpraktis diye. Net ücret cildiye ile cerrahiler aynı. Hatta özelde cildiye çok daha fazla kazanıyor. Asistanlıklarına bakacak olursak cerrahi asistanı 15 gün 36 saat nöbetten başlar. Hocalar baskı yapar kıdemlisi baskı yapar ve hatta ünv hastanesi hemşiresi bile baskı yapar. Hastanedeki paspas bile ondan değerlidir. Böyle bir ortamda kim cerrahi asistanı olmak ister? Şu an imkanı olan herkes tus çalışıyor risksiz branş kazanayım diye şu an hiç bir doktorun maaşı trilyonluk tazminat davası ödeyecek durumda değil. Ya risk alan trilyonluk tazminat açılan doktorların maaşını bunu ödeyebilecek kadar yükseltin asistanların çalışma şartlarını hoca mobingini düzeltin. İnsanları risk almaktan korkar hale getirdiniz. 20 sene önce herkes kadın doğum diye kalp damar diye ölüyordu. Pediatri ilk 100 le alırdı kadın doğum ilk 20 yi alıyordu. Şu an hiç kimse bu branşlara girmiyor bölümler boş. Maaşımız olası tazminat davasını ödemiyor. Hasta yakınları en küçük komplikasyon da doktor hatası diyor. Bilir kişi doktor suçsuzdur dese bile Yargıtay bozabiliyor. Böyle bir ortamda maaşlar iyileştirilmeden malpraktis davalarına açıklık vermeden cimere saçma sapan şikayetler oldukça sağlıkta şiddet arttıkça imkanı olan herkes tus çalışıp risksiz branşları tercih edecektir. Geçen sene kadın doğum uzmanı arkadaşım istifa edip tus çalışıp halk sağlığına yerleşti. Bir gün ameliyat edecek cerrah bulamayacaksınız.İmkanı olan yurt dışı imkanı olan tus çalışıyor. Eskiden Azeriler gelirdi tus ile artık onlar bile Türkiye’de doktorluk yapmak istemiyor 600 dolara çalışan dünyadaki en ucuz doktorlarız yabancı doktor bile gelmez artık ülkeye 500 dolar için. Maaşlarımız çok düşük
People
4
7) Hakan (Dr)
27.11.2021 16:20:21
Cerrahi bilimlerde 1 yıllık asistanlık sonrası el becerisi nedeniyle iyi cerrah olamayacağına inanan hekime aynı alanın dahilisine geçme imkanı verilmeli
böylece cerrahi yeteneği olmayan cerrahların ömürlerini BH yardımcısı, endoskopi yapmaya çalışan genel cerrah, anjiyo yapmaya çalışan KVC, anevrizma ameliyatı yapacak yeteneği olmadığından koil yapmaya çalışan beyin cerrahı olarak ziyan etmeleri önlenmeli. 1-2 yıl cerrahi bilimleri denesin olmuyorsa dahiliyeden sınavsız devam etsin
People
12
8) Tus kazanmış köle (Dr)
27.11.2021 15:03:35
Sayın bakanım gerçekten sorunun tus olduğunu mu düşünüyorsunuz? Tus düzelince hekimlerin tüm motivasyonu yerine gelip o 4-5 branştan farklı branşlar mı düşünecekler? Ben 62 puanla anesteziye yerleştim 4 sene önce. hala gün aşırı nöbet tutuyorum hocalarım zorla kendi özel vakalarına sokuyor mdö parası almıyorum. Nöbet ertesi akşam 7 de işten çıkıyorum ertesi sabah tekrar 8 de işe giriyorum. Ben geçen hafta uykusuzluktan kaza yaptım Allah’a şükür cana gelmedi ama nöbete giderken yaptım aynı rümeysa doktorun yaptığı gibi. İşe ilk başladığımda 10 maaşıma sıfır golf alıyordum şu an 30 maaşıma ikinci el Polo bile alamıyorum. İntörnken bedava nöbet tuttum 300 TL ye bedava kölelik yaptım. Lütfen doktorların geleceğe güvenle bakmasını istiyorsanız riskli branşların maaşını yükseltin insanları dermatoloji gibi risksiz branşları seçmek için tus çalışmak zorunda bırakmayın. Bizim korkumuz malpraktis -sağlıkta şiddet -net ücretin çok düşük olması -bedava nöbet tutmak- hocaların kendini Allah sanması sana herşeyi yaptırmaya çalışmaları - gün aşırı nöbet tutmak- nöbet ertesi akşam 7 de çıkmak- özlük hakları.. bakanım ben istifa etmiş bir doktorum tekrar tus çalışıp nöbeti olmayan risksiz bir branş istiyorum. Kazada ölüm olmadı ama oladabilirdi. Bu çarkın dönmeme sebebi tus sınavı değil. Biz insan sevgisi ile tıp yazdık evelallah doktorluk insan sevgisi kalbimizde ama bu sağlık şiddet malpraktis acımasız nöbetler acımasız hocalar acımasız kıdemliler bunlara dur diyin . Biz de insanız. Emin olun istifa edenler de tus çalışanlarda tek bu sebepten.
People
2
9) Dr (Doç)
27.11.2021 14:04:45
Her seyi algı olarak yönetiyorum deseniz ya . 2 yıl once pandemi yokken döner maas 16 nin alıyordum aylardır 15 i bulmuyor maas guya 4 kere zam aldı .halktakı algı haberler ise doktorların herseyı 2 katına cıktı seklinde babam bile öyle diyor. Hep lafla bizim kusak oyalanır ama gençler yurt dısı kapiş
People
3
10) Dr (Dr)
27.11.2021 10:55:13
Hocalar sözlüde siyasi yaklaşacak, bazısı başörtülünün, bazısı mini eteklinin, bazısı doğulunun notunu kıracak.. Özel ünide zenginin yandaşın notu yüksek tutulacak. Allah rızası için bir yere bari torpil siyaset girmesin, yıldık attık, illallah ettik!
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)