Bir kadın beyin cerrahi asistanının 36 saati!
Kadın olmak, doktor olmak ve üstelik erkeklerin egemen olduğu bir branşta, beyin cerrahisinde asistan olmak... Medimagazin, kadın beyin cerrrahi asistanının bir gününü Dr.Merve Dumlu'nun kendi kaleminden anlattı....
Bir kadın beyin cerrahi asistanının 36 saati!
29 Ocak 2020 13:58 -

Ben Dr.Merve Dumlu

15 Ocak 1988 tarihinde Bursa’da Beşiktaşlı olarak doğdum.

2012 yılında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum.

Bursa’nın İznik ilçesi Toplum Sağlığı Merkezine mecburi hizmetimi yapmak üzere atandım. İlçenin muhteşem güzel olması ve çalışma arkadaşlarımın kusursuz insanlar oluşlarından dolayı kendimi bildim bileli beyin cerrahı olmak istememe rağmen 3 yıl boyunca TUS’a girmedim.

3 yıl İznik’te çalıştıktan sonra 1 yıl da Çanakkale merkezde görev yaptım. Sonrasında 2016 yılında girdiğim TUS’ta 54 puanla Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Beyin Cerrahisi’ne girdim.

ADÜ’de 3,5 yılımı tamamladım. ADÜ beyin cerrahisine gelmiş ilk ve tek kadın asistan olarak devam ediyorum.

İşte bir sabah kalktıktan sonra dakika dakika yaşadıklarım!

 

06:15-Her zamanki gibi sabah henüz gün ağarmadan -alarmdan önce- uyandım. Bir süredir kahvaltıyı es geçiyorum o yüzden biraz geç kalktım. Ufak bir makyaj yaptıktan sonra evden çıktım.

Hava buz gibi, 2 dereceyi gösteriyor. Aydın ne kadar soğuk olabilir ki diye düşünülebilir ama sabahları gerçek anlamda soğuk oluyor. Hava hem soğuk hem de karanlık. Evden karanlıkta çıkıp eve karanlıkta dönmek yordu beni artık. Sıcağı hiç sevmediğim halde sırf bu sebepten bir an önce yaz gelsin istiyorum. Bazı geceler-nöbetçi olmadığım halde- acil olarak hastaneye gitmem gerekebiliyor, bu yüzden evim hastaneye yakın. Bir de bu saatte pek trafik olmuyor malum.

 

 

07:10- Hastanedeyim. Hastane Aydın’ı gören bir tepenin üzerinde, çok fazla rüzgarlı oluyor bu yüzden çok daha soğuk. Otoparkta sadece dün gecenin nöbetçilerinin araçları var yine. Bir de ortopedinin çömezleri gelmiş erkenden. Otopark sıkıntısı çekmiyorum hiç.

 

 

07:30-Sabah vizitine yoğun bakımdan başlıyoruz. Diğer arkadaşlar ve hocalarım gelinceye kadar gece çekilen BT ve MR’lara bakıyorum. Vizite geç kalan, ekibe öğle yemeği ısmarladığı için herkes tam saatinde yoğun bakımda!

 

 

Vizit sonrası görev yerlerine dağılmadan önce kahve içmek için kantine çıkıyoruz genellikle. Çok uzun yıllardır kahve içmiyorum, tercihim çaydan yana. Kahve sonrası dağılıyoruz, bugün ameliyat günüm. Sinan’la birlikte ameliyattayız. Hoca vizitlerinden kurtulduk demek bu.

 

 

 08:00-Hastayı ameliyathaneye aldık. En sevdiğim ameliyathane odası 5 nolu salon, kendimi ait hissettiğim yer. Anestezi hazırlıkları yaklaşık 20 dakika sürüyor. 8.20’de vakaya başlıyoruz. Lomber disk hernisi aldık, çok uzun sürmez muhtemelen.

