Bir ay komada kaldı, uyandığında bilmediği Rusça'yı 'konuşuyorum' dedi
Osmaniye'de geçirdiği kaza sonrasında kaldırıldığı hastanede 10 gün yoğun bakımda kalan ve yaklaşık bir ay sonra taburcu olan 27 yaşındaki Hatice Tatlıer, bir anda hiç bilmediği Rusça’yı konuşmaya başladığını iddia etti. Nöroloji uzmanı Dr. Özgür Kaynak Hacıoğlu ise bunun yabancı dil değil, aksan değişikliği olduğunu ve çok nadir görüldüğünü söyledi.
Bir ay komada kaldı, uyandığında bilmediği Rusça'yı 'konuşuyorum' dedi
09 Ekim 2017 - Hürriyet

Güzellik merkezi sahibi olan Hatice Tatlıer, 4 ay önce bindiği aracın arka koltuğundan,bir anlık dikkatsizlik sonucu açılan kapıdan düşerek başını yere çaptı. Çağrılan ambulansla Osmaniye’de özel bir hastaneye kaldırılan 2 çocuk annesi Tatlıer, 10 günlük yoğun bakımda kaldıktan sonra servise alındı. Konuşmakta güçlük çeken Tatlıer, taburcu edilip eve gittikten bir müddet sonra sabah kalktığında konuşmasının değiştiğini fark etti. Genç kadın, kendisini herkesin yabancı sandığını ifade etti. Hatice Tatlıer, "Uyandığımda anormal bir şey olduğunu hissettim ama konuşma olduğunu tahmin etmedim. Biraz yatayım düzelir diye düşündüm. 'İşe gideyim düzelir' dedim ve geldiğimde kimse beni anlamıyordu. Rusça konuştuğumu söylediler. Yavaş yavaş normal konuşmaya başladım" dedi.


YABANCI DİL DEĞİL, AKSAN DEĞİŞİKLİĞİ

Hatice Tatlıer’in yaşadığı sıkıntı sonrası başvurduğu nöroloji uzmanı Dr. Özgür Kaynak Hacıoğlu ise bunun yabancı dil değil, aksan değişikliği olduğunu ve çok nadir görüldüğünü söyledi.

Yabancı aksan sendromunun konuşmada kullanılan kasları koordine eden merkezin hasarı sonucu oluşan bir hastalık olduğunu da belirten Dr. Hacıoğlu, "Normalde konuşma gerçekleştirirken dil, dudak, çene ve ses tellerinin hepsinin koordineli bir şekilde ince ayarıyla konuşma gerçekleşiyor ve sesler çıkıyor. Bunlarda bir hasar olduğu zaman bunları yöneten ana merkezde beyinde bir hasar olduğu zaman ayarlama ve ayar bozuluyor. Ayar bozulduğu zaman da çok anormal sesler çıkıyor. Temel olarak bir konuşma bozukluğu ve çevrenin bunu herhangi bir aksana benzetir şekilde yorumlaması. Her dil de olabilir. Çince de olabilirdi. Afrika dili olabilirdi. Alman aksanı da. Bu çok sık görülen bir hastalık değil. Yapılan literatür derlemelerinde ve araştırmalarında 1940’tan beri tüm dünyada 60 vakada görülmüş. Bizim hastamız da 61’inci diyebiliriz. Gerçekten çok nadir görülen bir hastalık. Kendiliğinden düzelme ihtimali olan bir durum. Ama net olarak belirli bir süre verilmemiş. Belirli bir tedavisi yok ve ne kadar bir zamanda kendiliğinden düzeleceğiyle ilgili bir klasik veri de yok" diye konuştu.

 

Anahtar Kelimeler:

koma kaza rusca

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
9
1) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
10.10.2017 11:22:36
Ne konuştuğu Anlaşıl(a)mayınca " Çevresindekiler " Rusça Konuştuğunu söylemişler..

Hanımefendinin Çevresindekiler ; Ürettikleri Domatesleri Düzelmeye Başlayan Rusya ilişkileri ile beraber , Rusya Pazarına Satma hayalleri kuran Osmaniyeli Domates üreticisi ve Çiftçisidir..

Adamlar Rusya ile yatıp Rusya ile kalkıyorlar..
Alternatif ürün olarak da Domates'e ciddi yatırım yaptılar..
Rastgele..
People
20
2) aydin sinal (hekim)
09.10.2017 16:28:20
bu is biraz reklam kokuyor gibi (gibisi fazlami yoksa).
her türlü beyin travmalarinda contisio cerebri de,tümörlerde,kistlerde,subdural-epidural hematomda,araknoidal kanamada,hypertansiyona bagli olan paralizi,epilepsi nöbeti sonu,TIA da.......konusma bozukluklari ortaya cikar,tip talebesi bunu kliniklerde degil ikinci sinif anatomi-fizyoloji derslerinde ögrenir.simdi biraz soluklanalim ...ve devam edelim:
hanim diyorki rusca konustum(rusca konusunca osmaniyede kim anlamis?) Neuroloji uzmanida aciklamis buda güzel,anlamadigim hastanin güzellik uzmani oldugunu bildirip resmi ile haber yapmak reklamdan baska birsey olmadigini anlamak icin rusca bilmeye gerek olmadigidir.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori