Cumhurbaşkanı Erdoğan tarih verdi... Yardımcı doçentlik kalkıyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Marmara Üniversitesi’nin 135. Kuruluş Yıldönümü Programı’nda konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, doktoradan doğrudan doçentliğe geçiş için "YÖK Başkanımıza bu talimatı verdik. Doçentliğin şartları da buna göre yeniden düzenlenerek inşallah büyük ihtimal önümüzdeki hafta Parlamento'ya gönderilecek ve böylece bu sorunu da çözeceğiz" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarih verdi... Yardımcı doçentlik kalkıyor
12 Ocak 2018 - Hürriyet

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmara Üniversitesi Sultanahmet Rektörlük Binası’ndaki konuşmasından satırbaşları şöyle:

"Sahsımın mezuniyetinden bir sene sonra bugünkü adını alan Marmara Üniversitemiz, 84 binin üzerindeki öğrenci ve 3277 öğretim üyesi ile ülkemizin önde gelen yüksek öğretim kurumları arasında mümtaz bir yere sahiptir. Maltepe’deki yer bittiği zaman Marmara Denizi’ne nazır, bütün birimleri üzerine toplayan bir üniversite olması bakımından efradını cami ayarını mani bir külliye meydana gelmiş olacaktır.

'EĞİTİM BAKANLARINA İLK TALİMATIM HEP ‘DERSHANELERİ KAPATIN’ OLMUŞTUR'

Dershaneler gibi fırsatçı bir eğitim mekanizması doğmuştu. Dershaneleri ele geçiren FETÖ en zeki öğrencileri devşirebileceği bir imkân bulmuştu.
Eğitim bakanlarına ilk talimatım hep dershaneleri kapatın olmuştur.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yardımcı doçentlik açıklaması


Rektör Arat, Azeri doktora öğrencisi Tunzala Mammadzade'nin, 3 yılda yaptığı 50 metre şeffaf ipek üzerine altın ve gümüş renkli boya ile nakşedilmiş Kuran-ı Kerim'i Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye etti.

'ALLEM EDİLMİŞ KALLEM EDİLMİŞ BİN BİR HİLE İLE DERSHANELERİN DEVAMI SAĞLANMIŞTIR'


Buna rağmen allem edilmiş kallem edilmiş bin bir hile ile dershanelerin devamı sağlanmıştır. En son olarak Nabi Avcı Hocamız döneminde bu meseleyi, kökten çözme imkânımız oldu.

Yardımcı doçentlikle ilgili çeşitli şikâyetler vardı biliyorsunuz. Dinlediğimde ben de tatmin olmazdım. Bunun bir aldatmaca olduğunu da bilirdim. Yardımcı doçentliğin sadece bir siyasi karar olduğunu bilirdim. Biz bu ara öyle bir adım atalım ki bu ara unvanı ortadan kaldırıp doktoradan doğrudan doçentliğe geçişi sağlayalım dedik. YÖK başkanımıza bu talimatı verdik. İnşallah büyük ihtimalle haftaya Parlamento'ya gönderilecek ve böylece bu sorunu çözeceğiz. Artık yardımcı doçentlik olmayacak inşallah.

'O KADAR SIK ÜNİVERSİTEYE GİTMEZDİM'

Açık konuşuyorum Türkiye’de imkân, para, kaynak sorunu yoktur. Bunların hepsine de artık sahibiz. Çünkü israf ekonomisini bir kenara koyan, verim ekonomisini uygulamaya sokan bir iktidar var. Ben rektörümüz Emin Bey’le üniversite yıllarında çileler çektik. Rektörümüz üniversiteye benden daha fazla giderdi, ben o kadar sık gidemezdim.

Zihninizi belirli kalıpların, ideolojilerin emrine vermişseniz bilim adamı sıfatınızı kaybetmişsinizdir demektir.
Tüm 'bilim insanları bizim gibi düşünecektir' demiyorum haşa. Ben aklını bu tür adamların emrine verenler için söylüyorum.
Milletin değerlerine saygılı olmakla bilimde en üst sıralara çıkmak birbirinin alternatifi değildir. Bizim de kendi üniversitelerimizde görmek istediğimiz budur."  

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
9
1) Dr (Op)
14.01.2018 12:50:51
4 5 yillik uzman bir torpiille universitede yard doc. kadrosu ayarliyo .simdide direk doc yap. firinda isi yapan elinden her is gelen carki ceviren uzmanlarin ustune koy . Hem onlari yonetip calisma huzurunu bizsun hem isi bilmedigi elinden is gelmedigi icin masa basinda onlarin urettigi paraya ust limitten ortak olsun .ve bunlardan binlerce .bunun adi akademik gorunumlu ama 55 ingilizceden anlasilacagi gibi kagit uzerinde kadro docenti .55 puanla akedemiklik mi olur .akademik ruhbansinifi olur
People
2
2) Dr (Op)
13.01.2018 18:35:20
Sayin cumhur baskanim .bir cok egitim arastimada docent olan kisiler uzman kadrosunda devam ediyor .faydalanilmiyor. buda ozel sektore itilmeye neden oluyor her docente kadrosunun bulundugu egitim arastirma hastanesinde akademik kadro verin kacisi engelleyin saglik aenbuyuk hizmet olur
People
4
3) ismail yetenek (dr)
13.01.2018 08:11:42
Hocam söyleyin pratisyenlikle uzman hekimliği de kaldırsın yaa..
People
2
4) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
13.01.2018 01:31:57
Zaten Reis-i Cumhur Buyurmadan bu Ülkede yaprak Kımıldamaz...
People
3
5) Abdullah (Hekim)
12.01.2018 22:40:18
Bir defalığa mahsus yeni bir KHK ile bütün yrd doç'lar DOÇ olsun.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
14/12-16/128. Ulusal Sitopatoloji KongresiTIBBİ...İZMİ