 

 

10:10- ilk vakadan çıktık. Ameliyathanenin içinde küçük bir kantinimiz var, vaka sonrası salon temizleninceye kadar zaman geçirdiğimiz ufak bir yer. Bu sefer limonlu yeşil çay içiyorum.

 

 

10.20-İkinci hastayı salona aldık. Anevrizma hastası, uzun ve zorlu bir ameliyat. Anestezi hazırlığı da uzun sürüyor, neredeyse 1 saat. Anevrizma ameliyatları beyin cerrahisinin en heyecanlı ve güzel vakalarından biri, benim de en sevdiklerimden. 11.10’da vakaya başlıyoruz.

 

 

15.00-İkinci vakadan ancak çıkabildik. Tahmin ettiğimiz gibi uzun ve zorlu geçti. Bu arada öğle yemeğini kaçırmış olduk. Hastayı yoğun bakıma çıkarıp Melih’e teslim ettik, anesteziden tam olarak uyanmamıştı. Melih muayenesini yapıp arayacak. Sinan tost yemek için kantine gitti. Kantinden bir şeyler yemekten pek hoşlanmıyorum, ameliyathaneye döndüm.  Bu arada salon da temizlenmiş.

15:15-Üçüncü hastayı odaya aldık. 15.50’de hasta uyudu. Üçüncü vaka lomber füzyon. Başlamadan önce Melih aradı, çıkan hasta uyanmış, iyi olduğunu söyledi.

 

19:30-Son vakadan çıkabildim, dolayısıyla akşam yemeğini de kaçırmış oldum. Kürşat’la nöbetçiyiz, hızlıca bir vizitin ardından tavuk pilav söyledik, gerçekten acıkmışım.

 

 

Kürşat biraz ders çalıştı, ben de tez hastalarımın görüntülerine baktım.

23:00-Acilden aradılar. 30 yaşında motosiklet kazası, tabi ki kask yok! Neyse ki durumu çok kötü değil. Kafatasında 2 adet ameliyat gerektirmeyen kırığı ve küçük bir kontüzyonu var. Yoğun bakıma yatırdık, birkaç gün takip etmeyi planlıyoruz.

00:00- Yoğun bakıma vizit attık. Yoğun bakımda 10 hastamız var, 6 hastayı entübe takip ediyoruz. Şimdilik durum stabil görünüyor. Ertesi günün preop hastalarının hazırlıklarını tamamlayıp, yoğun bakım hastalarının sabah kanlarını istedikten sonra dinlenmek için odaya geçtik.

04:45-Sabaha karşı Muğla 112 aradı. Spontan SAK nedeniyle bir hastanın sevki için görüştük. Nöroanjiyo ünitesine sahip olduğumuz için bölgeden genellikle anjiyo ve anevrizma cerrahisi için aranıyoruz. Hasta için anestezi yoğun bakımdan yer ayarlayıp, hastayı kabul ettik.

 

 

06:30-Sabah pansumanları ve diğer işler için ayaktaydık. Kürşat pansumanları yaparken ben de anjiyo ve ameliyat olacak hastaları hazırladım. Bugün Kaan’la birlikte anjiyodayız.

 

 

07:45- Daha vizit bitmeden Muğla’dan kabul ettiğimiz hasta geldi. Acil şartlarda anjiyoya aldık. Acil olarak vakaya girdiğim için hoca vizitinden de yırttım yine! 4 tane planlı anjiyo hastamız vardı, yeni hastayı öncelikli olarak aldık. ACA anevrizması tespit edilen hastaya endovasküler tedavi kararı alındı, ertesi gün işlem yapmayı planlıyoruz.

 

 

12:00-Anjiodayken gün biraz daha rahat geçiyor. Öğlene kadar 3 hasta aldık. Bu sefer öğle yemeğine yemekhaneye gidebildik. Genelde yemekhanede yemiyorum, yemeklerimi evden getirmeyi tercih ediyorum ancak dün gece nöbetçi olduğum için getiremedim; mecburen yemekhanedeyiz.

