Cizre'de görevli kadın doktordan duygusal mektup
CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Cizre'de görev yapan kadın bir doktorun duygularını yazdığı mektubu mecliste okudu.
Cizre'de görevli kadın doktordan duygusal mektup
24 Aralık 2015 - internethaber.com

CHP'li milletvekilleri Nurettin Demir, Çetin Arık ve Niyazi Nefi Kara TBMM'de yaptıkları basın açıklamasında sağlık sistemi, hastaneler ve sokağa çıkma yasağının yaşandığı ilçelerde izlenen sağlık politikalarını eleştirdi.

CANLI BAŞLA AYRIM YAPMADAN ÇALIŞIYORUZ

Kayseri Milletvekili Çetin Arık ise Cizre Devlet Hastanesinde görev yapan kadın bir doktorun duygularını dile getirdiği şu mektubu okudu: "İçim yanıyor bugün çok. Odama çıktım gözyaşlarımı saklamak için. Ben doktorum. Güçlü olmak zorundayım. Ben dağılırsam personelde dağılır, ekip ruhu bozulur. O nedenle saklanarak ağladım bugün. Yasağın 7'nci günü. Önce bakanımızın açıklamasını dinledim. Sonra çok sevdiğim eniştemin ölüm haberini aldım. İkisi de acıttı yüreğimi. Sokağa çıkma yasağının olacağı önceden söylenmişti bize. Tek isteğimiz hastanede güvenli bir ortamda çalışabilmekti. 13-14 roket atıldı üzerimize. Tabiki polisin askerin de canı var onların da ailesi var. Ama ben sivilim. Bu kadar yakından silah ve bomba sesini ilk Cizre'de duydum. 3-4 saniye deprem oluyor gibi sallanırken hastane, büyük bir top patlamasıyla birlikte roket isabet etmiş olduğunu , sürekli ölüm psikolojisi altında çalışmayı da. Korkmak ve feryat etmek suç mu? 'Gönderdiğiniz bomba seslerinde neden görüntü yok' deniliyormuş. Acaba pencereden dışarı bakılabiliyor mu? Bahçeye çıkılabiliyor mu kimsenin aklına gelmemiş. Ambulanslar defalarca kurşunlandı. Yine de fedakarca çalışıyorlar. Sivil hasta da geliyor hastaneye asker polis de. Acile giren hastanın kimin olduğuna bakmadan canla başla, ayrım yapmadan çalışıyoruz. .Sosyal medyada çıkan yalan haberleri de şiddetle kınıyoruz. Kaçacak olsaydık eğer hepimiz kaçardık Cizre'den, önceden haberimiz olduğu için. Burada kalan herkes gönüllü kaldı zaten. Kaçacak olsaydım eğer; benim için evini barkını terkedip 9 aydır burada minik oğluma bakmayı tercih eden anne babama uçak bileti alırken, 3 yerine 4 bilet alırdım ve onlarla birlikte giderdim.

ÇOCUĞUMUZU, GÜNEŞİ, KUŞLARI YENİDEN GÖRMEK İÇİN FIRSAT VERİLECEK Mİ?
Vatan haini değiliz biz. Sadece süreç kaç gün sürecek? Sadece süreç kaç gün sürecek, bizi değiştirip dinlenmek ve eşimizi, çocuğumuzu, dostumuzu, güneşi, kuşları, böcekleri yeniden görmek için fırsat verilecek mi, hastanedeki can güvenliğini arttırma yönünde bir planları var mı büyüklerimizin bunları merak ettik. Hata mı ettik?. Burada kaldıysak eğer vicdani, insani, ahlaki duygularımız için kaldık. Doktor olduğumuz için sağlık hizmeti vermek için. Öldükten sonra 'gerçekten haklılarmış hastane güvenli değilmiş' diye değil. Amacım siyaset yapmak, birilerini yaralamak yada karalamak değil. Beni tanıyanlar bilir. Bu yazımı sağlık bakanımıza iletsin birileri. Sadece yüreğimden dökülenler. Bu vatan hepimizin."

Kadın doktor, mektubunun son satırlarını yazdığı oğluna, kısa bir süre sonra kavuşacaklarını, ümidini yitirmediğini anlatarak şöyle sonlandırdı:

"Son satırları oğlum için yazıyorum. Maalesef doktor evladısın. Çünkü bu yola çıkarken bu mesleğin bu kadar zor koşullarda yapıldığını hiç fark etmemiştim meğer. Karnımdayken başladın çile çekmeye. 37 haftanın sonuna dek nöbete yazıldım. Eşek gibi çalıştım. Süt izni kullanmadım. Bir yaşında gece seni babana emanet edip hastanelerde kaldım. Sonra devlet evliliğimi evlilikten, eşini eşten saymadı. Babandan ayırıp Cizre'ye getirdim seni. Ağlamadım yanında tuttum kendimi. Az daha sabır minik kuşum benim. Eğer beklediğim eş durumu tayini olursa geri geleceğim inşallah. Güzel günler yakındır. Yeniden İstanbul'da bir aile olacağız. Baban ve ben sana sarılıp üçümüz aynı yatakta yatacağız. Seni ve babanı çok seviyorum."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) drevlidul (uzman doktor)
25.12.2015 09:44:30
Eş durumu atamam 11 yıl sonra gerçekleşti. Ancak şu anda aynı branşta uzman arkadaşımın da ataması aynı gün gerçekleşti. Genel Sekreterlik mazeret atamalarında bizi bekletebilir mi veya ne kadar bekletir. Lütfen kesin bilgisi olanlardan yardım.
People
12
2) dr (uzdr)
25.12.2015 09:16:17
dr hanım eğer mecburi hizmetin bitti ise bir hayan olarak orada kalma.ailenede kendinede eziyet etme.vatan savunması güvenlik güçleri tarafından yapılır.dr lar güvenlik kuvvetimi...
People
4
3) dr (dr)
25.12.2015 09:01:45
Hizmetin aksamamasi icin devlet tum tedbirleri alir diyeceklerdir. Klasik laflar cok.
People
7
4) ismail dayıoğlu (dr)
25.12.2015 04:16:17
malesef..Artık kimseye dr olduğu için madalya takmıyolar..Eskidendi o...
People
10
5) medusa (dr.)
24.12.2015 23:00:12
Ayaklarında prangalar mı var? Devlet mecburi hizmetle kafa kesen Işid'in sözde başkenti Rakka'ya gönderse de "sağlık hizmeti, görev kutsaldır" diyip gidecek misiniz?! Bakanlığın kendi personelini hoyratça kullandığını hala kavrayamamış mısınız?!.. Ağlaşmanın alemi yok...
People
5
6) dres (dr)
24.12.2015 19:07:54
Başhekimlik kendi şeyini ıııı.... makamını korumaya almış akreple, doktor denen maraba takımından da ölen olursa ne edek kalan sağlar bizim olur
People
8
7) dr (dr)
24.12.2015 18:43:46
Empati yapabilmek adına vatan hainliğinden dem vuran bakanımız korumaları olmadan sadece bir gününü o hastanede geçirsin ve hükümetce sebep oldukları iç savaşın nelere mal olduğunu bizzat kendi gözleriyle görsün. Sonra çıksın bize öyle konuşsun. Ankara'dan konuşmak herkese kolay. Marifet güneydoğuda konuşmak,taşın altına elini koymak. Ama nerde o yürek.... Nerde gerçekten sorumlu davranabilmek.... Ve sorumluluğunun gerektirdiği şeyleri yapamıyorsan istifa etmek....
People
1
8) dr xyz (uzman doktor)
24.12.2015 18:10:23
chp ye ve ttb ye:kaymakamı, sağlık memurunu, askeri, polisi, hemşireyi ve diğer bütün devlet mumurlarını oradan çekelim mi, yani oraları terkedelim mi, yoksa kalıp hastanelere bile roketle saldıran hiçbir kutsalı olmayan pkklılara kelle koltukta direnelim mi? tartışılması gereken konu aslında bu. inanın tartışmalar sonucu oluşacak kamuoyu bir sonraki seçimde bunu sağlayacak bir hükümet yapılanmasını sağlayacaktır ve bu konuda devletin o yönde karar vermesine neden olacaktır buyurun o halde bunu tartışalım artık bunu tartışmanın zamanıdır, kaçak güreşmeyelim.
People
22
9) Uzm (Dr)
24.12.2015 15:12:34
Bu doktor da şanslı olanından. Hiç olmazsa sesini duyurabilmiş birisi:
Yalnız sağlık bakanlığının vereceği cevabı ben yazayım. (bana dedikleri gibi)
"Devlet hizmetinde devamlılık esastır"
Bene artık şunu diyorum: Eş durumundan tayinim olacağına, Allah bakanlıktakilere aynısını yaşatsın. Düşmez kalkmaz bir Allah'tır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA