Cerrahpaşa Dekanı: 'İntörnlerimize angarya kabul edilebilecek işleri yıllardır yaptırmıyoruz'
Tıpta Uzmanlık Sınavı’nın açıklanan sonuçlarına göre İÜC-Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden ilk 10’da 5 kişi görüldü. Cerrahpaşa’nın TUS başarısına ilişkin birçok yorum yapıldı. Cerrahpaşa’nın TUS başarısını İÜC-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı’na sorduk
Cerrahpaşa Dekanı: 'İntörnlerimize angarya kabul edilebilecek işleri yıllardır yaptırmıyoruz'
28 Mart 2019 09:47 - MEDİMAGAZİN

Cerrahpaşa Tıp Fakültesinin TUS başarısına ilişkin ayrıntıları Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen Medimagazin’e değerlendirdi.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencilerinin olağanüstü bir başarıya imza attıklarını ve bu başarı ile gurur duyduklarını belirten Prof. Dr. Gönen “Türkiye 1.2.3.4. ve 8.si öğrencimizdir. Yine ilk 100 de  16 öğrencimiz, ilk 200 de ise 36 öğrencimizin olduğunu memnuniyetle gördük. Aslında bizim öğrencilerimiz LYS sınavında da en başarılılar arasından seçilerek geliyorlar. Bu yılda Türkiye 1. Türkiye 6. ve ilk 200 de 29 öğrenci bizi tercih etti. Karşılaştırıldığında zaten oldukça başarılı olan öğrencilerimizin Cerrahpaşa’daki eğitimleri ile bu başarılarının daha yukarılara taşındığını mutlulukla görmekteyiz.” ifadelerini kullandı.

"İnternlerimiz bizim gözümüzde omuz omuza çalıştığımız meslektaşlarımız"

Sosyal medyada ve haberlerde Cerrahpaşa’nın TUS başarısının çok geniş bir kesimde takdirle karşılandığını ifade eden Prof. Dr. Gönen farklı yorumlara ilişkin olarak ‘saygı duyuyoruz’ diyerek sözlerini sürdürdü: “Cerrahpaşa’nın öğrencileri de, öğretim üyeleri de iyi hekimliğin aynı zamanda usta çırak ilişkisi olduğunun bilincinde oldukları için öğrencilerimiz kliniklerde hocalarımızın nezaretinde çok sayıda hastayı birlikte değerlendirmektedirler. İntörnlük döneminde düzenli olarak hem nöbetlerini tutmakta hem de kliniklerde ülkemizin her tarafından gelen nadir görülen hastalıkları bile çok sayıda görme imkanına sahip olmaktadırlar. Cerrahpaşa’da yıllar boyunca gelişmiş bir gelenekten de bahsetmekte fayda var. Biz intörnlerimize ve stajyer öğrencilerimize angarya kabul edilebilecek işleri yıllardır yaptırmıyoruz. Çünkü onlar bizim gözümüzde artık omuz omuza çalıştığımız genç meslektaşlarımızdır.”

“Öğrencilerimizin stajları dolu dolu geçiyor”

Tıp eğitiminde internlük döneminde stajlar ve sınav hazırlıkları ile ilgili olarak her ikisinin de önemli olduğunu düşündüğünü dile getiren Prof. Dr. Gönen “Hekimlik meslekten öte bir yaşam tarzıdır. Cerrahpaşa Tıp Fakültesinin Öğretim Üyeleri olarak bizde öğrencilerimizi önce bu yaşam tarzına adapte ediyoruz. Rektörümüz sayın Prof. Dr. Nuri Aydın başta olmak üzere tüm akademik ve idari kadromuz ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesini Tıp eğitiminde  ülkemizin olduğu gibi bölgemizin de cazibe merkezi olması amacıyla gayret gösteriyoruz. Bu amaçla yapmakta olduğumuz uluslararası antlaşmalar ve değişim programları ile öncü rolü oynuyoruz. Öğrencilerimizin stajları dolu dolu geçiyor. Mesleki becerilerin edinilmesi için pratikleri çok önemsiyoruz. Akademik ilerlemenin her aşamasında sınavların olması da bilinen bir gerçektir. Buradan yola çıkarak ta öğrencilerimizin mesleki deneyimlerinin geliştirilmesinin yanında TUS ve benzeri sınavlarda başarılı olabilmeleri için onları hazırlıklarının her aşamasında teşvik ediyoruz. “ dedi.

Anahtar Kelimeler:

tus cerrahpasa

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Faruk (Doktor)
21.09.2019 22:51:20
Sınavda çıkan sorularin komite soruları ile aynı olma ihtimali %kactir
People
16
2) HASAN PALUR (DOKTOR)
20.09.2019 16:14:28
üzülüyorum akdeniz üniversitesi tıp intörnlerine ......yıllardır hala tusun ne kadar önemli olduğunu.; bilim adamı yetiştirmenin ilk yolunun tusdan geçtiğini anlayamayan
People
7
3) Dr (Dr)
30.03.2019 07:39:33
Internlügüm geldi aklıma, insan olarak bile zerre saygı değer görmedik, her işi yaptık ama hakaret azar eksik olmadı, şükür Ahiret var hesabini verecekler
People
8
4) Ülker (Kardiyo )
29.03.2019 20:43:28
Herkes uzman olmak zorunda değil. Tıp fakültesi doktor yetiştir bir tus dersanesi değildir. Hiç düşünüldü mü TUS kazanamayan hem uzman olamıyor Hemşr fakültede de birşey öğrenemediği için doktor olamıyor
People
5
5) Hektor (Dr)
29.03.2019 20:24:45
Cerrahpaşada internlük Marmaraya göre çok daha kolay, tus dersanesine gidecek ders çalışacak daha çok zamanın var, ilk girişte tusa giriş oranı kesinlikle daha fazladır. Ama eğitim konusunda kusura bakmayın ama ciddi bir fark var.
People
15
6) Ali (Hekim)
29.03.2019 15:34:31
Bizim dinazor gerikafalılar anca kan aldırsın ayak işleri yaptırsın
People
10
7) Salim Fırtına (doktor)
29.03.2019 12:47:26
Ne güzel. O zaman niçin ilk ona beş kişi girerken; ilk yüze girebilenlerin sayısı elli değil? Madem başarının kaynağında intörnlere angarya iş yaptırılmayıp tus'a hazırlanmalarına fırsat verilmesi var; ilk yüzde de; ilk iki yüzde de aynı başarı oranlarının görülmesi gerekmez miydi?
People
9
8) ahmet karslıoğlu (uzm dr)
29.03.2019 09:39:51
sayın.dekanımız ne güzel yazmış..tus tabii ki int.dr.lar için önemli bu hayatın gerçeği tüm görüşlerine katılıyorum başarılı gençlerimizi tebrik ediyorum.
People
13
9) mehmet deniz (jınekolog)
29.03.2019 08:58:16
Türk doktorları olarak, sizinle gurur duyuyorum, Allah yar ve yardımcınız olsun, görevinin uzun yıllar devamını dilerim.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)