 

 

14:00-Öğleden sonra 2 coil hastamız var. Endovasküler vakalar özellikli ve uzun süren vakalar. İlk vakaya 14 gibi başladık, 16’da çıktık. Hastayı yoğun bakıma teslim ettikten sonra nöroanjioya döndük. Hasta yakının getirdiği tatlı vaka arası çok iyi geldi. Diğer hastayı ancak 16.30 gibi alabildik. 18.30’da vakadan çıktık. İki hastamız da yoğun bakımda, gayet iyiler. Birkaç gün yoğun bakımda misafirimiz olacaklar.

16:45-Akşam vizitini yapabildik.

 

 

19.30-Nihayet 36 saatten daha uzun bir süre sonunda hastaneden çıktım. Hava yine karanlıktı, trafiğe yakalanmadan 15 dakikada evdeydim. Ertesi sabah 6’da uyanmadan önce kendime ayırabileceğim, yemek yiyeceğim, dinleneceğim, uyuyacağım ve bu arada uzmanlık sınavı için ders çalışmam ve tez yazmam gereken tam 10 saat 30 dakikam var.

Merak edenler için D vit değerim 10.8

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
23
1) Dr.mikro (hekim)
03.02.2020 13:40:24
Uzm (Dr) hekime yanıtımdır: Yorumumu okumadınız sanırım üniversite hastanesi laboratuvarında mesai saatleri dışında tek başına tutulan nöbetten bahsediyorum sabaha kadar 1 kişisiniz teknisyen yardımcı personel yok tüm iş sizde. Ayda en az 10 özellikle yaz ayları sürekli gün aşırı 36 saat nöbet. Akşam yatılıp sabah nasıl uyanılır hatta hastaneye uğranmadan nasıl tutulur engin bilginizle açıklarsanız sevinirim.

Klinik nöbeti küçümsemedim aksine siz bizim işimizi küçümsediniz tepkim buna. Yıllarca acilde çalışmış her iki mecburi hizmetimi de 6. bölgede yapmış biriyim zorluklarını yaşayarak gördüm.

Mesleki dayanışma maalesef hekimlerde yok artık meslektaşınızı rakip görme işini küçümseme hastalığından kurtulalım istedim.
People
6
2) Uzm (Dr)
01.02.2020 11:06:51
Dr Mikro hekime yanıtımdır: Bir klinik nöbet vardır ki nasıl olduğunu bilirim ve hemen hemen hiç uyumazsınız. Bir de stressiz nöbet vardır ki akşam yatar sabah uyanırsınız ki çoğuda hastanede durmaz.
People
3
3) himmetdede (dr)
01.02.2020 01:25:22
Sayın Mserdar'a atfen: Asistanlar vistte hocayı taşıyor mu bilemem", ancak mecburi hizmetin olmadığı,üniversitede anabilim dalı başkanı (o zamanki dilde kürsü başkanı), eğitim hastanesinde emekli olana kadar yeri sabit ve tek olan şef zmanında eski Türkiye'de, kürsü başkanı (cerrahi dal) daha önce bir şeyine kızdığı asistanı incitmek için visitte milletin önünde " oplum şu anahtarı al,klinik otoparkındaki arabamın bagajından pabuçlarımı ve evrak çantamı" yetir dediğine,asistanın da kuzu kuzu getirdiğine şahit olmuşluğumuz vardır. niye mecburi hizmet yoktu ve o asistan arkadaşımız o klinikte ihtisatan sonra devam etmek başasistan (bugünkü dr öğ üyesi=yrd doç gibi) kalmak istiyordu. mecburi hizmet kliniklerdeki zinciri bozdu.yetiştir yetiştir doğuya güneydoğuya yolla. üniversitelerin öğretim üyesi yetiştirme kaynağı kurudu.
People
2
4) aydin sinal (eski nesil)
31.01.2020 19:15:02
zaten bende komedi olsun diye yaziyorum,ciddi konularda yazdim hic kimse ciddiye almadi. ne demisler nefesine güvenen askerde borazanci olur. 1973de hacettepede anestesi ihtisasina basladigimda 15 gece nöbetim vardi ertesi gün 17.00 de mesai biterdi.,neurochirurgie asistanlari eve gitmezlerdi hastahane yatakhanesinde kalirlardi,birisi "hanimi hafta sonlari nöbetci degilsem ancak bir gün görebiliyorum" demisti.
kactim almanyaya geldim(ocak 1975) 8-10 gece nöbeti ve günlük mesai 8-18, fazla mesai rutin.
60 yasimda hastahanede kaldigim 8 gece nöbeti-(6 hafta ici 2 hafta sonu) (ertesi günde calisilir) haftalik cizelge:
günlük 9 saat X 5 gün=45 saat
bir gece nöbeti =16 saat
hafta sonu nöbeti =24 saat
toplam =85 saat haftada mesai
beyle bu 60 yasindaki birisinin calisma programi 25 yasindaki cömez asistanin aglayip sizlanmasi degil.benle yasit cerrahi basasistanlarinin da calisma programi dahada agirdi.X,Y,Z, kusagindan sonra simdide yumusak G kusagi gelisti.Frankfurtan selamlar.
People
11
5) Mserdar (emekli)
31.01.2020 14:22:56
Sn.Aydın Sinal,komedyen gibisiniz Türkiye de Asistanlar vizitte hocayı sırtında taşıyor haberi çıksa bu nedir ki Almanya da asistanlar vizitte hem hocayı,hem de hastayı sırtında taşıyor yazıyorsunuz,Avrupa da bazı ülkeler haftada 4 gün çalışmayı tartışıyor.Tartışmasız medimagazinin Cem Yılmaz ı sizsiniz.
People
51
6) Dr.mikro (Hekim)
31.01.2020 12:40:20
Uzm.Dr. Mikrobiyologum uzun süre gün aşırı 36 saat çalıştım.En fazla 3 kişi olduk özellikle yaz ayları hep gün aşırı nöbetimiz oldu.Ayda 10 nöbetimiz olduğu dönem kendimizi şanslı hissettik.Üstelik koca üniversite hastanesi laboratuvarında mesai saatlerin dışında tek başımıza teknisyensiz nöbet tuttuk.

Lütfen şu genelleme yapma meslektaşınızın işini ve yükünü küçük görme alışkanlığınızdan vazgeçin.
People
5
7) hııı (hıııı)
31.01.2020 11:49:54
ob&gyn bunun minumum 20 katı nokta
People
6
8) murat kaya (cerrah)
31.01.2020 09:50:29
çok komik.. yoğun bile değil... ne var bunda dedim okuduktan sonra...
People
8
9) Uzm (Dr)
30.01.2020 13:54:16
Aydın Sinal: 36 saati haftada demiyor. Haftadaki yalnızca bir 36 saatlik tek nöbetinden bahsediyor. Haftada günaşırı nöbetle kaç st ediyor Yeniden çarpın. Almanyada haftada 80 saati 36 satten fazla demişsiniz de. Burada haftada ve hafta sonlarına denk gelmişse birkaç yüz st ediyorda. Pek de cevap vermesen iyi olur. Mikrobiyolog falan değilim. Günaşırı 1 yıl tutmuş biriyim.
People
11
10) Çocuk cerrahı (ib@gmail.com)
30.01.2020 11:23:42
sevgii kardeşim şu an 50 nin üzerinde bir meslektaşın olarak dyorum ki yol yakınken vazgeç mümkünse hekimliği bırak değilse aile hekimi biyokimya histoloji vs geç bu koşturma hiç azalmıyor sonrasında başhekim hasta sahibi siyaset adliye vs baskıları lanet okutur hale geliyor
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer