Canan Karatay'dan jet cevap: 'Dört kıtada hekimlik yaptım, istediğim gibi konuşurum'
Karatay, aşı konusunda büyüyen tartışmalar üzerine şunları söyledi: "Herkes fikrini açıkça söyleyebilir, ben 50 yıllık bir hekimim. Dört kıtada hekimlik yaptım, istediğim gibi konuşurum. Bana niye hücum ediyorlar, 7 sene önce yazılan kitaplarda bunlar var, onları okusunlar. Bana hücum etmesinler" 
Canan Karatay'dan jet cevap: 'Dört kıtada hekimlik yaptım, istediğim gibi konuşurum'
27 Aralık 2017 - HABERTÜRK

Prof. Dr. Canan Karatay, suç duyurusuna cevap verdi.

Sağlık Bakanlığı Danışma Kurulu Üyesi ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Prof. Dr. Canan Karatay'ın aşı ile alakalı açıklamalarıyla, kişilerin hayatlarını ve sağlığını tehlikeye attığını belirterek, suç duyurusunda bulunmuştu.

 

 


"GRİP AŞISINA KARŞIYIM"

HABERTÜRK TV'ye konuşan Karatay, suç duyurusuyla ilgili şunları söyledi: "Domuz gribi zamanında aşı yaptırılmadı. Ben çocuk hekimi değilim, ben grip aşısına karşıyım. Yaşlıların grip aşısını yaptırmaması lazım. Çünkü içinde alüminyum var. Alüminyum da Alzheimer yapar, alüminyumu insan vücuduna enjekte edemezsiniz. 

Yaşlılar, doğal olarak köy tereyağı, zeytinyağı tükettiği zaman bağışıklık sistemi zaten güçleniyor, aşıyla güçlenmez bağışıklık sistemi.

"AŞI YÜZDE 10 FAYDALI OLSA BİLE YÜZDE 90'I ZORUNLU KILAMAZSINIZ"

Bu sene yapılan aşı, geçen sene çok görülen virüslerden elde edilen aşılar. Bu yıl da aynı virüslerden hasta olacağız diyemeyiz çünkü başka türlü ortaya çıkarlar. Aşı yüzde 10 faydalı olsa bile yüzde 90'a zorunlu kılamazsınız. Ben hekim olarak koruyucu olarak açıklama yapıyorum. Bence kendileri panikteler. Ben grip aşısı için söyledim. Alüminyum içerdiği için yaşlılar grip aşısı yaptırmamalılar. Bağışıklık sistemimiz aşıyla güçlenmez. Düşman bakterileri azaltarak bağışıklık sistemi güçlendirilir. Aşılar, geçen sene çok görülen virüslerden elde edilen aşılar. Yüzde 10 faydası olsa bile, yüzde 90'a zorunlu kılamazsınız. Zaten grip aşısı zorunlu değil. Neden ortaya düşmüşler? İsteyen yaptırır. Ben yalnız hekim olarak geleceği düşündüğüm için, koruyucu olarak ki kendilerinin de bunu yapması lazım. Sağlıklı kafa sağlıklı vücutta bulunur. Benim hastalarım D vitaminlerini artırdıktan sonra hastalanmıyorlar, ki D3'ün hiçbir toksik etkisi yoktur.

Ben bunu söylüyorum. Zaten bu aşı mecburi değil; çocuk aşıları için konuşmuyorum. Ben yeni bir şey söylemiyorum. 

Eğer şeker, ekmek yemiyorsanız; lahana, sağlıklı tereyağ, zeytinyağ, lahana, turp, havuç yerseniz hasta olmazsanız. Aşı, bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılıyor, bunları tüketince kişiler zaten hasta olmuyor" açıklamasında bulundu. 

Aileler çocuklarına aşı yaptırmalı mı? sorusuna Karatay, şu cevabı verdi: "Çocuklara şeker vermesinler, bal, pekmez, paketlenmiş ürün vermesinler, onları köy yumurtasıyla beslesinler. Çocuklar zaten hastalanmaz ama doktorları ne derse aileler onu yapsınlar. Ben çocuk doktoru değilim."


"İSTEDİĞİM GİBİ KONUŞURUM"

Karatay, aşı konusunda büyüyen tartışmalar üzerine şunları söyledi: "Herkes fikrini açıkça söyleyebilir, ben 50 yıllık bir hekimim. Dört kıtada hekimlik yaptım, istediğim gibi konuşurum. Bana niye hücum ediyorlar, 7 sene önce yazılan kitaplarda bunlar var, onları okusunlar. Bana hücum etmesinler" 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) Bıkmış (Dr)
01.01.2018 22:37:49
"Çocuklara şeker vermesinler, bal, pekmez, paketlenmiş ürün vermesinler, onları köy yumurtasıyla beslesinler. Çocuklar zaten hastalanmaz" eskiden herşey doğaldı bal pekmez şekeri de çok az insan bulabiliyordu ama bebek çocuk ölüm oranları çok yüksekti. Canan hocanın dediğine göre hiç hastalanmamalari gerekirdi. Sağlıklı bagisikligi güçlü çocuğunda bazı mikroplar karşısında çaresiz olabileceğini bilmiyor mu acaba? Ya da sağlığın yiyecek dışında binlerce faktorden de etkilendiğini? Doğru güzel sözleri var ama bu onlardan biri değil. Gündemde kalıp fahis muayene ücretlerini seve seve verdirmek için yapıyor bence hep sansasyon yapacak konularda konuşması bunu düşündürüyor
People
5
2) mahmut (uz.dr.)
31.12.2017 01:12:09
Evet hocam gitmediğiniz bir Antarktika ve konferans vermediğiniz oradaki 5 milyon penguen kaldı.Zaten onlarda şekersiz balık seviyorlar.
People
0
3) aydin sinal (hekim)
29.12.2017 16:29:23
Canan Hocaya tavsiyem kayinpederi rahmetli Namdar Rahmi Karatay in "gecti Borun pazari sür esegini Nigdeye" siirini tekrar bir daha okuyup ,düsünmesidir.Hayat bos yasam hostur,Birak milletle ugrasmayi ister ekmek yesinler,ister pasta yesinler sizi anlamalarini beklemeyin,bende zaman zaman sarlatanlik yaparim,benim gibi sizi elestirenlere gülüp gecin,Frankfurtan selamlar yeni yiliniz kutlu olsun
People
12
4) Kostok (Vladivostok)
29.12.2017 10:48:14
Canan hocam bırakın artık bu işleri..
Devlet Su işleri..
People
6
5) Dr.Medisayn (Hekim)
28.12.2017 22:59:47
Aşı istemeyen hastaya şırınga içinde zeytinyağı teklif edelim. basalım deltoide. Hemde soğuk sıkım. Ohh miss
People
2
6) E.S.Şefoğlu (İç Hast.Uzmanı)
28.12.2017 20:02:39
Ne olacak.Ben de 3 kıtada hekimlik yaptım.
People
8
7) Camoka hasan (Survivor )
28.12.2017 14:31:58
Grip aşısı tu kaka diyen doktorların influenza pandemileri yakın tarihte ne zamanlar olmuş ne kadar zarar vermiş, 'dandik grip' riskli gruplarda ne kadar mortal seyreder, aşıda hangi suşlar var umarım haberleri vardır. Ben yaptırmadım yaptıranlar hasta oldu he he demek doktorluğa yakışan bir tavır değil bana kalırsa. Saygılarımla... Camoka
People
10
8) subutay (dr)
28.12.2017 14:00:36
Eski bakan kameralar önünde eski başbakana domuz gribi aşısı yaptırmaya çalışıp da fırçayı yiyince kıllanmıştım bu işten. Devlet hastanesinde çalışıyordum o sıralar, aşı ekipleri personele aşı yapmak için resmen poliklinikleri basıyor, ister misin diye sormuyorlardı bile. İzindeydim de kurtuldum o gün. Diğer tüm aşılar bir yana, domuz gribi aşısı bir yana (bi işler döndü orda)
People
8
9) hasan (dr)
28.12.2017 10:25:13
Yıllar önce Vanda ailece meşhur grip salgınında aşı yaptıramamıştık. Bize birşey olmadı ama yaptıranlarda neredeyse hastalığı taklit eden belirtiler oldu. Sonradan gelin yaptırın diye yalvardılar, ama ne yazık ki değerli bakanımızın trilyonlar ödeyerek aldığı aşılar en sonunda çöpe atıldı. Cana hoca zannedersem grip aşısı için konuşmuş. Çocuklarımıza mutlaka düzenli olarak bakanlığı zorunlu kıldığı aşıları yaptıralım. Yaptırılmazsa ne olur onu da söyleyeyim. Kızamık, çocuk felci, boğmaca, hepatit pik yapar. Bunu pratikte gördüm. Vanın bir bölümünde pkk'nın önerisi nedeniyle aşı yaptırmayan çocuklarda bu hastalıklar ortaya çıkmıştı. Aman dikkat grip aşısı yapılmasın ama çocuklarımıza mutlaka aşılama yapılsın.
People
7
10) Fethi (Hekim)
28.12.2017 10:21:37
Yazık..
Aynı düz mantıkla ilerlersek ben de şeker ekmek yiyip hastalanmıyorum, hadi bakalım.. :)
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA