Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hemşire aynı zamanda doktor yardımcısı olacak, reçete yazacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye bu yarışta dünyaya meydan okuyor. Şu anda bizim bakanlarımızı eğer Avrupa ülkeleri, vatandaşla buluşturmada hazmedemiyorsa sebebi bu. 'Bu kadar hızlı gitmeyin'. Bunu diyorlar. İsteseniz de istemeseniz de gideceğiz." dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hemşire aynı zamanda doktor yardımcısı olacak, reçete yazacak
11 Mart 2017 -

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bağcılar'da Güneşli Özel Erdem Hastanesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, Güneşli halkı, hatta hatta Bağcılar halkının çok farklı yerlere koşturmayacağını, en yakındaki bu hastanelere adeta yürüyerek ulaşma imkanı bulacağını söyledi.

Sağlık sektöründe attıkları kararlı adımlar sebebiyle Külünk ailesini tebrik eden Erdoğan, hastanenin 156 yatak kapasiteli bir hastane olarak hizmet vereceğini, inşasındaki kalite ve hijyenin çok çok farklı bir görünüm arz ettiğini belirtti.

Bağcılar ilçe olduğu zaman bunları hayal etmenin mümkün olmadığını vurgulayan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Burada seçim kampanyasına geldiğim zaman çizmeyle dolaştım. Bağcıların sokaklarında seçim kampanyasını çizmelerle yaptık ama artık modern bir Bağcılar, Güneşli var. Her alanda, eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette, ulaşımda ve hepsinden öte artık yaşam tarzında... Kişi başına gayri safi milli hasılaya baktığımızda, 2 bin 600 dolardan artık 11 bin doları aşmış bir Türkiye var. Şu anda tabii bu hastaneler nereye geldiğimizin ispatıdır, delilidir.

Çocukluğumuzu hatırlıyorum. Tabii ki anacım hastaneye kendisi giremez. Çünkü hastaneye gittiği zaman hemen muayene olması mümkün değil. Bizi erkenden gönderir, biz gider numarayı alırdık. Ondan sonra da ya eve haber verir ya da döner, eve giderdik, anamızı alır onu hastaneye getirirdik, muayene olurdu. İlaç hak getire zaten. Verilen ilaçları almak mümkün değildi. Doktor sana yazar 5 ilaç, 2'si var, 3'ü yok, 3'ünü nereden alacaksın? Paran varsa gidip eczaneden alacaksın ama bu devre artık kapandı. Böyle bir devran artık yok. Şimdi istediğin eczaneden gider ilacını alırsın. Niye? Benim milletime yakışan bu da onun için. Bizden önce bu millete yakışanı yapmadılar. Ne yazık ki bu milleti hep aşağıladılar. Niye? Bu milletin evladına göbeğini kaşıyan adam derlerse bu millete layık olanı yaparlar mı? Yapmazlar."

- "Dört temel taş üzerinde yürürken 'yetmez' dedik"

Dört temel taş üzerine Türkiye'yi yükselteceklerini söylerken, birinci sıraya sağlığı, ikinci sıraya eğitimi, üçüncü sıraya adaleti, dördüncü sıraya da emniyeti koyduklarını hatırlatan Erdoğan, "Bu dört temel taş üzerinde yürürken 'yetmez' dedik. 'Buna şimdi ulaşımı eklememiz lazım.' 'Yetmez' dedik, 'buna enerjiyi ilave etmemiz lazım.' 'Yetmez' dedik, 'buna gıda ve tarımı eklememiz lazım.' Bunların hepsi elhamdülillah oldu." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın en büyük havalimanını yaptıklarını vurgulayarak, "Bir numara ve ilk etabı açıldığı zaman yılda 90 milyon yolcu kapasitesi olacak. 2023'te ise ikinci etap da bitecek, o zaman yolcu kapasitesi 150 milyona çıkacak. Buralara gelmemizde emeği geçen tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum. Sağlık hizmetlerinde bu modern tesislerin kurulmasına vesile olanları kutluyorum. Yakınınızda tabii bir büyük şehir hastanesi daha yapılıyor. Halkalı'daki Olimpiyat Stadı yanına büyük bir şehir hastanesi yapılıyor. O da yine bu dönemin sağlıktaki önemli adımlarından bir tanesi. İçeri girdiğiniz zaman her şey orada bitecek. O da bin 500 yatak kapasiteli bir hastane olarak bitecek. Bütün bunlarla Türkiye bu yarışta dünyaya meydan okuyor. Şu anda bizim bakanlarımızı eğer Avrupa ülkeleri, vatandaşla buluşturmada hazmedemiyorsa sebebi bu. 'Bu kadar hızlı gitmeyin'. Bunu diyorlar. İsteseniz de istemeseniz de gideceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

- "Sağlıkta en önemli eksiğimiz doktor ve hemşire"

Her şeyin en güzelini yapmaya gayret edeceklerini dile getiren Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sağlıkta şu anda en önemli eksiğimiz doktor ve hemşire. Hemşire kardeşlerim pankartları açmışlar. Onları gördüm. Onları da çözeceğiz. Hemşire yardımcısı değil, hemşire olacaksınız. Bunlar bizim gündemimizde olan maddeler. Açığımızı biliyorum, doktorda açığımızı biliyorum. İşte 16 Nisan bununu için önemli. 16 Nisan'daki evet bunun için önemli. Çünkü bürokratik oligarşi önünüzü kesiyor. Ben diyorum ki hemşirelik liselerinden mezun olanların önünü bizim süratle açmamız lazım. İki yıllık meslek yüksek okullarının önünü süratle açmamız lazım. Onların önünü açtığımız andan itibaren dört yıllıklarda da şu anda diyelim ki Amerika'da dört yıllık hemşire aynı zamanda doktor yardımcısı olarak görev yapıyor. Reçete yazma salahiyeti var. Nerede? Hastanede. Bunu biz niye yapmıyoruz. Bunu biz de yapacağız. İşte düşünen tek beyin bunu paylaştığı zaman, talimatı verdiği anda orada iş biter. Ama maalesef burada olduğu gibi bürokratik oligarşiye mahkum bir yönetim anlayışı olursa, netice almak zorlaşır. İnşallah bunlar da ortadan kalkacak ve süreç hızla işliyor. 16 Nisan'daki kararımız bütün bu tıkanıklıkları aşmanın yolu olacaktır."


Hemşirelere 'reçete yazma yetkisi' tartışması: ABD ve İngiltere'de durum nasıl?


Sadece doktor yetiştirmeye yönelik üniversiteler kurmaya başladıklarını anımsatan Erdoğan, Bezmialem Vakıf Gureba Hastanesinin sağlık sektöründeki elemanları yetiştirdiğini, devletin kurduğu üniversitelerin de bulunduğunu, tüm bunların doktor açığını kapatmaya hizmet edeceğini söyledi.

Erdoğan, bu açık kapatıldığı anda doktor başına düşen hasta sayısının azalacağını dile getirerek, hizmete sunulan hastanenin hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Konuşmasının sonunda Ergin Külünk Erdoğan'a hediye takdim etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk ile kurdele keserek hastanenin açılışını gerçekleştirdi.
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
8
1) Nagihan (Hemşirelik ögrencisi)
29.01.2019 17:03:20
Bazı meslek liseli arkadaşlarımız biz lisans mezunu hemşirelerle aynı dersleri görüyoruz onlar hemşire oluyor biz hemşire yardımcısı bu haksizlik, demiş biz 16 senelik bir eğitim aldik bunun icerisinde matematik fizik biyoloji dersleri de var universite sinavina girdik kazandık ben bin bir turlu zorlukta babasiz bir şekilde okudum hemşire olacagim diye mutlu bir şekilde ama şuan da deniliyor ki lise mezunu hemsire yardimcilari da hemşire olacak bu ne demek oluyor biliyor musunuz benim bütün emeklerim çöpe gitti ben daha okumaya devam ederken bu arkadaşlar para kazanmaya başlayacaklar bile bunlar benim şahsim sorunlarımdı bir de meslek etiğine ters düşen sorunlar hemşire doktor yardimcisi değildir biz 3 buçuk sene boyunca bu sekilde yetiştirildik. Hemşirelik ünvanı sadece lisans mezunu hemşirelere verilmeli..
People
30
2) Alıntıdır (Hemşire)
31.03.2018 00:58:24
lisans mezunu hemşirelere gerekli eğitimleri alıp gerekli yeterlilik sınavları geçtikten sonra böyle bir yetkinin verilmesini gayet mantıklı buluyorum tıpkı Amerika ve İngiltere'de olduğu gibi... Amerika'daki ilaç yazan hemşirelerin Nasıl bir süreçten geçtiğini biliyorum aynı sistemin Türkiye'de de uygulanabileceğini düşünüyorum. Türkiye'de bu eğitim yok diye bir bahane olamaz yasal olarak önü açılırsa gayet tabi böyle bir eğitim de verilebilir bu eğitimi planlamak çok vakit almaz. Bu olursa ülkemizdeki hemşirelerin iş doyumu artar, hemşirelerin motivasyonu artar bilgi ve becerilerini artırmak için onları cesaretlendirir ayrıca hemşireliğin popülaritesi artar bu da daha nitelikli öğrencilerin hemşireliği seçmesini sağlar daha sonra bu nitelikli öğrenciler ilerleyen yıllarda akademisyen olur bu daha nitelikli akademisyenlerin olmasını sağlar ve bunun sonucu olarak hemşirelik okulların kalitesi artar buralardan mezun olan hemşireler mesleği konusunda daha donanımlı mezun olur bu da sağlıkta kaliteyi artırır. Elbetteki her lisans mezunu hemşireye bu yetki verilsin demiyorum ben lisans mezunu hemşirelere gerekli eğitimleri aldıktan ve gerekli yeterlilik sınavlarını verdikten sonra bu yetkinin rahatlıkla verilebileceğini söylüyorum.Tabiki bu her lisans mezunu hemşire başaramaz. Çaba gösterip bu zorlu süreçlerden geçen lisans mezunu hemşirede bu yetki verilir. Bazı hemşire arkadaşlarda bu yetkinin verilmesini istemiyor oluşu komik anlaşılan konu hakkında bilgi sahibi değiller kimse zorla bu yetkiyi hemşirelere vermiyor zorlu süreçlerden geçip başarılı olan hemşireler alacaktır bu yetkiyi. Bunda bir sakınca yok olsaydı eğer bir sakınca gelişmiş ülkelerde uygulanmazdı. Doktorların bu kadar sert muhalefet göstermesinin nedeni sağlıkta kalitenin azalacağı endişesi değil, gelirlerinin azalma korkusu ve rekabet etme korkusu. Nedense döner sermayenin, performans gelirlerinin adaletsiz dağılımında sesi çıkmayan hekimler burada ise pek bir telaşlı oldular.
People
9
3) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
22.03.2018 10:00:31
Ali Yazar , Veli Bozar
Küp Suyunu çeker Azar Azar
Keskin Sirke Küpüne Zarar
Bunu Yazan Gönül Yazar ve Kala Azar..
People
13
4) Oktay şeker (Öğrenci)
21.03.2018 18:50:24
Sizin tabir ettiğiniz 13 -15 yaş aralığı değil 15-18 ki buda küçük olmamızı göstermiyor. Sizin üniversitede gorduklerinizden farklı bir şey islemiyoruz saten. Hem meslek dersleri hemde YGS ile uğraşıyoruz meslek lisesinde olsaydınız anlardınız.
People
13
5) Aysun (Hemşire )
04.03.2018 17:14:35
Bravo size , bence de biz de hemsire olarak reçete yazabilmeliyiz , bence benim en azından bir reçete yazmak kadar ilaçlar hakkında bilgim var ilaçların içeriğini ve insan vücudunda nerelere etki ettiğini çok iyi biliyorum. Diğer hemşireler aynı midir bilmiyorum ama bence TUS sınavına soktuktan sonra reçete yazabilme hakkımız olsun derim ya da en az yüksek lisans mezunu olsun. .
People
29
6) Üniversiteli hemşire (Hemşire)
15.01.2018 20:51:13
Öncelikle sn cumhurbaşkanınızdan biz üniversite mezunu hemşirelerin isteği hemşire yardımcılığının artık son bulması sağlıķ liselerinden hemşire alımının olmayışı bizim bir yardımcıya ihtiyacımız yok ayrıca hiçbir meslek grubunda böyle bir ayrım yokken neden hemşirelikte böyle bir ayrım var ve hemşirelik mesleği asla ve asla lise mezunu olan o13 15 yaşındaki çocukların eline verilecek bir meslek değildir bu böyle bilinsin bu etik değil adaletli değil
People
11
7) Saglik lisesi ogrencisi (Yardimci hemsire)
29.12.2017 12:06:32
Ilk olarak biz bu yeni gelen yonetmelikten dolayi cok magduruz ayni dersi gormemize ragmen biz yardimci olacagiz onlar hemsire att anestesi vs oldular bizse yardimcilik unvaniyla yani halktaki diliyle hasta bakici oluyoruz sayin cumhurbaskanim ve konuyla ilgilenenler bu konuda yeni yonetmelikler gelmesini istiyoruz benim kazandigim devlet saglik lisesi ve nerden baksak hersey yasak igne vuramiyoruz kan alamiyoruz vs vs lutfen eskisi gibi en azindan kademeli hemsire olalim universiteyi kazanabilecekmiyiz yada ailemiz bizi universitede okutabilecekmi bilmiyorum. Yada haksizligin olusmamasi icin olan attlere hemsirelerevs yardimci unvani verin onlarada universite okuma zorunlulugu getirin.
People
19
8) Erhan (Hemşire)
24.09.2017 09:59:47
Hemşirelerin ilaçlar yan etki yaparsa mı? İyi de bu durum hekimler için de geçerli hekimin yazdığı ilaçta yan etki yapabilir. En basitinden başınız ağrıyor bir ağrı kesici aldınız bu aldığınız ilacın sizi komaya sokma ihtimali var, o Zaman bu ihtimal var diye kimse ilaç yazmasın bu saçma olurdu. Her ilacın yan etkisi olur bazense çok düşük ihtimaller gerçekleşir ve yüzbinde bir hatta milyonda bir ihtimal gerçekleşir bunun sonucu ciddi yan etkiler gelişebilir. Ayrıca muayene etme ve ilaç yazma yetkisi verilen hemşirenin maaşı daha yüksek olacaktır diğer hemşirelerle aynı maaşı almaz, sonuçta zorlu süreçlerden yeterlilik sınavlarından geçip o yetkiyi almayı başarabilmezse bunun bir ekonomik karşılığında olacaktır. Siz bu yetkiyi alan hemşireyle almayan ya daha doğrusu alamayan hemşirenin aynı maaşı alacağını mı sanıyorsunuz, bu komik işte :)
People
7
9) ŞAMAR OĞLANI (paspas)
21.09.2017 12:32:52
peki hemşirenin yazdığı ilaç yan etki yaparsa bunun hesabını kim verecek?Hasta mahkeme açarsa ne olacak? Hemşire aldığı 3 kuruş maaşı da malpraktis sigortasına mı yatıracak*
People
57
10) Nazan (Akademisyen)
19.09.2017 16:19:39
Lisans mezunu hemşirelere gerekli eğitimleri alıp gerekli yeterlilik sınavları geçtikten sonra böyle bir yetkinin verilmesini gayet mantıklı buluyorum tıpkı Amerika ve İngiltere'de olduğu gibi... Amerika'daki ilaç yazan hemşirelerin Nasıl bir süreçten geçtiğini biliyorum aynı sistemin Türkiye'de de uygulanabileceğini düşünüyorum. Türkiye'de bu eğitim yok diye bir bahane olamaz yasal olarak önü açılırsa gayet tabi böyle bir eğitim de verilebilir bu eğitimi planlamak çok vakit almaz. Bu olursa ülkemizdeki hemşirelerin iş doyumu artar, hemşirelerin motivasyonu artar bilgi ve becerilerini artırmak için onları cesaretlendirir ayrıca hemşireliğin popülaritesi artar bu da daha nitelikli öğrencilerin hemşireliği seçmesini sağlar daha sonra bu nitelikli öğrenciler ilerleyen yıllarda akademisyen olur bu daha nitelikli akademisyenlerin olmasını sağlar ve bunun sonucu olarak hemşirelik okulların kalitesi artar buralardan mezun olan hemşireler mesleği konusunda daha donanımlı mezun olur bu da sağlıkta kaliteyi artırır. Elbetteki her lisans mezunu hemşireye bu yetki verilsin demiyorum ben lisans mezunu hemşirelere gerekli eğitimleri aldıktan ve gerekli yeterlilik sınavlarını verdikten sonra bu yetkinin rahatlıkla verilebileceğini söylüyorum.Tabiki bu her lisans mezunu hemşire başaramaz. Çaba gösterip bu zorlu süreçlerden geçen lisans mezunu hemşirede bu yetki verilir. Bazı hemşire arkadaşlarda bu yetkinin verilmesini istemiyor oluşu komik anlaşılan konu hakkında bilgi sahibi değiller kimse zorla bu yetkiyi hemşirelere vermiyor zorlu süreçlerden geçip başarılı olan hemşireler alacaktır bu yetkiyi. Bunda bir sakınca yok olsaydı eğer bir sakınca gelişmiş ülkelerde uygulanmazdı. Doktorların bu kadar sert muhalefet göstermesinin nedeni sağlıkta kalitenin azalacağı endişesi değil, gelirlerinin azalma korkusu ve rekabet etme korkusu. Nedense döner sermayenin, performans gelirlerinin adaletsiz dağılımında sesi çıkmayan hekimler burada ise pek bir telaşlı oldular.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori