Bebeklerin genetiğini değiştirdiği iddia edilen bilim insanı sırra kadem bastı
Bebeklerin genetiğini değiştirdiği iddialarıyla gündeme gelen Çinli bilim adamı Hı Jiankui, Hong Kong zirvesinden sonra ortadan kayboldu. Raporlar, konferanstan sonra Shenzhen'de ev hapsinde tutulduğunu söylüyor. Bilim adamı, HIV ile enfeksiyona karşı dirençli hale getirmek için ikizlerin DNA'sını değiştirmişti
Bebeklerin genetiğini değiştirdiği iddia edilen bilim insanı sırra kadem bastı
04 Aralık 2018 - Milliyet Onur Binay

Çin'in Şenzhen kentindeki Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden araştırmacılar, bebek bekleyen çiftlerin üzerindeki yaptıkları deneylerde bir çiftin, ikiz bebeklerinin genlerinde değişiklik yaptığını söylemişti.

 


Dünya Sağlık Örgütünden 'genetik değiştirme iddialarına' tepki: Heyet oluşturuluyor 


Araştırmacı He Jiankui tarafından açıklanan prosedüre göre, üreme tedavisi sırasında yedi çiftin embriyolarını değiştirdiğini bunun sonucunda bir hamileliğin gerçekleştiğini belirtti. Jiankui, bu deneyle amacının kalıtsal hastalıkları tedavi etmek olmadığını ancak AIDS virüsü gibi enfeksiyonlara neden olan genlerin direnç göstermesinin engellemek olduğunu belirtti.

Jiankui, Hong Kong'da katıldığı bir genom zirvesinden sonra bir daha görülmedi. Bazıları bilim insanına ev hapsi verildiğini belirtirken, kayda değer bir kesimse kendisinin ilaç baronları tarafından kaçırılarak öldürüldüğünü düşünüyor.

Çinli yetkililer, konuyla ilgili şimdilik herhangi bir açıklama yapmadı. "Şu anda kimsenin bilgisi doğru değil, sadece resmi kanallar." takip edilmeli dendi. 

Anahtar Kelimeler:

cin hi jiankui

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori