Bebeklerin genetiğini değiştirdiği iddia edilen bilim insanı sırra kadem bastı
Bebeklerin genetiğini değiştirdiği iddialarıyla gündeme gelen Çinli bilim adamı Hı Jiankui, Hong Kong zirvesinden sonra ortadan kayboldu. Raporlar, konferanstan sonra Shenzhen'de ev hapsinde tutulduğunu söylüyor. Bilim adamı, HIV ile enfeksiyona karşı dirençli hale getirmek için ikizlerin DNA'sını değiştirmişti
Bebeklerin genetiğini değiştirdiği iddia edilen bilim insanı sırra kadem bastı
04 Aralık 2018 - Milliyet Onur Binay

Çin'in Şenzhen kentindeki Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden araştırmacılar, bebek bekleyen çiftlerin üzerindeki yaptıkları deneylerde bir çiftin, ikiz bebeklerinin genlerinde değişiklik yaptığını söylemişti.

 


Dünya Sağlık Örgütünden 'genetik değiştirme iddialarına' tepki: Heyet oluşturuluyor 


Araştırmacı He Jiankui tarafından açıklanan prosedüre göre, üreme tedavisi sırasında yedi çiftin embriyolarını değiştirdiğini bunun sonucunda bir hamileliğin gerçekleştiğini belirtti. Jiankui, bu deneyle amacının kalıtsal hastalıkları tedavi etmek olmadığını ancak AIDS virüsü gibi enfeksiyonlara neden olan genlerin direnç göstermesinin engellemek olduğunu belirtti.

Jiankui, Hong Kong'da katıldığı bir genom zirvesinden sonra bir daha görülmedi. Bazıları bilim insanına ev hapsi verildiğini belirtirken, kayda değer bir kesimse kendisinin ilaç baronları tarafından kaçırılarak öldürüldüğünü düşünüyor.

Çinli yetkililer, konuyla ilgili şimdilik herhangi bir açıklama yapmadı. "Şu anda kimsenin bilgisi doğru değil, sadece resmi kanallar." takip edilmeli dendi. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
24/05-25/05 Marmara Odyoloji Günleri-2019 DİĞER İSTA
25/05-25/05 Vaskülitlere Multidisipliner Yaklaşım ROMATOLOJİ İSTA
25/05-26/05 MS'de Sağlıklı Yaşam Sempozyumu NÖROLOJİ İZMİ
30/05-31/05 5.Nadir Görülen Hastalıklar Sempozyumu NÖROLOJİ İSTA
26/05-01/06 Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı 2019 ACİL TIP ANTA
12/06-14/06 37. Zeynep Kamil Jineko-Patoloji Kongresi KADIN... İSTA
13/06-15/06 9. Solunum Zirvesi GÖĞÜS... ISPA