Bakanlık, evde sağlık hizmeti için '444 Evde' hattını devreye sokuyor
Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Orhan Koç, yaşlı, yatağa bağımlı, özürlü, kanser ya da kas hastalıkları gibi kronik rahatsızlığı olanların yaşadığı sağlık sorunlarına dikkat çekti.
Bakanlık, evde sağlık hizmeti için '444 Evde' hattını devreye sokuyor
29 Eylül 2010 - CİHAN


 
ANKARA-Sağlık Bakanlığı, yıl sonuna kadar tüm Türkiye'de yaygınlaştırmayı planladığı evde sağlık hizmetleri için '444 Evde' hattını devreye sokuyor. Mesai saatlerinde faaliyet gösterecek hatta vatandaşları canlı operatörler karşılayacak. Evde sağlık hizmeti alacak vatandaşın cebinden para çıkmayacak.

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Orhan Koç, yaşlı, yatağa bağımlı, özürlü, kanser ya da kas hastalıkları gibi kronik rahatsızlığı olanların yaşadığı sağlık sorunlarına dikkat çekti.

Türkiye'nin giderek yaşlanan bir nüfusa sahip olduğuna da işaret eden Koç, "Yaşlı nüfusun artması ile birlikte evde sağlık ihtiyaçları da artacaktır." dedi.

Bakım hastalarının hastanelerde kalış gün sayısının artmasının hastane enfeksiyonları açısından da büyük risk oluşturduğuna değinen Koç, "Yıllarca solunum cihazına bağlı kalan, sonda vasıtasıyla beslenebilen hastalarımız var. Bunlar uzun süre hastanede kalmak zorunda kalıyor. Evde sağlık hizmeti ile bu hasta grubunun kendi evinde tedavi edilmesini istiyoruz." diye konuştu.

Koç, evde sağlık hizmetlerinin aile hekimleri, hastanelerde oluşturulan evde sağlık birimleri ve Sağlık Müdürlükleri bünyesindeki mobil ekipler tarafından verileceğini dile getirdi.

"EVDE SAĞLIK HİZMETİ ALMASI GEREKEN POPÜLASYONUMUZ DAR GELİRLİLER"

Bu hizmetin verileceği nüfusu net belirlemek istediklerini dile getiren Koç, "Çünkü evde sağlık hizmetlerinin sınırlarını çok geniş tutarsanız, insan kaynağı ve mali destek açısından bunu veremeyebilirsiniz. Sağlık hizmetinin sürekliliği esastır." ifadelerini kullandı.

Avrupa'da evde sağlık hizmetini devlet eliyle veren ülke sayısının çok az olduğunu söyleyen Koç, "O ülkelerde evde sağlık hizmeti sivil toplum kuruluşlarıyla veya belediyelerin finansmanı ile veriliyor. Ancak Türkiye'de ilk kez ve Avrupa ülkelerinde de ilklere aday olacak şekilde, bu şekilde kamu kurumu olarak veriyoruz." şeklinde konuştu.

Özel sektörün de bu hizmeti verdiğine dikkat çeken Koç,"Ama parası olana bu hizmeti veriyor. Çünkü evde sağlık hizmeti özel sektörde ciddi maliyetler getirir. Halbuki, Türkiye'de evde sağlık hizmeti alması gereken popülasyonumuz dar gelirli insanlar." açıklamasını yaptı.

EVDE SAĞLIK HİZMETİNİ KİMLER ALACAK?

Evde sağlık hizmeti alacak grupta önceliklerinin yatağa bağlı hasta grubu olduğunu kaydeden Koç, "Türkiye'de yaklaşık 70 ila 140 bin hasta şu anda yatağa bağlı olarak yaşıyor." ifadesini kullandı.

Koç, şöyle devam etti: "Yine yeni doğanlarımızda, yeni doğan sarılığı vardır. Annesinin yanında, emerek birçoğunun tedavi edilmesi mümkün ama sıkı takibi gerek. Yine kendi ihtiyaçlarını karşılamayan ağır özürlü insanlarımız var. Hareket kabiliyetini kaybetmemiş, hastaneye gelebilen ve sağlık sorunları çok ağır tablolar oluşturmayan hasta grubu bunun dışında. Yine KOAH'lı hastalar. Bunlar uzun süre ya da sık sık hastanede yatmak zorunda kalıyor. Oysa bu kişilerin bir iki gün hastanede tedavisini yapıp, devamını evde yapabilirsiniz."

"FELÇLİ HASTALARA YATAĞINDAN KALKMADAN SAĞLIK RAPORU ÇIKARILACAK"

Evde sağlık hizmeti kapsamda muayene hizmeti verebildiklerini aktaran Koç, " İlgili branş hangisi ise bu hizmetleri evinde vermek gerekiyorsa, evine götürebiliyoruz. Tansiyon ölçme, serum takma, enjeksiyon yapma, pansuman yapma, bütün kan tahlillerini yapabilmek imkanımız var." dedi.

Gerektiği hallerde hastayı yatağından kaldırmadan sağlık raporu çıkarılabileceğini de aktaran Koç, "İlaç raporlarını yenileyebilirsiniz." diye konuştu.

Ailelere hastalığı kabul etmeleri konusunda farkındalık eğitimi de verileceğini belirten Koç, "Hastaneye yatması gerekiyorsa hastayı yatağından alıp, kendi personelimiz ve evde nakil aracımız ile birlikte hastaneye götürüyoruz. Hastanedeki işlemleri hızlı bir şekilde evde bakım birimi tarafından görüldükten sonra yatması gerekiyorsa yatıyor veya yatağına kadar geri götürüyoruz." açıklamasında bulundu.

"HASTANIN İHTİYAÇLARI YATAĞINDAN KALKMASINA GEREK KALMADAN KARŞILANACAK"

Yatalak hastalarda bazı yaralar oluşabildiğine de değinen Koç, "Bunu önlemek için havalı yatak vermeniz gerekir. Biz evde sağlık hizmeti vereceğimiz hasta grubunun tümünün tıbbi cihaz ihtiyacını karşılayacağız. Yani bu kişilere havalı yatak, havalı yastık, tekerlekli sandalye gibi ne gerekiyorsa, vereceğiz. Bunu disiplinli bir şekilde yapıp, ihtiyacı olana kendi ihtiyacını yatağından kalkmadan evine getireceğiz." şeklinde konuştu. Bu demirbaş malzemelerin hastaya zimmetleneceğini ve hastanın ihtiyacı ortadan kalktıktan sonra tekrar geri alınacağını aktaran Koç, "Eğer kullanıma uygunsa tekrar kullanılacak, değilse ima edilecek." dedi.

VATANDAŞ '444 EVDE' HATTI İLE EVDE SAĞLIK HİZMETİNE BAŞVURABİLECEK

Vatandaşların her ilden yeni tahsil edilen 444'lü hattı arayarak evde sağlık hizmetine başvurabileceğini söyleyen Koç şunları dile getirdi: "Bu 444'lü hat, 444 Evde diye yazılıyor. Yani 444 38 33. Hat, bir ay içinde faaliyete geçecek. Her ilden bu numara arandığında, o ildeki koordinasyon merkezi düşecek. Vatandaşlar bu hattı arayabildiği gibi, aile hekimine veya hastaneye de başvurabilir."

Arayanların, 444'lü hatta konunun uzmanı operatörler tarafından karşılanacağını kaydeden Koç, hattın mesai saatleri içinde aranabileceğini dile getirdi. Koç, evde sağlık hizmetlerinin de mesai saatleri içerisinde verileceğini vurguladı.

Bugün itibariyle 44 il ve 235 hastanede evde sağlık hizmeti verildiğini belirten Koç, yıl sonu itibariyle tüm illerde bu hizmetin verilir hale geleceğini aktardı.

EVDE SAĞLIK HİZMETİ KAMU MALİYESİNE YÜZDE 50 KAR GETİRİYOR

Evde sağlık hizmeti vermenin kamu maliyesine yüzde 50 kar getirdiği bilgisini de veren Koç, "Bu kişileri hem ev ortamında tedavi ediyorsunuz, hem hasta hem de ailesi mutlu. Hem de devlet bundan yüzde 50 kar ediyor. Biz elbette bunu maliyet unsurlu yapmıyoruz. Bu artı bir çıktısıdır." diye konuştu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Tugce erden (Teknisyen)
10.09.2019 04:19:18
Sadece laf annem seker hastasi ve agir polinöropati hastaligi var ayaga kalkamiyor cagirdik sadece igne yaptilar bir seferlige mahsus sonra ne gelen var ne giden aile hekimleri desen fos basindan nasil savacagina bakiyor! İnsanlari kandirmayin yaptiniz takip edin
People
1
2) Sevcan (Ev hanımı)
25.06.2019 00:21:20
Nerede sininiz bizde yararlanamadık
People
17
3) Mehmet Özer (Boyacı)
18.11.2018 22:15:00
Eskişehirde devlet hastanesi nde annem femur kırığı ile ameliyat oldu hastaneden çıkınca iki hafta boyunca evde bakım ilgilendi sağ olsunlar,,şimdi babam kanser hastası onada palyatif bakım gerekiyor umarım olur
People
11
4) Nevin (Ev hanımı )
21.09.2018 08:17:49
Babam trafik kazası nedeniyle yatalak durumda bu hizmetten yararlanmak istedik pansuman ve ambulans nakil hasta bakımı çıktı ankara eğitim araştırmadan gelip bakılacağı söylendi ne gelen ne giden en son baktık olmuyor ilçe belediyeden yardım aldık ilçe belediye ilaç raporu yazamıyor maalesef bir sistem kurulmuş ama işleyiş berbat devlet büyüklerinin kesinlikle bir el atması lazım acilen hasta kaderiyle başbaşa bırakılıyor
People
8
5) Çiğdem acil (Güvenlik)
23.03.2018 12:09:31
Bn 16.03.2018 tarıhınde aradım ananem felç geçirdi evdr sağlık diye radım hala gelmediler hiç ıyı bi yer değil boşuna aramayın
People
16
6) Batuhan (Öğrenci)
05.02.2018 16:00:56
Benim babam als motor nöron hastası makinaya bağlı yaşıyor ve ve enfeksiyonu var sağlık hizmetlerini arıyoruz aciliyetini belirtiyoruz tmm en kısa sürede diyolar 1 2 ay sonunda geliyorlar ilac raporlarını yenilemem gerekiyor aile hekimi yasal olmadığı için haklı olarak vermiyor çok önceden ne güzel antibiyotik de yazıyor du rapor da yeniliyordu sağlığı açısından ölüm kalım savaşı veriyor benim babam evde bakim hizmetleride beni arıyor diyorki yaşadığına dair rapor alın e sayın bakanlarım siz bizi kim dinlicek kim sağlımızı korucak lütfen bir el atın sizlerden maalesefki alt sistem olarak halkın istediği tek şey empati anlayışı
People
38
7) Senay ozturk (Ev hanimi)
11.01.2018 15:09:07
Verdiginiz numaraya ulasmak mumkun degil 4443833
People
20
8) nurten kılıc (muasebe)
28.12.2017 12:17:16
uvey babam 85 yasında trafık kazası gecırdı ayagı kırık alcıda ve acık yarası var 2 gunde bır pansuman olması gerekıyo ve enfeksıyon kapmıs ve dr 14 adet igne vermiş sabah aksam ıgnesı var evde saglık hızmetlerını aradık her sabah gelıp ıgnesını yapıyolar pansumanı da oluyo devletımızden allah razı olsun ve sunu da soylemeden gecemıycem dıbımızde saglık ocagı var ıgne yapması ıcın rıca ettık yasakmıs dısarı cıkmaları bunu da arastırıyorum oglen yemek yemege gıderken hıc yasak degıl herkes işini vıcdanına gore yapsa hersey cok ıyı olacak ama nerde sadece bu hızmetın mesaı saatlerı ıcınde olması kotu olmus babamın ıgnesı 12 saat arayla yapılması lazım sabah 10.00 da yapılıyo aksam da 22.00 de olması lazım mecburen aksam goturuyoruz zar zor tasıyamıyoruz ve baska da bı yerden yardım alamadık ozel hemsıre tutsak bıle gelemıyomus yasakmıs ben hıcbısey anlamadım ama cok guzel bı uygulama gercekten...
People
14
9) Enver Karagöz (Emekli)
08.11.2017 20:43:37Enver Karagöz · Karamürsel, Kocaeli
Mükemmel bir hizmet ancak henüz yararlanamadık.Annemin bel kaymasından dolayı sinirlerin sıkışması sonucu ayakları hissiz kaldı.Yürüyemiyor.Yatağa bağlı kaldı.Çok büyük sıkıntı yaşıyoruz.Hastaneye götürmemiz bile imkansız.Talepte bulunduk ama hastaneye getirin diyorlar.Evde bakım hizmetlerinden maalesef yararlanamıyoruz.
People
9
10) Hatun saltik (Ev hanımı)
31.07.2017 15:50:39
Selm benim babam 23 gündür hastanede yattı bugün eve günderdiler ama pakreasta olduğu için hızla yayılıyur ve nefes alamıyur karnı çok şişmiş evde nasıl bir hizmet veriliyursa bizede yadımcı olurmusunuz çok zor durumdayız
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA